در پی جنگ ایران و عربستان توان نظامی کدام کشور بیشتر است ؟

تحلیلگران و کارشناسان با بالا گرفتن تنش ها بین ایران و عربستان و شایعه جنگ ایران و عربستان توان نظامی دو کشور را مورد نقد و بررسی قرار داردند.

بررسی جنگ ایران و عربستان

اخبار سیاسی : تحلیلگران و کارشناسان با بالا گرفتن تنش ها بین ایران و عربستان و شایعه جنگ ایران و عربستان توان نظامی دو کشور را مورد نقد و بررسی قرار داردند.

جنگ با ایران , jang iran o arabestan – ))

بر اساس این گزارش; با تشدید تنش میان ایران و عربستان سعودی کارشناسان و تحلیلگران تلاش می کنند با در نظرگرفتن امکانات پولی و مالی، تجهیزات نظامی و تجارب جنگی این 2 کشور نظرات خود را در مورد جنگ احتمالی تهران و ریاض ابراز و این سوال را مطرح کنند که در این جنگ کدام یک از این 2 کشور پیروز خواهد شد؟

تاج نیوز در رابطه به این سوال با استناد به گفته «لئونید نیرسیسیان» تحلیل آژانس ریگنیوم که امکانات تجارب جنگی ایران و عربستان سعودی را به رشته تحلیل کشیده است، نوشت: تهران در مقایسه با ریاض دارای تجهیزات جدید جنگی و برتری های زیاد است.

با توجه به نوشته این تحلیلگر، بودجه نظامی عربستان سعودی حدود 60 میلیارد دلار در یک سال بوده، از چهارمین کشور پرهزینه نظامی در جهان محسوب می‌شود.

تعداد سربازان و افسران این کشور 233 هزار و نیروهای زمینی آن دارای 450 تانک آمریکایی نوع «М1А2 Abrams» و 400 ماشین جنگی «2M Bradley» و بیش از 2 هزار زره پوش و 40 سیستم ریاکتیوی M270 می باشد.

به جز این عربستان سعودی دارای 60 موشک بالستیک «دوفین- 3» است که از چین خریداری کرده است, این موشک ها توان پرتاب کلاهک‌های هسته‌ای تا 2 هزار و 500 کیلومتر را دارند، ولی درصد اصابت آنها به هدف خیلی پائین است.

مولف این مطلب در ادامه نوشت: عربستان سعودی همچنین 152 هواپیمای جنگی آمریکایی Ғ-15 و 32 بالگرد جنگی اروپایی Eurofighter Typhoon دارد. عربستان در دریا نیز مسلح است. ناوگان غربی آنها در دریای سرخ و ناوگان شرقی آن در خلیج فارس مستقر است.

این تحلیل در ادامه افزود: عربستان سعودی با وجود برتری های نظامی از تجربه جنگی کم برخوردار است. این کشور بیش از 10 ماه می‌شود که با گروه «حوثی‌های» یمن که آنها به سلاح های کهنه مجهز هستند، درگیر می‌باشند اما هیچ پیشرفتی نداشته اند.

به گفته این تحلیلگر، نیروهای مسلح ایران از 550 هزار نفر تشکیل شده، بودجه نظامی آن در یک سال 10 میلیارد دلار را تشکیل می‌دهد. ارتش این کشور دارای 1600 تانک که 480 آنها تانک های جدید نوع Т-72Z و 150 تانک نوع ذوالفقار تولید ایران می‌باشد.

نیروهای هوایی ایران از هواپیماهایی که در کشورهای مختلف تولید شده اند، تشکیل شده است. از نگاه نیروهای دریایی، ایران در مقایسه با عربستان سعودی به مراتب پیشرفته تر است.

ایران کشور تولید کننده موشک های بالستیک دوربرد و بالدار است. بر طبق اطلاع غیر رسمی در این کشور از 200 تا 300 موشک تولید داخلی وجود دارد, این موشک ها را ایران برای چندین بار با موفقیت آزمایش کرده است.

با توجه به نوشته مولف این مطلب، در صورت شروع جنگ بین تهران و ریاض با در نظر گرفتن این نکته که در عربستان سعودی شیعیان زیاد زندگی می کنند، این کشور همچنین با مشکلاتی داخلی روبه رو خواهد شد.

از نظر «لئونید نیرسیسیان» اگر جنگ با مقیاس بزرگ آغاز شود، پس میدان اصلی درگیری خلیج فارس خواهد بود و در قلمرو کویت و عراق ناامنی ها بیشتر خواهند شد، زیرا این 2 کشور در میان عربستان سعودی و ایران قرار گرفتند.

قطر متحد سعودی‌ها می‌باشد، اما دولت کنونی عراق جانبدار ایران است. اگرچه عربستان سعودی و متحدانش نیرومند هستند، ولی ایران از برتری های زیاد برخوردار است. یکی از آنها این است که تنگه هرمز تحت نظارت ایران است و دوم این کشور در داخل کشور نیز از فضای امن برخوردار است.

در صورتی که تنگه هرمز بسته شود فاجعه اقتصادی برای کشورهای متحد عربستان سعودی ایجاد خواهد شد.

در این مورد ایران نفتش را بدون هیچ مانع به خارج انتقال می‌دهد و در نتیجه عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و برخی دیگر کشورها بازارهای خود را از دست خواهند داد و جای آنها را در بازار نفت، روسیه، آمریکا و ایران خواهند گرفت.

این تحلیلگر با تاکید به اینکه با ادامه جنگ هر 2 طرف خسارات زیاد خواهند دید، ادامه داد: پیش بینی این که کدام یک از متحدان عربستان (پاکستان،ترکیه،مصر) به این کشور در جنگ احتمالی با ایران کمک خواهند کرد بسیار مشکل است.

لئونید نارسیسیان بر این باور است : پاکستان بعید است که در این جنگ مداخله کند، زیرا این کشور اختلافات زیادی با هند دارد و وارد شدن در جنگ برای این کشور فاجعه است. ترکیه با استفاده از این وضعیت می تواند حضور خود را در سوریه و عراق گسترش دهد. مصر نیر بعید است در این درگیری‌ها دخالت کند.

پ ن : کارشناسان سیاسی, نظامی ایران با توجه به اطلاعاتی که از توان های پنهان نظامی ایران و اشتیاق مبارزان و مجاهدان راه حق برای سرنگونی آل سعود دارند, با قاطعیت تمام ایران را پیروز میدان میدانند و معتقدند اگر ابرقدرت ها دخالت نکنند در کوتاه ترین زمان ممکن نظامیان ایرانی در ریاض خواهند بود.

مجله شمالگردی

1+