خورش میرزا قاسمی – خورش گیلانی

طرز تهیه خورش میرزا قاسمی گیلانی

میرزا قاسمی  میرزا قاسمی گیلانی  تهیه میرزاقاسمی  درست کردن میرزا قاسمی

طرز تهیه خورش میرزا قاسمی گیلانی

میرزا قاسمی , میرزا قاسمی گیلانی , تهیه میرزاقاسمی , درست کردن میرزا قاسمی , خورش گیلانی

غذای گیلانی

وجه تسمیه میرزا قاسمی روشن نشده‌است، ولی بعید نیست اولین کسی که آن را به ابتکار خویش تهیه کرده، میرزا قاسم نامی بوده باشد. میرزا قاسمی از نقطه‌نظر شهرت هم‌تراز باقلا قاطق است و خوشمزه‌تر و لذیذتر. اسم این دو را همیشه مترادف هم بر زبان می‌آورند. از آنجا که اکنون بادنجان تقریباً در تمام فصول سال در دسترس است، تهیه میرزا قاسمی برای تمام چهار فصل از باقلا قاطق مقدوتر است. ولی ناگفته نماند که میرزا قاسمی فقط با بادنجان سیاه قلمی و تازه ( معروف به مرغ سیاه بی جان ) گیلان خوردن دارد. این خورش به علت سهولت تهیه و طعم مطلوب، متداول‌ترین غذای شهر و روستای گیلان است. میرزا قاسمی اکثراً با کته و ماهی شور روی پلو گذاشته شده یا با ماهی دودی و ترشی هفت‌تابیجار خورده می‌شود

مواد لازم برای ۵ تا ۷ نفر:

بادمجان درشت غیر تخمی ۱۰ عدد ( ۲ کیلوگرم )

تخم‌مرغ ۳ تا ۴ عدد

سیر ¹۱٫۲ بته

در صورت تمایل گوجه‌فرنگی متوسط ۳ عدد

نمک و فلفل به مقدار کافی

روغن یا کره ۲۰۰ گرم

زردچوبه ¹۱٫۲ چایخوری

طرز تهیه:

بادمجان‌ها را شسته با نوک کارد وسط آن‌ها را یک چاک می‌دهیم و آنها را روی آتش زغال یا در کف فر کباب می‌کنیم تا به حدی که کاملاً نرم و پخته شود. پوست و سر بادمجان‌ها را می‌گیریم. اگر تخمی باشد تا حد امکان تخم آن را جدا می‌نماییم. سپس با نوک قاشق آن را تکه‌تکه نموده و یا با گوشت‌کوب له می‌کنیم. سیرها را پوست کنده با کمی نمک با با گوشت‌کوب کوبیده و با روغن و کمی زردچوبه تفت می‌دهیم تا طلایی شود. سپس بادمجان‌ها را با سیر و روغن یا کره و باز کمی زردچوبه مخلوط کرده روی حرارت ملایم در تاوه سرخ می‌کنیم و مرتب هم می‌زنیم که ته نگیرد. آنقدر سرخ می‌کنیم تا تقریباً آبش جمع شود.

آنگاه گوجه‌فرنگی‌ها را پوست کنده قاچ قاچ نموده به بادمجان‌ها اضافه می‌کنیم  وباز کمی تفت می‌دهیم تا به روغن بیفتد. سپس بادمجان‌ها را کنار زده در وسط تاوه یک قاشق کره ریخته تخم‌مرغ‌ها را در آن می‌شکنیم وقتی تخم‌مرغ بسته شد آن را آهسته با بادمجان‌ها مخلوز می‌کنیم. نباید تخم‌مرغ زیاد ریز شود. نمک و فلفل زده برمی‌داریم.

وقتی میرزا قاسمی را در دیس می‌کشیم تکه‌های تخم‌مرغ را در رو قرار می‌دهیم و یا می‌توان تخم‌مرغ‌ها را در ظرفی جداگانه سرخ نموده به میرزا قاسمی اضافه نمود.

مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0