کرسی سنتی در فرهنگ شمالی ها

کرسی را یادتان هست ؟ البته هنوز هم در خانه های روستایی با خانواده های سنتی تر یا بهتر بگوییم عزیزانی که به فرهنگ و آداب و رسومشان اهمیت می دهند وجود دارد, هرچند که بسیار کم شده است.

کرسی تاریخچه کرسی عکس کرسی کرسی قدیمی کرسی سنتی

کرسی قدیمی

کرسی را یادتان هست ؟ البته هنوز هم در خانه های روستایی با خانواده های سنتی تر یا بهتر بگوییم عزیزانی که به فرهنگ و آداب و رسومشان اهمیت می دهند وجود دارد, هرچند که بسیار کم شده است.

کرسی , کرسی قدیمی , عکس کرسی , کرسی سنتی , کرسی باستانی

یاد آن روزها بخیر, دور هم جمع شدن ها در عین سادگی, نشستن ها و صحبت کردن ها, خنده های با تمام وجود, یاد روزهای مهربانی بخیر …

کرسی , کرسی قدیمی , عکس کرسی , کرسی سنتی , کرسی باستانی

کرسی , کرسی قدیمی , عکس کرسی , کرسی سنتی , کرسی باستانی

گفتنی است در فصل سرما و هوای سرد خون غلیظ شده و فضولات بدن به اندام تحتانی بدن می رود که موقع خواب اگر گرما از پایین به بدن برسد در واقع این فضولات در خون از حالت رسوبی خارج می شوند.

تاریخچه و اطلاعاتی درباره ی کرسی :

کرسی از میز و یا چهارپایه‌ای چوبی به اندازه یک در یک متر و گاهی مستطیلی شکل تشکیل شده است که حدود سه وجب بلندی دارد.

روی آن را با لحافی بزرگ در اندازه‌های حدودی چهار در چهار یا هفت در هفت متر می‌پوشانند تا گرمای حاصل از منقل از زیر میز خارج نشده و به هدر نرود.

سپس روی لحاف را با جاجیم, ترمه و یا چادر شب سفیدی تزیین کرده و به تناسب بزرگی و کوچکی کرسی, یک مجمعه‌ و یا سینی مسی برای قرار دادن چراغ, سماور, ظرف میوه و سایر خوراکیها روی آن قرار می‌‌دهند.

برای نشستن و خوابیدن افراد دور کرسی معمولا از چند متکا , بالش و پشتی استفاده می‌شود.

تشک پای کرسی معمولا کوتاهتر اما پهن‌تر از تشک معمولی است، به طوری که با قرار گرفتن در چهار طرف کرسی, لبه‌های آن روی هم نیفتاده و ناهموار و ناراحت نباشد.

گذاشتن کرسی در روز و ساعتی سعذ انجام میشد و بزرگ خانواده باید در آن شب با پاکتی شیرینی وارد خانه می‌شد.

از نمونه‌های نوین کرسی می‌توان به کرسی نفتی و کرسی برقی اشاره کرد. به‌طور سنتی, برای گرم‌کردن کرسی از بخاری‌های ذغالی استفاده می‌کردند, ولی با پیشرفت فناوری، به‌تدریج استفاده از بخاری برقی نیز رایج شد.

آتش و گرما کرسی :

در زیر میز , یک منقل قرار می‌‌گرفت که حرارت مطبوع زیر کرسی را تامین می‌کند.

آماده کردن آن به طور سنتی روشی مخصوص به خود را داشته است: ابتدا ته و درزهای منقلی را با گچ خیس کرده کاملا می‌پوشاندند و سپس داخل آن را خاکستر الک کرده می‌ریختند و وسط خاکسترها را گود کرده خاکه زغال ریخته آتش زغال می‌گذاشتند و باد می‌زدند تا آتش زغال به خاکه ذغال‌ها برسد.

سپس به آهستگی و ملایمت روی آن‌ را با کفگیر خاکستر داده خاکسترهای دور منقل را به دور خاکه‌ ها و آتش رو برگردانده فشرده و صاف می‌کردند.

سپس منقل را برای از بین رفتن بوی زغال مدتی در فضای آزاد باقی گذاشته و سپس زیر کرسی قرار می‌دادند.

هر چند ساعت یکبار یک لایه از خاکستر روی آن را پس زده، آتشش را تند می‌کردند.

این روش آتش کردن مخصوص اولین منقلی بود که زیر کرسی قرار داده می‌شد.

از اینجا به بعد هربار منقل را خاکه رو خاکه می‌کردند, به این ترتیب که آتش باقیمانده ی ته منقل را با خاک‌ انداز برداشته, خاکه تازه در منقل ریخته, آتش را مجددا رویش می‌ریختند و خاکستر می‌دادند.

یک روش دیگر برای تهیه ی آتش گلوله‌ای بود که از خاکه زغال تهیه می‌شد, به این ترتیب که در تابستان خاکه‌ذغال‌ ها را در طشت آبی می‌ریختند, شن های آن که ته‌ نشین می‌شد, ذغال‌ های روی آب مانده را جمع می‌کردند و با دست به شکل گلوله‌ هایی سفت و فشرده مانند کوفته برنجی درآورده و در آفتاب خشک می‌کردند.

سپس در زمستان دو سه تا از این گلوله‌ها را در اولین آتش در ته منقل گذاشته, رویش را خاکه و آتش می‌دادند و باقی مراحل به شکل مذکور اجرا می‌شد.

چاله کرسی :

چاله کرسی قسمتی بود که منقل یا ظرف مخصوص زغال کرسی ( استنبلی ) را داخل آن قرار می دادند و این باعث می شد موقع قرار دادن پا در زیر کرسی بامنقل و آتش برخورد نکند.

حرارت دلچسب, بی نظیر و تنبلی‌آور کرسی اعضاء خانواده را گرد هم می‌آورد, آنها با خوردن خوراکیهای زمستانی و شنیدن حکایات پدر بزرگ و مادربزرگ زمستان را سپری می‌کردند, در جشن‌های سنتی ایرانیان همچون شب یلدا و نوروز کرسی نقشی برجسته در جمع‌ کردن اعضای خانواده به دور یکدیگر داشته است.

جای نشستن افراد در کنار کرسی به نقششان در خانواده مرتبط است, معمولاً جایگاه بزرگسال‌ترین فرد خانواده آن پله‌ای از کرسی است که دورترین فاصله را از در اتاق دارد, و جایگاه خردسالان جایی است که نزدیکتر به در اتاق است.

مجله شمالگردی

آرشیو ⇐ آداب و رسوم شمالی ها

تاریخچه کرسی کرسی سنتی کرسی قدیمی مدل کرسی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *