نان گندمی – غذای گیلانی

نان گندمی، نانی است که خانم‌های با سلیقه زحمتکش زارع آن را در منزل تهیه می‌کنند…

نان گندمی  نان گندمی گیلانی  غذای گیلانی  نان شمالی  نان محلی

طرز تهیه نان گندمی گیلانی

نان گندمی , نان گندمی گیلانی , غذای گیلانی , نان شمالی , نان محلی , غذای شمالی , تهیه نان گندمی گیلانی

غذای گیلانی

نان گندمی، نانی است که خانم‌های با سلیقه زحمتکش زارع آن را در منزل تهیه می‌کنند.

مواد لازم:

آرد برنج تازه خوب ۱٫۵کیلو

آرد گندم ۵۰ گرم

نمک به مقدار کافی

طرز تهیه:

آرد برنج خیلی نرم ساییده شده را در یک ظرف گود با کمی نمک می‌ریزیم. روی آرد کم کم آب جوش اضافه کرده و آن را مالش می‌دهیم تا خمیر تقریباً شلی بدست آید. این خمیر را که در اصطلاح محلی لاسو می‌گویند به شکل گلوله‌هایی به اندازه یک پرتقال درشت تقسیم می‌کنیم. گاهی نیمی از این خمیر را با کمی زردچوبه مخلوط کرده و به رنگ زرد درمی‌آورند. خمیر گرد شده را میان دو دست فشار داده قطر ۱۰ سانتی متر درمی‌آوریم. وسط خمیر را سوراخ می‌کنیم تا به شکل حلقه درآید.

سپس در دیگ متناسب مقداری آب می‌ریزیم. وقتی آب جوش آمد حلقه‌های خمیر را در آن می‌ریزیم تا چند جوش بزند بعد با کفگیر درآورده در کناری می‌گذاریم تا ولرم شود. آنگاه یک دو قاشق آرد گندم را با آن مخلوط کرده مالش می‌دهیم تا دوباره خمیرشود. تمام حلقه‌های خمیر را به همین طریق با کمی آرد گندم مخلوط نموده، روی خمیرها را با یک پارچه تمیز پوشانده، می‌گذاریم چند ساعت بماند تا خمیر ور بیاید.

سپس به اندازه یک نارنگی کوچک از آن برداشته و گرد کرده و روی تخته نان مقداری روغن مالیده و ته (فوکو) را هم چرب کرده و آن را با فوکو ( وسیله‌ای از گل لعاب داده به شکل دسته هاون که در سطح پایین خو نقش دارد) به صورت دایره‌ای به قطر ۲۵ سانتی‌متر و به نازکی لواش باز می‌کنیم. آنگاه روش آتش زغال یا هیزم یک سه پایه می‌گذاریم و گمج کمی بزرگ را روی سه پایه به طور وارونه قرار می‌دهیم تا گرم شود.

نان‌های باز شده را یک به یک روی پشت گمج داغ انداخته، یک طرف که پخته شد به طرف دیرگ برمی‌گردانیم تا پخته شود.

منبع: مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

6+