دیدار پوتین با ملا اختر منصور , سرکرده طالبان افغانستان

بر اساس تازه ترین خبرهای منابع خبری افغانستان ملا اختر منصور سرکرده طالبان با رئیس جمهور روسیه ئلادیمیر پوتین دیدار داشته است.

جزییات دیدار پوتین با ملا اختر منصور

بر اساس تازه ترین خبرهای منابع خبری افغانستان ملا اختر منصور سرکرده طالبان با رئیس جمهور روسیه ئلادیمیر پوتین دیدار داشته است.

پوتین , potin

بر اساس این گزارش ; منابع خبری افغانستان روز دوشنبه به نقل از روزنامۀ ساندی تایمز اعلام کردند یک مقام ارشد گروه پیکارجوی طالبان در گفت‌وگو با این روزنامه ادعا کرده است که «روسیه پیش از حملۀ گستردۀ طالبان به هلمند، به نیروهای آن‌ها اطمینان داده بود».

گفته می‌شود ولادیمیر پوتین در ماه سپتامبر در تاجیکستان با اختر منصور دیدار کرده است. رئیس جمهور روسیه در روزهای 14 و 15 سپتامبر (23 و 24 شهریور) برای حضور در یک کنفرانس در دوشنبه، پایتخت تاجیکستان حضور داشت.

براساس ادعای این مقام ارشد طالبان، پوتین در قبال همکاری این گروه پیکارجوی با روسیه، پیشنهاد حمایت نظامی، مالی و تسلیحاتی داده است.

به گزارش پرس تی وی، این در حالی است که سخنگوی کرملین ضمن رد این ادعا، چنین گزارشی را بی‌اساس خوانده است.

پیشتر رادیو آزادی به نقل از یک عضو شورای کویته که نام وی ذکر نشده بود، اعلام کرد یکی از مقامات بلند پایۀ طالبان با یک مقام ارشد روس دیدار کرده است.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور افغانستان نیز روز چهارشنبه (2 دی) گفت، مسکو با طالبان در مبارزه علیه داعش منافع مشترک دارد و به همین دلیل در حال تبادل اطلاعات با طالبان دربارۀ داعش است.

نمایندگان مجلس افغانستان از اظهارات کابلوف انتقاد کردند و عبدالرئوف ابراهیمی، رییس مجلس از کمیسیون تخصصی همکاری‌های بین‌المللی مجلس خواست تا این سخنان را مورد بررسی قرار دهد.

الکساندر مانتیتسکی، سفیر روسیه در کابل نیز روز یکشنبه در واکنش به این اخبار گفت از سخنان مقامات روسیه در این رابطه برداشت نادرست شده و نقل قول صورت گرفته، دقیق نیست.

این در حالی است که گروه طالبان پیشتر با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود اعلام کرد این گروه «به دریافت کمک از هر کسی که نگران داعش است هیچ نیازی ندارد و با هیچ کس درباره این موضوع تماس یا گفت‌وگو نداشته است.»

این در حالی است که گزارش‌های زیادی از گسترش نفوذ داعش در افغانستان منتشر شده است. طالبان گروه تروریستی داعش را رقیب خود می‌داند. البته برخی از پیکارجویان طالبان در بخش‌های شرقی افغانستان حمایت خود را از داعش اعلام کرده‌اند.

گفتنی است این مسائل در حالی در حال وقوع است که داعش روز به روز در افغانستان دارای نفوذ گسترده تری می شود و طالبان را رقیب خود در منطفه می شمارد.

مجله شمالگردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *