خورش انار بیج ( سنگه خورش ) – خورش گیلانی

طرز تهیه خورش انار بیج گیلانی

خورش انار بیج  تهیه خورش انار بیج  انار بیج گیلانی  سنگه خورش  تهیه سنگه خورش

طرز تهیه خورش انار بیج گیلانی

خورش انار بیج , تهیه خورش انار بیج , انار بیج گیلانی , سنگه خورش , تهیه سنگه خورش , خورش شمالی , غذای شمالی

غذای گیلانی

خورش انار بیج را گیلانی‌ها به علت اینکه تهیه‌اش نسبتاً وقت زیادی می‌گیرد، درازه قاطوق هم می‌نامند و به این دلیل اغلب آن را روز قبل تهیه می‌کنند. این خورش یکی از خورش‌های معروف و متداول گیلان است و به علت سبزی‌های خاصی که در ترکیب دارد مثل سبزی خلواش و چوچاق که مخصوص گیلان است، تهیه آن در خارج از گیلان کمی مشکل است. اگرچه سبزی خلواش را می‌توان خشک نموده و به هرکجا برد و از آن استفاده نمود، اما بدون خلواش و چوچاق هم می‌توان این خورش را تهیه نمود.

انار بیج با کته یا پلوی آبکش شده و ماهی شور با ماهی دودی سرخ شده صرف می‌شود. طعم مطلوب و مخصوص انار بیج بسیاری از غیر گیلانی‌ها را نیز مرید آن کرده‌است.

مواد لازم برای ۶ تا ۸ نفر:

مغز گردوی ساییده شده ۳۵۰ گرم

سبزی: تره، جعفری، گشنیز، نعناع، یک دسته کوچک خلواش و چوچاق ۱ کیلوگرم

گوشت چرخ کرده گوساله نیم کیلوگرم

پیاز متوسط ۱ بته

رب انار ترش یا آب انار یا آب‌غور‌‌ه ‌به‌حدی که خورش ترش شود

نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار کافی

آب‌غوره به اندازه کافی

طرز تهیه:

مغر گردو را مثل گردوی خورش فسنجان می‌ساییم تا نرم شود. سبزی‌ها را تمیز نموده و شسته می‌گذاریم تا آبش برود و بعداً ساطوری ریز خرد نموده با روغن سرخ می‌‎کنیم.

پیاز را در گوشت چرخ کرده، رنده نموده و نمک و فلفل را اضافه کرده با هم مخلوط می‌کنیم. آنگاه از گوشت چرخ‌کرده کوفته‌های کوچک از یک گردو کوچک‌تر درست می‌کنیم.

سپس گردوی ساییده‌شده را با سه یا چهار لیوان آب کمی زردچوبه می‌گذاریم با حرارت ملایم چندساعت بپزد تا مثل فسنجان به روغن بیفتد. سپس سبزی سرخ‌کرده را اضافه نموده باز می‌گذاریم چند جوش بزند تا سبزی پخته شود، آنگاه کوفته‌ها را یک‌یک داخل خورش که در حال جوشیدن است می‌اندازیم تا خورش از جوش نیفتد و کوفته‌ها باز نشود. ترشی را اضافه می‌کنیم. روی آتش ملایم چند جوش دیگر که زد و هنگامی که کوفته‌ها پخته شد و خورش جا افتاد برمی‌داریم. غلظت این خورش مثل فسنجان است و باید کم آب باشد.

مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0