خان محمد خسروی از استادان شعر و ادب گلستان

استاد خان محمد خسروی از شعرای نامی گلستان در زمینه اهل بیت عصمت و طهارت می باشد که در سال 1311 در روستای فارسیان گرگان چشم به جهان گشود.

خان محمد خسروی چهره های مشهور گلستان بیوگرافی محمد خسروی

زندگی نامه استاد خان محمد خسروی

استاد خان محمد خسروی از شعرای نامی گلستان در زمینه اهل بیت عصمت و طهارت می باشد که در سال 1311 در روستای فارسیان گرگان چشم به جهان گشود.

عکس استاد خان محمد خسروی در حال نوحه سرایی در جبهه

خان محمد خسروی , شعر خان محمد خسروی ,خان محمد خسروی , چهره های مشهور گلستان , چهره های مشهور گرگان , زندگی نامه خان محمد خسروی , بیوگرافی خان محمد خسروی , زندگی نامه خان محمد خسروی , عکس خان محمد خسروی , زندگی نامه خان محمد خسروی , عکس خان محمد خسروی , بیوگرافی خان محمد خسروی

پدر استاد خان محمد خسروی مرحوم مشهد و مادرشان طلا نام داشت.

این شاعر اهل بیت در اولین سال زندگیش پدر خویش را از دست داد و مادرشان نیز زمانی که استاد 4 یا 5 سال داشتند از دنیا رفت.

از دست دادن پدر و مادر در ابتدای کودکی ضربه ی بزرگ به وی و تنها خواهرشان که چند سالی از ایشان بزرگتر بود وارد کرد.

از آن پس تنها فامل نزدیک ایشان عمه شان معروف به ” شازک ” بود که سرپرستی آنها را به گردن گرفت.

خان محمد خسروی در دوران نوجوانی و جوانی به کار در مزارع اهالی مشغول بود و چون فصل زمستان کار تعطیل میشد برای امرار معاش و کار به تهران مسافرت می نمود, در همین ایام بود که پی به استعداد ذاتی خویش برد, بیان شعرهای متفاوت در زمینه اتفاقات محلی و افراد مختلف فارسیان و روستاهای اطراف سرگرمی ایشان شده بود. (پدر و پدر بزرگ ایشان شاعران بزرگی بودند و استاد خان محمد شاعری را از آنها به ارث برده بود.)

استعداد وافر وی تنها در زمینه گفتن شعر نبود بلکه در زمینه فعالیتهای تجربی نیز استعداد زیادی داشتند.

ایشان در ساختن وسایل کشاورزی نظیر ” آزال جفت” (خیش زمین کشاورزی، در گذشته دو گاو را با خیش به یکدیگر می بستند و زمین کشاورزی را شخم می زدند.), تعمیر آسیاب آبی، تراشیدن “سُرکو” (سُرکو، استوانه ای چوبی بود که از تنه ی درخت درست می کردند و قسمتی از داخل آن را خالی می نمودند, آنگاه برای آرد کردن برنج از آن استفاده می کردند.) و …. بیسار ماهر بود.

پس از ازدواج، ایشان به بیماری عجیبی مبتلا شدند و آن حرارت بالای دو پا از مچ به پایین بود به طوری که وقتی پاها را در آب و یخ فرو می بردند آب بسیار داغ میشد, به گفته خود ایشان تمام سرمایه اش را در همان سال برای درمان بیماری پرداخت نمود ولی افاقه ای نکرد.

تا اینکه مرشدی “با گرفتن یک دست رختخواب بابت دست مزد” و درست کردن مرهمی به مدت دو روز سلامتی را به ایشان باز گرداندند.

معروف ترین شعر این شاعر اهل بیت که در بین اهالی فارسیان و روستاها و شهرهای اطراف شناخته شده است، شعر “سید رشید” بود.

“سید رشید” از اهالی چناران بود که از طرف دولت محمد رضا شاه به منطقه فارسیان تبعید شده بود.

وی چند سالی به دعا دادن در روستاهای اطراف مشغول بود و پس از آن اصلحه به دست گرفت و به کمک پسرش سید خلیل و افراد محلی دیگر قیام کردند که در این بین مردم محلی دچار مشکلات زیادی شدند و … در نهایت سید رشید و پسرش دستگیر و در گرگان اعدام شدند.

استاد خان محمد تخلص خانو را برای خود انتخاب نموده بود، چنانکه خود وی در یکی از اشعارش می گوید:

خانوی شاعرکه این اشعارُ با زحمت سرود / خانه اش در کوهسار و مذهبش جعفری

ویژگی اشعار “استاد خانو” آن است که در عین آن که ایشان اصلا سواد نداشتند, اشعار ایشان بسیار پر بار هستند و ردیف و قافیه در آنها به کار رفته است همچنین از کلمات و اصطلاحاتی استفاده می کنند که بسیار وزین می باشند.

ایشان در مدح و یا سوگ ائمه اطهار بخصوص امام حسین (ع) و یاران با وفایش و همچنین در مدح امام خمینی اشعار فراوانی گفته اند که برخی از آنها موجود است.

بسیاری از اشعار مرحوم ” استاد خانو ” بخصوص اشعار قبل از انقلاب اسلامی که در خصوص اتفاقات محلی بوده و چون کسی آنها را یاد داشت نمی کرده از بین رفته اند. البته پسر وی بسیاری از این اشعار را هنوز از بر می دانند که امید است با همتی بزرگ برای زنده نگه داشتن یاد پدر اقدام به جمع آوری و چاپ کتابی با نام خود استاد نمایند. “انشا الله ”

استاد خان محمد در سال 1378 در سن 67 سالگی دار فانی را وداع گفته و به دیار باقی پیوستند, بر سنگ مزار وی قطعه ای از اشعار خودشان نگاشته شده که در زیر می آید :

دل بر این دنیا مبند دنیای فانی بی وفاست / هر کسی در پی دنیاست او ز موضوع اشتباست

گر تو میگویی که این دنیا به آدم با وفاست / پس به من برگو ببینم, جد و آبایت کجاست

روحش شاد

متاسفانه عکس بیشتری از استاد در دسترس نبود که انشالله در ادامه اضافه خواهد شد.

آرشیو ⇐ بزرگان شعر و ادب گلستان

مجله شمالگردی

1+