نان لاکو و کرچه لاکو – غذای گیلانی

لاکو، نان کوچصفهان است و از خوشمزه‌ترین و مرغوب‌ترین نان‌های بومی است و اگر از برنج ممتاز پخته شود، طعمش عالی خواهد شد.

نان لاکو  کرچه لاکو  نان لاکو و کرچه لاکو  نان لاکو گیلانی  تهیه نان لاکو  تهیه کرچه لاکو  نان گیلانی

طرز تهیه نان لاکو و کرچه لاکو گیلانی

نان لاکو , کرچه لاکو , نان لاکو و کرچه لاکو , نان لاکو گیلانی , تهیه نان لاکو , تهیه کرچه لاکو , نان گیلانی , غذای گیلانی

غذای گیلانی

لاکو، نان کوچصفهان است و از خوشمزه‌ترین و مرغوب‌ترین نان‌های بومی است و اگر از برنج ممتاز پخته شود، طعمش عالی خواهد شد.

مواد لازم:

برنج ممتاز شمال ۱ کیلوگرم

آرد گندم تقریباً ۲۵۰ گرم

نمک مقداری

طرز تهیه:

برنج را قبلاً خیسانده و بعد آب آن را رد می‌کنیم و به حال نیم‌خشک و نمدار در آسیاب سنگی آرد می‌کنیم. آرد را از الک مویی رد کرده و آرد نرم را با کمی نمک در ظرفی ریخته و به آن قدری آب جوش اضافه می‌کنیم و چنگ می‌زنیم تا خمیر مایه موسم به لاسو به دست آید. خمیر مایه را به شکل کوله‌هایی به اندزاه‌ی یک پرتقال درشت تقسیم می‌نماییم و خمیر گلوله را در دو دست فشار می‌‎دهیم تا کمی پهن شود، وسط هر چانه خمیر را یک سوراخ می‌‍کنیم. در یک دیگ مسی یا روبی کمی آب ریخته، چانه‌ها را در دیگ کنار هم چیده روی آتش می‌گذاریم تا مغزپخت شود. آنگاه چانه‌ها را از دیگ خارج کرده صبر می‌کنیم تا خنک شود.

هر چانه خمیر پخته شده را با مختصری آرد گندم آنقدر کف مال می‌‍کنیم تا کش بیاید. سپس در حدود هر ۷۰ گرم خمیر را روی نان کار با نان‌چو صاف و پهن کرده برداشته روی بدنه‌ی تنور سفالی مخصوص لاکوپزی پهن می‌کنیم.

برای آن که نان از روی تنور ور نیاید و نیفتد جاروی نمدار تازه و تمیزی را یک دوبار روی خمیر می‌کشند. لاکو در ظرف ۵ دقیقه برشته می‌شود. لاکو را در سابق عددی و اینک شکی و منی می‌فروشند. ترازوی جیبی و چوبی لاکوکشی عین ترازوی ابریشم‌کشی است. ۱۴ تا ۱۵ عدد لاکو به وزن یک کیلوگرم است. لاکوها را بعد از برداشتن از روی تنور برای اینکه خشک نشود نم‌زده دور از هوا زیر پارچه نگه می‌دارند.

از این نان نوع دیگری هم عرضه می‌شود به نام کرچه لاکو یا نان تخ‌تخی به این طریق این لاکو را لول داده روی ساج خشک می‌کنند و چون موقع خوردن به علت خشکی تق‌تق می‌شکند، آن را نان تخ‌تخی هم می‌گویند و نزد بچه‌ها بسیار طرفدار دارد.

منبع: مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

3+

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *