خورش قیمه بادنجان – خورش گیلانی

طرز تهیه خورش قیمه بادنجان گیلانی

خورش قیمه خورش قیمه بادنجان گیلانی قیمه بادمجان تهیه قیمه بادمجان گیلانی غذای گیلانی غذای شمالی

طرز تهیه خورش قیمه بادنجان گیلانی

خورش قیمه , خورش قیمه بادنجان گیلانی , قیمه بادمجان , تهیه قیمه بادمجان گیلانی , غذای گیلانی , غذای شمالی , دستور قیمه بادنجان گیلانی

غذای گیلانی

مواد لازم:

بادنجان متوسط یک اندازه بدون تخم ۷ عدد

گوشت چرخ‌کرده ۳۵۰ گرم

گوجه‌فرنگی ریز یک‌اندازه ۵۰۰ گرم

پیاز متوسط ۱ عدد

رب گوجه‌فرنگی ۲ قاشق غذاخوری

نمک و فلفل به اندازه کافی

آب‌غوره به اندازه کافی

طرزتهیه:

بادنجان‌ها را پوست می‌گیریم. یک برش در وسط آن می‌دهیم و آن را در روغن سرخ می‌کنیم. گوشت چرخ‌کرده یا گوشت تکه‌‍ای را کمی با آب پخته با کارد ریز خرد می‌کنیم و آن را با پیاز خردکرده سرخ کرده و با کمی آب و رب گوجه‌فرنگی می‌پزیم تا آب آن تمام شود.

آنگاه فلفل و نمک اضافه می‌کنیم. وقتی که گوشت آماده شد، قابلمه متناسبی را انتخاب کرده، گوجه‌فرنگی‌ها را در یک ردیف در ته آن می‌چینیم. (اگر گوجه‌فرنگی درشت باشد آن را از وسط نصف می‌کنیم) آنگاه از گوشت آماده شده در قسمت داخل بادنجان‌ها می‌ریزیم و آنها‌ را روی گوجه‌فرنگی‌ها و در یک ردیف می‌چینیم و با کمی آب‌غوره آن را دم می‌کنیم.

این خوراک با پلو یا نان صرف می‌شود.

قیمه بادنجان را به روش دیگری هم می‌توان تهیه کرد:

بادنجان ‌های درشت را پوست می‌گیریم، از طول به صورت ورقه‌های نازک می‌بریم و بعد قیمه را روی آن می‌ریزیم و آن را لول می‌دهیم و با چوب خلال دندان آنها را محکم می‌بندیم که با نشوند. گوجه‌فرنگی‌ها را ته قابلمه می‌چینیم و لول‌های بادنجان را روی آن در یک ردیف قرار می‌دهیم و با کمی آب‌غوره دم می‌کنیم. با کدو خورشتی هم می‌توان این خوراک را تهیه کرد.

در این روش، چند عدد کدوی سبز خورشتی یک‌اندازه را انتخاب کرده و داخل آن را کمی خالی کرده از قیمه آماده شده پر می‌کنیم. گوجه‌فرنگی درشت را از وسط نصف کرده تخم‌های آن را جدا می‌کنیم و با کمی قیمه داخل آن را پر کرده یک در میان در قابلمه با کدو کنار هم می‌چینیم و دم می‌کنیم.

مجله شمال‌گردی

دسته ⇐ غذای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *