خورش باقلا قاطق – خورش گیلانی

طرز تهیه خورش باقلا قاطق گیلانی

باقلا قاطق  باقلا قاطق گیلانی تهیه باقلا قاطق  باقلا قاتق  خورش باقلا قاطق  خورش گیلانی

طرز تهیه خورش باقلا قاطق گیلانی

باقلا قاطق , باقلا قاطق گیلانی , تهیه باقلا قاطق , باقلا قاتق , خورش باقلا قاطق , خورش گیلانی , غذای شمالی

غذای گیلانی

باقلا قاطق بی‌تردید مشهورترین و خوشمزه‌ترین خورش گیلان است و طرفداران زیادی دارد. شایدبتوان ادعا نمود که غذاهای رشتی بیشتر شهرت خویش را مدیون باقلا قاطق هستند و این خورش تاکنون سفره‌های بسیاری را رنگین کرده است. باقلا قاطق با پاچ باقلا تهیه می‌شود، پاچ باقلا که به معنی باقلای پاکوتاه است شباهت زیادی به لوبیا سبز دارد وفقط در گیلان و در دو فصل بهار و پاییز عمل می‌آید. پاچ باقلا دو پوسته است و باید از هر دو پوست درآورده شود. خواربارفروشان گیلان پاچ باقلا را از پوست اول درآورده و خشک می‌کنند و در دو فصل دیگر که باقلای تازه یافت نمی‌شود به فروش می‌رسانند. پاچ باقلای خشک را یک شب در آب ولرم می‌خیسانیم تا به آسانی قابل پوست‌کندن شود، اما از وقتی که فریزر به خانه‌ها راه یافته می‌توان باقلای سبز تازه را از دو پوست درآورد، در کیسه نایلون ریخت و در فریزر نگهداری نمود. همچنین به جای پاچ باقلا از باقلای مازندرانی سبز و شیری نیز می‌توان استفاده نمود.

مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:

پاچ باقلا‌ی سبز تازه ۳ کیلوگرم

یا باقلا خشک ۵۰۰ گرم

شوید (خشک) ۴ قاشق غذاخوری

یا شوید تر یک دسته کوچک

تخم‌مرغ ۳ عدد

سیر رشتی ¹۱/۲

زردچوبه به مقدار کافی

فلفل و نمک به مقدار کافی

روغن یا کره ۱۵۰ تا ۲۰۰ گرم

( کره باشد بهتر است چون طعم خورش را لذیذتر می‌کند)

طرز تهیه:

پاچه باقلای سبز را از دو پوست درآورده تمیز می‌شوییم. سیر را پوست کنده و پره‌های سیر را ریز می‌کنیم، آنگاه باقلا و سیر ریز شده و زردچوبه و شوید خشک ( درصورتی که شوید تر به کار رود آن را ریز خرد می‌کنیم) و کره را مخلوط نموده در قابلمه یا گمج (که ظرف سفالی لعابدار است و معمولاًگیلانی‌ها از آن برای باقلا قاطق اتسفاده می‌کنند) ریخته و ظرف را روی حرارت ملایم گذاشته و باقلا را کمی سرخ می‌کنیم، آنگاه آنقدر آب اضافه می‌نماییم تا روی باقلا را بگیرد و خورش آهسته بجوشد تا باقلا بپزد. ولی باید دقت نمود که له نشود. بعد تخم‌مرغ را در آن شکسته و درِ ظرف را می‌گذاریم تا تخم‌مرغ بسته شود.

نمک و فلفل زده برمی‌داریم.این خورش با کته و اوره‌سیم یا ماهی شور و زیتون پرورده یا ماستو ترب سفید صرف می‌شود. در فصل پاچه باقلای تازه، یک زنبیل از این باقلا بهترین سوغاتی است که برای گیلانی‌های خارج از این استان فرستاده می‌شود. پاچه باقلای خشک هم بعد از آنکه از پوست دوم جدا شد به طریق باقلای سبز تهیه می‌شود.

مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

1+

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *