خورش مرغ لاکو ( مرغ کباب ) – خورش گیلانی

در زمان قدیم در گیلان مرسوم بود زارعین علاوه بر سیورسات یعنی مرغ و جوجه و جوکول (برنج سبز نوبرانه) و تخم‌مرغ و جارو، برای ارباب مرغ لاکو یا مرغ کباب هم هدیه می‌آرودند.

مرغ لاکو  مرغ کباب  خورش مرغ لاکو  مرغ لاکو گیلانی  مرغ کباب گیلانی  غذای گیلانی

طرز تهیه خورش مرغ لاکو گیلانی

مرغ لاکو , مرغ کباب , خورش مرغ لاکو , مرغ لاکو گیلانی , مرغ کباب گیلانی , خورش گیلانی , غذای گیلانی

غذای گیلانی

در زمان قدیم در گیلان مرسوم بود زارعین علاوه بر سیورسات یعنی مرغ و جوجه و جوکول (برنج سبز نوبرانه) و تخم‌مرغ و جارو، برای ارباب مرغ لاکو یا مرغ کباب هم هدیه می‌آرودند. مرغ لاکو عبارت بود از یک مرغ یا مرغابی که آن را در فسنجان خیلی غلیظ و سفت فراهم آورده و آن را در یک ظرف متناسب ریخته و با چندین عدد نان گندمی و یا نان لاکو در دستمالی پیچیده و برای ارباب می‌آردند. در عوض ارباب نیز در همان دستمال یک قواره پارچه یا مقداری پول گذاشته و آن را به آورنده مرغ لاکو پس می‌داد و بدین طریق محبت رعیت را جبران می‌کرد.

مواد لازم:

مرغ یا مرغابی یک عدد

مغز گردو ۷۵۰ گرم

رب انار نرش ۲ تا ۳ قاشق سوپخوری

نمک و فلفل به مقدار کافی

طرز تهیه:

مغز گردوی ساییده شده را با سه یا چهار لیوان آب و رب انار ترش مخلوط کرده در گمج یا در قابلمه می‌ریزیم. گمج را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا سه چهار ساعت آهسته بجوشد. گاهی هم می‌زنیم که ته نگیرد تا به روغن بیفتد و بوی خامی گردو از بین برود. مرغ را که درسته تمیز کرده و شسته‌ایم همراه نمک و فلفل به آن اضافه می‌نماییم، و می‌گذاریم تا مرغ پخته شده و آب فسنجان کم بشود و خورش جا بیفتد. این فسنجان باید کاملاً غلیظ و سفت باشد. اگر مرغ زودتر پخت، آن را برداشته و مایه گردو را روی حرارت ملایم مرتب هم می‌زنیم تا آبش تبخیر شده و مطابق دلخواه غلیظ شود. بعد مرغ پخته را به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم سرد شود. سپس آن را در ظرف می‌ریزیم.

منبع: مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *