قلعه ملک بهمن آمل از جاذبه های تاریخی استان مازندران

قلعه ملک بهمن آمل که با نام های ” قلعه شاهاندشت , ملکه قلاع , ملکه خلاء ” نیز شناخته می شود از بزرگترین قلعه های ایران بحساب می آید که در روستای وانا ” لاریجان ” قرار دارد.

قلعه ملک بهمن آمل

جاذبه های تاریخی مازندرانآمل : قلعه ملک بهمن آمل که با نام های ” قلعه شاهاندشت , ملکه قلاع , ملکه خلاء ” نیز شناخته می شود از بزرگترین قلعه های ایران بحساب می آید که در روستای وانا ” لاریجان ” قرار دارد.

قلعه ملک بهمن , قلعه ملک بهمن آمل , مناطق دیدنی شمال,مکانهای زیبای شمال,مناطق تفریحی مازندران,جاذبه های شمال,

اطلاعات بیشتر :

قدمت آن را بیش از 3000 سال تخمین می‌زنند که با آزمایش های کربن 14 دقیقتر می‌توان بیان کرد از دلایل دیگر عمر دراز این قلعه آتشکده‌ای در بیرون قلعه است که تقریباً در 2000 متری آن قرار دارد که از نظر سبک معماری همانند معماری دژ ملک بهمن می‌باشد.

بنای قلعه بر روی صخره‌ای حدود ۲۲۰ متر بالاتر از سطح اراضی شاهاندشت از لاشه سنگ‌ های بزرگ و کوچک و ملات گچ و ساروج ساخته شده که به صورت طبقه طبقه و شامل اتاق‌ها و قسمت‌های مختلف ساختمانی است, این اثر در تاریخ ۱۹ مرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نقل است که قلعه متعلق به حکام پادوسبانیان است که به رویان , نور , کجور و رستمدار حکومت داشت‌اند. این قلعه به دستور شاه عباس صفوی در ۱۰۰۵ فتح شد.

از نکات جالب دیگر رو و بالای قلعه برج هائی وجود دارد که احتمالاً برای دیدبانی بوده است, پله‌هایی ما را به روی این برج ها می‌برد.

اگر از پهلو به این پله ها نگاه کنیم روی آنها را حجم زیادی خاک پوشانده است و نکته مهمی که به نظر می رسد, این است که ارتفاع هر کدام این پله ها بیش از 50 سانتیمتر می‌باشد و این را می‌رساند که مردانی بلند قامت به اینجا رفت وآمد داشته‌اند, مردانی که برای زمان های بسیار دور, شاید قبل از ورود آریایی ها به ایران, بوده اند.

قلعه ملک بهمن, مکان های زیبای آمل,جاهای تاریخی آمل,مناطق تفریحی مازندران,مکانهای تفریحی آمل

مناطق تاریخی شمال , مناطق تاریخی مازندران , مناطق تاریخی امل , مکان های تاریخی آمل , قلعه ملک بهمن آمل,دیدنی های شمال,

دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه :

غار الیاس تنگه , غار کبوتر کلی , دشت شونا , تخته سنگی و خانه‌های تاریخی و گلی و همچنین امامزاده الیاس و چشمه خوزک و تکیه شاهاندشت از دیگر جاذبه های دیدنی منطقه می باشند که پیشنهاد می کنیم حتما از این مناطق نیز دیدن کنید.

در طی سال‌ های قبل هم کتیبه‌ های سنگی بسیاری با خط کوفی در این روستا پدیدار شد و به طور کل باید گفت روستای وانا گوشه‌ای از قدمت چندین هزار ساله آماردها و آمل است.

 

لطفا توجه کنید : برای رسیدن به قلعه و آبشار شاهاندشت دو مسیر وجود دارد.

1 : نرسیده به شنگلده ” از سمت تهران “, جاده روستای شاهاندشت , پارک ماشین در کنار رودخانه هراز , حدود 45 دقیقه پیاده‌روی

2 : گذر از پل روستای وانا , جاده روستای شاهاندشت , پارکینگ شاهاندشت و حدود 15 دقیقه پیاده‌روی، که مسیر دوم مناسب‌ تر و پرترددتر است.

تفریحگاه های شمال,جاذبه های شمال,جاذبه های مازندران,جاذبه های آمل , مناطق دیدنی شمال, قلعه ملک بهمن آمل

شمال,مازندران,آمل,جاذبه های مازندران,مکانهای تفریحی شمال,مناطق زیبای شمال,زیبایی های شمال

آبشار شاهاندشت نیز در این منطقه وجود دارد که می توانید از لینک روبرو تصاویر این آبشار زیبا را ببینید ⇐ آبشار شاهاندشت آمل

آرشیو ⇐ جاذبه های گردشگری آمل

مجله شمالگردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *