کته ساده – غذای گیلانی

در گیلان متداول است که همه پلوها را به فرم کته و بدون روغن تهیه می‌کنند مانتد (باقلا پلا) یا شوید (شوید پلا) و غیره. ولی بعد از طبخ با کره فراوان صرف می‌گردد، چون گیلانی عقیده دارد که خاصیت برنج و ویتامین‌های موجود در آن کته باقی می‌ماند، حال آنکه در پلو آبکش شده از بین می‌رود.

کته  کته ساده  پلو  برنج  برنج گیلانی  برنج شمالی  غذای گیلانی  تهیه کته ساده  غذای شمالی

طرز تهیه کته ساده گیلانی

کته , کته ساده , پلو , برنج , برنج گیلانی , برنج شمالی , غذای گیلانی , تهیه کته ساده , غذای شمالی

غذای گیلانی

در گیلان متداول است که همه پلوها را به فرم کته و بدون روغن تهیه می‌کنند مانتد (باقلا پلا) یا شوید (شوید پلا) و غیره. ولی بعد از طبخ با کره فراوان صرف می‌گردد، چون گیلانی عقیده دارد که خاصیت برنج و ویتامین‌های موجود در آن کته باقی می‌ماند، حال آنکه در پلو آبکش شده از بین می‌رود. برای تهیه کته باید از برنج درجه یک استفاده نمود و در گیلان برنج درجه یک را می‌توان به آسانی تهیه کرد . قبل از اینکه برنج را بشوییم آن را پیمانه می‌کنیم و برای برنج خشک درجه یک، هر یک پیمانه برنج معمولاً دو پیمانه آب می‌ریزیم و کته را قاعدتاً در دیگ مسی سفید کرده طبخ می‌نماییم و برنج را بهتر است یکی دو ساعت قبل از طبخ شسته و آماده کنیم.

مواد لازم برای ۳ تا ۴ نفر:

برنج خوب شمال نیم کیلو (۲٫۵ لیوان)

نمک به مقدار کافی

آب ۵ لیوان (۲ برابر برنج) (اگر خوب و خشک باشد، معمولاً دوبرابر برنج آب می‌ریزیم وگرنه کمتر آب می‌ریزیم)

طرز تهیه:

برنج را پاک کرده و چندبار با آب سرد به آهستگی به طوری که برنج خرد نشود می‌شوییم تا آب برنج زلال شود. بعد مقدار آب لازم را روی برنج می‌ریزیم و یک قاشق چایخوری نمک داخل آب ریخته و هم می‌زنیم. بعد از ۲ یا ۳ ساعت دیگ را روی آتش می‌گذاریم تا جوش آید، وقتی که آب برنج تمام شد شعله را کم می‌کنیم تا برنج در حرارت ملایم کم کم دم بکشد. معمولاً یک ساعت تا یک‌ساعت‌ونیم طول می‌کشد تا برنج مغزپخت شود و ته دیگ قهوه‌ای ببندد. بعد دیگ پلو را برداشته، زمین می‌گذاریم تا چند دقیقه‌ای بماند و کمی سرد شود و با کارد اطراف کته را کمی جدا کرده و در دیس برمی‌گردانیم. اگر عجله داشته باشیم وقتی که پلو پخت دیگ را از روی آتش برداشته و ته آن را در ظرف آب سرد قرار می‌دهیم تا کته ور بیاید، سپس با کارد اطراف کته را جدا کرده، در دیس برمی‌گردانیم و با کارد چهار قاچ می‌کنیم. اگر خواستیم کته را با روغن طبخ کنیم، بعد از آنکه آبش جوش آمد دوسه قاشق روغن به کته اضافه می‌کنیم و یک بار هم می‌زنیم و می‌گذاریم تا دم بکشد.

منبع: مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *