خورش مائی سیره داغ – خورش گیلانی

در گیلانی ماهی سفید را معمولاً به صورت سرخ کرده، فیویج (فیبج)- ماهی پخته در بخار- مالتا (برشته تنوری) یا دودی و شور مصرف می‌کنند. اما تنها استفاده خورشی آن (مائی سیره داغ و خورش ماهی فسنجان است).

مائی سیره داغ  خورش مائی سیره داغ  خورش گیلانی  مائی سیره داغ گیلانی  غذای گیلانی

طرز تهیه خورش مائی سیره داغ گیلانی

مائی سیره داغ , خورش مائی سیره داغ , خورش گیلانی , مائی سیره داغ گیلانی , غذای گیلانی

غذای گیلانی

در گیلانی ماهی سفید را معمولاً به صورت سرخ کرده، فیویج (فیبج)- ماهی پخته در بخار- مالتا (برشته تنوری) یا دودی و شور مصرف می‌کنند. اما تنها استفاده خورشی آن (مائی سیره داغ و خورش ماهی فسنجان است).

مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:

ماهی سفید متوسط ۱ عدد

سیر رشتی ۵ بته کوچک

آرد گندم یک قاشق سوپخوری

آب نارنج یک فنجان

آب ۳ تا ۴ لیوان

نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار کافی

طرز تهیه:

پیش از آنکه شکم ماهی را باز کنیم، فلس‌های درشت ماهی را با کشیدن کارد بر روی آن، می‌کنیم. بعد شکم ماهی را باز کرده و محتویات آن را خارج نموده و ماهی را تمیز می‌شوییم. سپس ماهی را قطعه‌قطعه کرده در روغن سرخ می‌نماییم. آنگاه سیر را پوست کنده ریزریز نموده، می‌کوبیم و با روغن سرخ می‌کنیم و زردچوبه پاشیده تا به رنگ طلایی روشن درآید. بعد چند لیوان آب در گمج (ظرف سفالی لعابدار) یا در قابلمه ریخته روی آتش می‌گذاریم تا جوش آید.

آرد مخلوط با آب نارنج را در ظرف آب جوش ریخته آنقدر هم می‌زنیم تا آرد خوب باز شود. سیر سرخ کرده را به مایه آرد و آب اضافه کرده و در قابلمه گذاشته، می‌گذاریم با هم نیم‌ساعت در حرارت ملایم بجوشد. آنگاه در ظرف را برداشته قطعه‌های سرخ شده ماهی را در مایه سیرداغ چیده و بدون اینکه مجدداً سر قابلمه را بگذاریم، آن را یک ربع تا نیم‌ساعت دیگر در حرارت ملایم می‌پزیم. نمک و فلفل زده برمی‌داریم. ماهی سیره‌داغ را با (کته پلا) کته می‌‌خورند.

مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *