نجات از فشار قبر

نکاتی برای نجات از فشار قبر و رهایی از عذاب آن

نکاتی برای رهایی از فشار قبر : روایات و احادیث در مورد نجات از فشار قبر و رهایی از عذاب آن بسيار زیاد است, که در ادامه به چند نمونه برجسته تر ..

راه هایی برای نجات از فشار قبر

شمال گردی – نکاتی برای رهایی از فشار قبر : روایات و احادیث در مورد نجات از فشار قبر و رهایی از عذاب آن بسيار زیاد است, که در ادامه به چند نمونه برجسته تر اشاره خواهیم کرد.

فشار قبر , نجات از فشار قبر , نکاتی برای نجات از فشار قبر , عذاب قبر , کم شدن عذاب قبر , کم شدن فشار قبر , دلیل فشار قبر , رهایی از فشار قبر , رهایی از عذاب قبر , قبر , شب اول قبر , کمتر شدن فشار قبر , کمتر شدن عذاب قبر

1 : از حضرت اميرالمومنين ع  روايت شده كه هر كه در هر جمعه سوره نساء بخواند از فشار قبر ايمن مى شود.

2 : روايت شده كه هر كه به خواندن سوره زخرف ادامه دهد, حق تعالى او را در قبرش از جانوران زمين و از فشار قبر ايمن گرداند.

3 : از حضرت صادق ع منقول است كه هر كه بميرد ما بين زوال روز پنج شنبه تا زوال روز جمعه حق تعالى او را از فشار قبر پناه دهد.

4 : از حضرت امام رضا ع منقول است كه فرمود بر شما باد به نماز شب,  نيست بنده اى كه آخر شب برخيزد و بجا آورد هشت ركعت نماز شب و دو ركعت نماز شفع و يک ركعت وتر و در قنوت وتر هفتاد مرتبه استغفار كند تا آنكه او را از عذاب جهنم و قبر پناه داده شود و عمرش ‍ طولانى و زندگيش وسيع گردد.

5 : از حضرت رسول صلى الله عليه و آله مرويست : هر كه ( الهيكم التكاثر ) را در وقت خواب بخواند, از عذاب قبر نگه داشته شود.

6 : آنكه در هر روزى ده مرتبه  ( اعددت لكل هول لا اله الا الله ) را تا آخر بخواند, از عذاب قبر نگه داشته شود.

7 : آنكه در نجف اشرف دفن شود, زيرا از خواص تربت شريف آن است كه عذاب قبر و حساب منكر و نكير از كسى كه در آن مدفون شود ساقط مى شود.

8 : از چيزهايى كه نافعست براى رفع عذاب قبر, گذاشتن جريدتين يعنى دو چوب تر است با ميت, و روايت شده كه عذاب از ميت مادامى كه آن چوب تَر است برطرف مى شود. و نيز روايت شده كه حضرت رسول ص بر قبرى گذشتند كه صاحب آن عذاب مى شد, پس ‍ حضرت طلبيدند جريده يعنى شاخ درختى كه برگش را كنده بودند دو نصف كرد, نصفى را زير سر ميت گذاشت و نصف ديگر را زير پاهاى او, و نيز آب پاشيدن بر قبر سودمند است زيرا مادامى كه ترى در خاک قبر باشد عذاب از صاحب آن برداشته مى شود.

9 : آنكه روز اول رجب ده ركعت نماز بخواند در هر ركعت يک مرتبه حمد و سه مرتبه توحيد تا از فتنه قبر و عذاب روز قيامت محفوظ بماند, و در شب اول ماه رجب بعد از نماز مغرب, بيست ركعت با حمد و توحيد خواندن براى رفع عذاب قبر نافع است .

10 : آنكه چهار روز از ماه رجب روزه بگيرد, و همچنين است روزه گرفتن دوازده روز از شعبان.

11 : از چيزهائى كه سبب نجات از عذاب قبر است خواندن سوره ( تبارك الملك ) است بالاى قبر ميت چنانكه قطب راوندى از ابن عباس ‍ نقل كرده كه مردى خيمه اى روبروى قبرى بر پا كرد و ندانست كه آن, قبر است, پس خواند سوره ( تبارك الذى بيده الملك ) را آنگاه شنيد صيحه زننده اى كه گفت : اين سوره نجات بخش است, پس اين مطلب را به حضرت رسول ص عرض كرد, آن حضرت فرمود : آن سوره نجات دهنده از عذاب قبر است, و شيخ كلينى از حضرت امام محمد باقر ع روايت كرده كه فرمود : سوره ملک مانعه است, يعنى از عذاب قبر منع مى كند.

12 : از دعوات راوندى نقل شده كه حضرت رسول خدا فرمود : هر كس نزد قبر ميتى كه دفن شده بايستد و سه مرتبه بگويد : اللهم انى اساءلك بحق محمد و آل محمد ان لا تعذب هذا الميت خداوند تا روز دميدن در صور عذاب از ميت را بر مى دارد.

13 : شيخ طوسى در ( مصباح المتهجد ) از حضرت رسول صلى الله عليه و آله روايت كرده كه هر كه در شب جمعه دو ركعت نماز بخواند و در هر ركعت حمد و پانزده مرتبه ( اذا زلزلت ) را بخواند حق تعالى او را از عذاب قبر و از هولهاى روز قيامت ايمن بدارد.

14 : و نيز از براى رفع عذاب قبر خواندن سى ركعت نماز در شب نيمه رجب نافع است كه در هر ركعت حمد يک مرتبه و توحيد ده مرتبه, بخواند و همچنين است در شب شانزدهم و شب هفدهم رجب, و نيز آنكه در شب اول شعبان صد حمد و توحيد و صد ركعت نماز بخواند و چون از نماز فارغ شود پنجاه مرتبه توحيد را بخواند و آنكه در شب بيست و چهارم شعبان دو ركعت نماز بخواند و در هر ركعت حمد يك مرتبه ( اذا جاء نصر الله ) ده مرتبه بخواند, و براى روز نيمه رجب پنجاه ركعت به حمد و توحيد و فلق و ناس وارد است كه براى رفع عذاب قبر نيز نافع است مانند صد ركعت نماز شب عاشورا.

شمال گردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *