پراید 8 ملیونی را با وام خودرو 27 ملیون بخرید !

تا بحال خودروسازان تحریم ها را باعث افزایش قطعات عنوان می کردند, اما سوالی که پیش می آید این است که آیا زمزمه هایی که در حال انجام است مبنی بر افزایش مالیات و حقوق کارگران بهانه ی دیگر خودروسازان بعد از برجام خواهد بود برای افزایش قیمت خودرو ؟

قیمت واقعی پراید 8 ملیون تومان اما با وام دولتی 27 ملیون

تا بحال خودروسازان تحریم ها را باعث افزایش قطعات عنوان می کردند, اما سوالی که پیش می آید این است که آیا زمزمه هایی که در حال انجام است مبنی بر افزایش مالیات و حقوق کارگران بهانه ی دیگر خودروسازان بعد از برجام خواهد بود برای افزایش قیمت خودرو ؟

پراید , pride

بر اساس این گزارش و به نقل از رجا نیوز ; بهانه خودروسازان در دوران تحریم این بود که نمی توانند قطعات موردنیاز خود را سر وقت تامین کنند و بنابراین هزینه سربارشان بالاست؛ خب حالا اگر تحریم ها لغو شوند، دیگر بهانه ای برای افزایش تولید و کاهش هزینه سربار وجود ندارد و این موضوع می تواند به کاهش قیمت خودرو بینجامد. وی می افزاید: اگر بگوییم هزینه های تولید خودرو پس از لغو تحریم ها افت خواهد کرد، خیلی حرف معقولی نزده ایم، چون قیمت خودرو در شرایط فعلی با کاهش نرخ ارز، پایین خواهد آمد.

آیا «توافق هسته‌ای» معضل «گرانی» را برطرف کرد؟ این سوال اصلی خیلی از کسانی است که بخاطر وعده ها و شعارهای تبلیغاتی حسن روحانی به او رای داده اند و وقتی به سطح زندگی خود و آمار و ارقامی که برای تهیه مایحتاج زندگی خود در این دو سال پرداخت می کنند و به مقایسه قیمت ها قبل و بعد امضای برجام می پردازند به اختلاف فاحش قیمت ها و تحقق پیدا نکردن هیچکدام از شعارهای انتخاباتی حسن روحانی می رسند تا جایی که گوجه فرنگی یکی از مهمترین اقلام خوراکی تا ۲۷۲ درصد رشد قیمت داشته است و قریب به اتفاق اکثر آنها پی برده اند که مدیریت اقتصادی دولت یازدهم ناکار آمدی خود را به پای تحریم‌ها نوشته بود.

رجانیوز در ادامه در چندین شماره به بررسی گرانی های بعد از برجام می پردازد و در این شماره، به صنعت خودرو اشاره خواهد گردید.
از اواخر سال ۱۳۹۱ بود که با افزایش یافتن تحریم ها، قیمت خودروها سر به فلک گذاشته و شاهد افزایش بی سابقه قیمت خودروها بودیم و استدلال مسئولان خودروسازی بر این افزایش قیمت، تاثیر تحریم ها بر کاهش تولید و گرانتر خریدن قطعات خودرو که عموما وارداتی هستند بوده است بطوریکه سعید مدنی مدیرعامل سابق سایپا نقش تحریم‌ها در کاهش تولید خودرو را موثر دانست و گفت: در تلاش هستیم که تحریم‌ها را دور زده و تولید را به میزان قبل برسانیم و این استدلال از آن مقطع زمانی تا قبل از امضای برجام در دولت یازدهم وجود داشت و مسئولین دولت یازدهم تا قبل از توافق هسته ای در شعارهای تبلیغاتی خود اعلام می کردند که با لغو تحریم ها شاهد کاهش نرخ خودرو های داخلی و وارداتی خواهیم بود، محمدرضا نجفی‌منش، عضو انجمن قطعه سازان ایران ۸ روز پس از امضاء برجام در یک مصاحبه اعلام کرد؛ «قرار نیست بعد از لغو تحریم ها خودرو ارزان شود. مالیات بر ارزش افزوده ۹ درصد افزایش یافته، دستمزدها هم بالا رفته، نرخ دلار نیز در حال واقعی شدن است، پس با این اوصاف قیمت های امروز خودرو در ایران کاهش که نه باید افزایش یابد.»

محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت چند روز بعد از امضای برجام نیز با تأکید بر اينكه قيمت خودروهاي داخلي پس از توافق هسته‌اي كاهش نمي‌يابد، گفته بود «توافقنامه‌هايي با برخي كشورها براي گسترش همكاري‌هاي تجاري آماده‌شده است كه بعد از رفع تحريم‌ها امضا مي‌شود.»

وی در پایان گفت بعد از رفع تحریم ها حجم مبادلات به طور حتم افزایش خواهد داشت, اما به دلیل انکه قیمت را شورای رقابت تعیین می کند قیمت خودروهای داخلی کاهش نی یابد اما میتوان انتظار داشت با کاهش نرخ ارز قیمت خودروهای خارجی کاهش بیابد.

مجله شمالگردی

0