خورش فسنجان رشتی – خورش گیلانی

خورش فسنجان رشتی یکی از خورش‌های مجلسی و معروف و متداول گیلان است که در عروسی‌ها و مهمانی‌های رسمی آن را تهیه می‌نمایند.

فسنجان  خورش فسنجان  فسنجان رشتی  فسنجان گیلانی  تهیه فسنجان  غذای گیلانی

طرز تهیه خورش فسنجان رشتی

فسنجان , خورش فسنجان , فسنجان رشتی , فسنجان گیلانی , تهیه فسنجان , غذای گیلانی , خورش گیلانی

غذای گیلانی

خورش فسنجان رشتی یکی از خورش‌های مجلسی و معروف و متداول گیلان است که در عروسی‌ها و مهمانی‌های رسمی آن را تهیه می‌نمایند.

مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:

مرغابی یا مرغ درشت ۱ عدد

مغز گردو ۷۵۰ گرم

رب انار ترش ۳ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل و در صورت تمایل کمی گلپر

طرز تهیه:

مغز گردو را خوب ساییده و نرم می‌کنیم (در شمال، مغز گردو را در نمکیار که ظرف سفالی مدوری به قطر نیم‌متر است به کمک یک سنگ کوچک می‌سایند و در گمج می‌پزند) و بعد آن را با سه یا چهار لیوان آب مخلوط کرده و ترشی را اضافه نموده در حرارت ملایم می‌گذاریم دو یا سه ساعت آهسته بجوشد و گاهی هم می‌زنیم که ته نگیرد تا به روغن بیفتد و بوی خامی گردو از بین برود. سپس مرغ را درسته یا به چهار قطعه تقسیم کرده و همراه نمک و فلفل به آن اضافه می‌کنیم و می‌گذاریم تا مرغ کاملاً بپزد و آب فسنجان کم شده و خورش جا بیفتد.

اگر فسنجان با مرغابی تهیه شود مرغب تر است. در گیلان معمولاً در مهمانی‌ها فسنجان را با مرغابی تهیه می‌کنند، در آن صورت مرغابی را تمیز نموده اگر کرک و پر داشته باشد آن را روی شعله آتش کز داده، پاک می‌کنیم. گردو و مرغابی را با هم بار می‌کنیم. وقتی مرغابی کمی پخته شد رب انار را می‌ریزیم. شمالی‌ها فسنجان را همیشه ترش و با رنگ سیاه می‌پسندند و اگر فسنجان گاهی بطور دلخواه رنگش سیاه نشود یک تکه آهن و یا نعل اسب را که شسته و تمیز کرده باشند روی آتش داغ کرده و آن را در فسنجان در حال جوشیدن می‌اندازند. نعل اسب چون از جنس آهن است فوراً با گردو و رب انار ترکیبشده و خورش را سیاه می‌کند. بعداً آهن را خارج می‌کنند

مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *