تراریوم , باغ شیشه ای مینیاتوری

تراریوم , باغ شیشه ای کوچک و زیبا در منزل یا محل کار شما

تراریوم یک باغ شیشه ای مینیاتوری و زیبا در محل زندگی و کار شما, انسان ها همواره به دنبال راهی بوده اند که طبیعت را به منازل و محل زندگی خود بیاورند در ..

ساخت تراریوم , گیاه مینیاتوری

شمال گردی : تراریوم یک باغ شیشه ای مینیاتوری و زیبا در محل زندگی و کار شما, انسان ها همواره به دنبال راهی بوده اند که طبیعت را به منازل و محل زندگی خود بیاورند در بیشتر مواقع نیز با شکست مواجه شده اند, زیرا نتوانستند محیط مناسبی برای رشد گیاهانشان فراهم آورند. یکی از راههای نگهداری گیاهان, استفاده از گلخانه است. زیرا هم نور و رطبت و هم جای کافی برای گیاهان در گلخانه ها مهیاست. اگر گلخانه ای شیشه ای با مقیاسی بسیار کوچک تهیه کنید, نام آن تراریوم یا باغ شیشه ای مینیاتوری و بسیار زیباست که می توان داخل اتاق از آن استفاده کرد.

تراریوم , تراریم شیشه ای , ساخت تراریوم , فیلودندرون, دراسنا , پیچکا , پیله آ, فیتونیا, سرخس های بسیار کوچک, بنفشه آفریقایی, خزه ها, میوزا , گلوسینیای مینیاتوری , ترایوم مینیاتوری , درخت مینیاتوری , گیاه مینیاتوری , درست کردن تراریوم , گیاه کوچ , گل و گیاه کوچک , درست کردن تراریوم , درست کردت درخت مینیاتوری

باغ شیشه ای مینیاتوری

قدمت تراریوم به ۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. در آن زمان, مردم برای حفاظت از گیاهان مورد علاقه شان آنها را زیر ظرفهای شیشه ای قرار می دادند. اما برای اولین بار, مردی به نام دکتر« ناتانیل وارد » به طور اتفاقی توانست در سال ۱۸۲۷ تراریوم مدرن بسازد. سرخس مورد علاقه دکتر وارد که او در باغچه منزلش کاشته بود, بر اثر آلودگی هوای لندن از میان رفت و یک روز که او در حال مطالعه ی کرم ابریشمی بود که در یک ظرف شیشه ای دربسته نگهداریش می کرد, مشاهده کرد که چند گیاه بسیار کوچک از جمله سرخس دوست داشتنی او در خاک اندکی که ته این ظرف موجود بود رشد کرده اند. به این ترتیب, به نتیجه ی جالبی رسید ؛ گیاهان نیزمی توانند در فضای آلوده لندن رشد کنند, به شرطی که از هوای ناپاک محیطی به نحوی حفاظت شوند.

با ساخت تراریوم, گیاه شناسان توانستند گیاهان حساس حاره ای را از خطر تغییرات آب و هوا در سفرهای طولانی مدت دریایی حفظ کنند و با سلامت به کشورهای دیگر برسانند. این محفظه های شیشه ای به سرعت در میان مردم محبوبیت پیدا کرده اند و بنا به اقتضای مکان و زمان تغییر شکل هایی یافتند. با داشتن یک تراریوم, شما نیز می توانید با خاطری جمع, گیاه دلخواهتان را در میحط منزل پرورش دهید, بدون اینکه رسیدگی لازم داشته باشد.

چگونه یک تراریوم بسازیم ؟

هر محفظه تمیز و شفافی می تواند نقش یک تراریوم را بازی کند. فقط دقت کنید که در این محفظه نباید هیچ خروجی برای آب وجود داشته باشد. ظرفی را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتوانید گیاهتان را بدون تراکم در آن بکارید. بهتر است این ظرف یک درپوش شیشه ای نیز داشته باشد تا از اتلاف آب و رطوبت آن جلوگیری شود. شیشه های دهن گشاد, بطری ها و آکواریوم ها ظرفهای مناسبی برای این کارهستند.

در ته این ظرف لایه ای نازک از شنهای ریز حدود ۱/۵ سانتی متر بریزید که نقش زهکش داشته باشد و جلوی گل شدن خاک بر اثر آبیاری را بگیرد. اگر قدری زغال چوب نیز روی این شنها بیفزایید, می توانید از بوی نامطبوعی که ممکن است در خاک باشد جلوگیری کنید. خاک تراریوم نباید خیلی حاصلخیز باشد, زیرا در این صورت گیاهان به سرعت رشد می کنند و از اندازه محفظه بزرگتر می شوند و نیاز به انتقال به گلدان مخصوص خود را پیدا می کنند.

مخلوط یک قسمت خاک باغچه و یک قسمت شن یا پرلایت با یک قسمت پیت ماس یا ورمی کولایت, مناسب ترین خاک تراریوم است. اگر این خاک استریل نباشد, در اثر رطوبت بالای محیط باعث رشد قارچها و دیگر ارگانیسم های آن خاک می شود.

تراریوم , تراریم شیشه ای , ساخت تراریوم , فیلودندرون, دراسنا , پیچکا , پیله آ, فیتونیا, سرخس های بسیار کوچک, بنفشه آفریقایی, خزه ها, میوزا , گلوسینیای مینیاتوری , ترایوم مینیاتوری , درخت مینیاتوری , گیاه مینیاتوری , درست کردن تراریوم , گیاه کوچ , گل و گیاه کوچک , درست کردن تراریوم , درست کردت درخت مینیاتوری

در انتخاب گیاهان تراریوم دقت کنید. این گیاهان باید نیازهای یکسانی از نظر دما و رطوبت و نور داشته باشند و در ضمن, رشد زیادی نداشته باشند و این که باید در مراحل اولیه رشدشان آنها را در باغ شیشه ای بکارید.

اگر باغ شیشه ای شما طوری است که قرار است از هر جهتی دیده شود, باید گیاه بزرگتر را در وسط ظرف و بقیه را در اطراف آن بکارید و اگر فقط از یک جهت دید دارد, گیاه بزرگتر را در انتهای ظرف و بقیه را جلوی آن قرار دهید. می توانید لابه لای گیاهان از چند شاخه تزیینی و یا سنگ های کوچک و مجسمه ها نیز استفاده کنید. پس از مرحله کاشت, نوبت به آبیاری می رسد, آبیاری باید بسیار کنترل شده و اندک انجام گیرد. فقط به حدی باید آبیاری کنید که خاک مرطوب شود و به صورت گل در نیاید. گاهی اوقات که در آبیاری افراط می شود بخار آب فراوانی در تراریوم ها تولید می شود که جلوه ی خوبی ندارد و مانع از دیده شدن گیاهان می شود. در این هنگام باید به مدت یک روز درپوش را باز بگذارید تا آب اضافی تبخیر شود. اگر در آبیاری دقت کنید تا یک یا ۲ ماه, احتیاجی به آبیاری مجدد نیست. محلی که برای باغ شیشه ای خود در نظر می گیرید نباید نور مستقیم خورشید به آن بتابد, زیرا در این صورت هم رشد گیاهان افزایش می یابد هم دمای محفظه به شدت بالا می رود که برای گیاهان مضراست.

نباید در باغ شیشه ای از کود استفاده کرد, زیرا حاصلخیزی خاک را افزایش می دهد و بر رشد گیاهان می افزاید و آنها را از حالت مینیاتوری خارج می کند البته اگر مشاهده کردید برگ گیاهتان زرد شده است, باید خاک سطحی را با یک خاک جدید عوض کنید.

پس از چند وقت که گیاه به رشد مطلوب شما رسید, جوانه ی انتهایی آن را قطع کنید تا شاخ و برگ جدید تولید کند و جلوه باغ شیشه ای شما بیشتر شود. پیله آ, فیتونیا, سرخس های بسیار کوچک, بنفشه آفریقایی, خزه ها, میوزا و گلوسینیای مینیاتوری از گیاهان متعددی هستند که مناسب کاشت در تراریوم هستند. اگر باغ شیشه ای شما بدون درپوش است, می توانید از فیلودندرون, دراسنا و پیچکا نیز برای کاشت در آن استفاده کنید. دقت کنید کاکتوس ها را با انواع گیاهان گرمسیری دیگر در یک محفظه قرار ندهید.

تراریوم ها محیط هایی جادویی برای کاشت هستند. ساخت این باغ شیشه ای می تواند راهی مناسب و جالب برای کودکانمان باشد تا طبیعت را بهتر درک کنند ودر ضمن, برای خانه های ما نیز یک اکوسیستم مینیاتوری به ارمغان می آورد.

شمال گردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *