پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان

آشنایی با تاریخ و فرهنگ گیلان

گیلان  اسم قدیمی گیلان  فرهنگ گیلان  آشنایی با فرهنگ گیلان  استان گیلان  جغرافیای گیلان تاریخ گیلان

آشنایی با تاریخ و فرهنگ گیلان

گیلان , تاریخ گیلان , اسم قدیمی گیلان , فرهنگ گیلان , آشنایی با فرهنگ گیلان , استان گیلان , جغرافیای گیلان

تاریخ گیلان

نام گیلان گرفته شده از واژه گیل، یکی از اقوام باستانی ساکن در گیلان است.پیش از آریایی‌ها به ایران، سرزمین گیلان، مسکن اقوامی مانند گیل‌ها، دیلمی‌ها، کدوسیان، آماردها، کاسپیان، کاسی‌ها، سکاها و….بوده است.

در کتاب اوستا از سرزمینی به نام وَرَن نام برده شده است که سرزمینی چهار گوشه توصیف شده و به فریدون، پادشاه اسوره‌ای ایران، منسوب است. مردم این مناطق که تحت عنوان دیوپرستان وَرَن و مازَن از آنان یاد شده، در مقابل آریایی‌ها ایستادگی کرده و دارای دین و آیین غیرآریایی بوده‌اند. با نشانه‌هایی که در اوستا آمده، مورخان آن سرزمین را با گیلان امروزی یکی دانسته‌اند. کادوسیان و گِلان یعنی گیلانیان و دیلمی‌ها، مردمی دلیر و آزاده و مستقل بوده‌اند که هرگز در مقابل بیگانگان سر خم نکرده‌اند. آثار و اشیایی که از کاوش‌های باستان‌شناسی در مناطق مختلف گیلان بدست آمده، بیانگر آن است که در هزاره‌های اول و دوم قبل از میلاد، گیلان دارای هنر و تمدنی شکوفا بوده و سه منطقه تالش، رودبار و املش مرکز این تمدن‌ها بوده‌است.

گیلان در قرون اول و دوم پناهگاه علویان و محل امنی برای زندگی آنان بوده‌است. علویان حامی طبقات پایین جامع بوده‌اند و با مردم خوش‌رفتاری می‌کرده‌اند. در این سال‌ها، گیلان شامل دو منطقه بیه‌پیش (این سوی سفیدرود) و بیه‌پس (آن سوی سفیدرود) بوده‌است. در شرق گیلان، کیاییان به مرکزیت لاهیجان و در غرب گیلان، اسحاقیان به مرکزیت فومن حکومت کرده‌اند. در زمان صفویه، شاه عباس در سال ۱۰۰۰ ه.ق برای تأسیس یک حکومت قدرتمند مرکزی دو خاندان اسحاقی و کیایی گیلان را برانداخت و رشت را به عنوان مرکز گیلان انتخاب کرد. در این عصر، گیلان از مراکز عمده تولید و فروش و صدور ابریشم در ایران بوده‌است.

گیلان در عصر قاجار ازمراکز پر رونق اقتصاد و تجارت به شمار می‌رفته و مرکز ارتباط ایران با ممالک اروپایی و دروازه تمدن و پل ارتباط ایران با روسیه و اروپا بوده است. در عصر مشروطیت، گیلان از نادر مناطقی بوده‌است که به پشتیبانی از آزادی‌خواهان آذربایجان علیه حکومت استبدادی محمدعلی شاه قیام کرده‌است و به اتفاق آزادی خواهان بختیاری تهران را فتح نموده و به سلطه محمد علیشاه پایان داده است. در سال ۱۲۹۳ خورشیدی، نهضت پر خروش جنگل به رهبری میرزاکوچک‌خان علیه قوای بیگانه شکل گرفت و پس از هفت سال مبارزه به شکست انجامید و رهبر آن به شهادت رسید. گیلان پس از اصلاحات ارضی در دهه پنجاه، گام در راه صنعتی شدن گذاشت و زمین‌های کشاورزی به دهقانان تعلق گرفت. در این دوره، شهر صنعتی رشت تأسیس شد و صنایع نساجی، غذایی، شیمیایی و… در گیلان شروع به فعالیت نمودند و در عرصه اجتماعی و اقتصادی تحول و دگرگونی قابل اهمیتی به وجود آمد و با ایجاد شبکه‌ی وسیعی از راه‌ها، مناطق مختلف به هم مرتبط شد و مبادله کالا و مسافرت تسهیل شد. مسافری که در طول سال به گیلان می‌آید، افزون بر دیدنی‌های طبیعی، از قبیل فضای سرسبز و دل‌انگیز، چشم‌انداز کوه و جنگل و دریا و جلگه، آبشارها و چشمه‌های پرآب و ساحل زیبای دریا، می‌تواند از مراکز فرهنگی و هنری، آثار تاریخی و باستانی گیلان نیز بهره‌مند شود. موسیقی محلی گیلان درتمام ایام سال، آیین‌های عروسه گوله، پیره با بو، نوروزی خوانی، چهارشنبه سوری، مراسم باستانی علم واچینی و نوروز بل و… در فصل تابستان، مراسم ویژه لاقند بازی، کشتی گیله مردی و ورزاجنگ در فصل تابستان از جمله دیدنی‌هایی هستند که گردشگر می‌تواند بیننده آن‌ها باشد. مهمان‌سراهای مختلف با انواع غذاهای محلی مانند: باقلا قاتوق، میرزاقاسمی، خوتکا فسنجان، گمج کباب، کولی انارپیچ، ورقه و… از مهمانان پذیرایی می‌کنند.

انواع تولیدات کشاورزی گیلان عبارتند از: برنج، زیتون، چای، بادام، مرکبات، گل‌گاوزبان، فندق و…

صنایع دستی گیلان شامل صنایع دستی گیلان شامل صنایع و تولیدات چوبی، چادر شب، دست‌بافت‌های پشمی، گلیم، بامبو، حصیر و… سوغاتی برای کسانی است که به گیلان سفر می‌کنند.

منبع: مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ تاریخ و جغرافیا

1+

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *