کشف گور در املش از دوره پارتی و ساسانی !

پژوهشگران مجموعه باستانی لیارسنگ بین – املش از کشف گور مربوط به دوره های ساسانی و پارتی خبر دادند.

کشف گور در املش

اخبار گیلان : پژوهشگران مجموعه باستانی لیارسنگ بین – املش از کشف گور مربوط به دوره های ساسانی و پارتی خبر دادند.

گور تاریخی , gor tarikhi

بر اساس این گزارش; ولی جهانی سرپرست هیأت باستان شناسی با اعلام این خبر گفت :دومین فصل از مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن از توابع بخش رانکوه شهرستان املش که از 17 اردیبهشت ماه 1395 ، با هدف نجات بخشی آثار فرهنگی و به صورت کاوش اضطراری در حال انجام است تا هفتم مرداد ماه ادامه دارد .

جهانی با اشاره به اینکه این محوطه باستانی نخستین بار در سال 1392 مورد شناسایی قرار گرفته بود اظهارداشت: در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان شناسی، انسان شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور باستان شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی در این مجموعه باستانی را انجام می دهند.

سرپرست هیأت باستان شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن – املش گفت : با کاوش در محوطه های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره های تاریخی آنها هنوز برای باستان شناسان مشخص نیست .

به گفته او ، در 5 کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی ترین بخش مجموعه باستانی، 14 گور مورد شناسایی قرار گرفت که آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه ای احتمالاً مربوط به دوره های پارتی و ساسانی می شود.

این باستان شناس افزود: در بخش مسکونی – استقراری در ضلع شمالی مجموعه، نیز شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی مشاهده شده است.

به گفته جهانی، اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و مشخص شدن نتایج تاریخ گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است.

او اظهار داشت : نخستین فصل پژوهشهای میدانی لیارسنگ بن – املش در تابستان 1393 و با هدف تعیین حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی از اداره کل میراث فرهنگی, صنایع دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود.

دومین فصل از پژوهش های میدانی در حال انجام است.

آثار تاریخی و اماکن تاریخی هویت ملی و تاریخی ما است که باید توجه خاصی به آنها در عین حفاظت از انها برای آیندگان انجام شود.

مجله شمالگردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *