برنج کته بهتر است یا برنج آبکش شده ؟

برنج بعد از نان دومین قوت قالب منطقه آسیا می باشد و از همین رو است که مردم آسیا به نسبت مناطق دیگر جهان بیشتر از عدم تناسب اندام رنج می بردند.

برنج آبکش و برنج کته

آشپزی : برنج بعد از نان دومین قوت قالب منطقه آسیا می باشد و از همین رو است که مردم آسیا به نسبت مناطق دیگر جهان بیشتر از عدم تناسب اندام رنج می بردند, اما در مورد پخت برنج که از دو روش برنج کته و برنج آبکش شده تهیه می شود سوالی وجود دارد که آیا برنج آبکش شده بهتر است یا برنج کته ؟

berenj kate , berenj abkesh shode , برنج کته , برنج آبکش شده

اگر کمی دقت کنیم, بیشتر آسیایی‌ ها در نواحی شکم و ران چاق هستند و علت آن هم عادت نداشتن به ورزش و مصرف بی‌ رویه غذاهای نشاسته‌ ای است.

اما قوت غالب کشورهای غیر آسیایی را مواد پروتئینی کم‌ چرب تشکیل می‌دهد و خطر ابتلا به انواع بیماری‌ های غیر واگیر در آن‌ها کمتر است.

چرا ؟ چون ورزش می‌کنند و تغذیه مناسب و کنترل شده دارند.

اغلب خانواده‌ ها از کارشناسان و متخصصان علوم تغذیه می‌پرسند اگر برنج را آبکش کنند از میزان نشاسته آن کاسته می‌شود ؟

آیا ته‌ دیگ به دلیل آن که برشته و نشاسته آن خشک می‌شود, غذایی کم‌کالری و رژیمی به شمار می‌رود ؟

برخی افراد تصور می کنند که آبکش کردن برنج نشاسته آن را از بین می برد و خاصیت چاق کنندگی برنج از بین می رود.

این تصور غلط است به دلیل اینکه نشاسته برنج در درون دانه های برنج قرار دارد و تا زمان پخته شدن دانه برنج، نشاسته در درون آن باقی می ماند و در دسترس نیست.

آبکش کردن برنج موجب از بین رفتن تمام خواص غذایی آن می شود, ویتامین B۱۲ یا تیامین در پوسته برنج وجود دارد که با جدا کردن پوسته از برنج پنج ششم ویتامین B۱ آن از بین می رود و فقط یک ششم ویتامین B۱ در دانه های برنج باقی می ماند.

در صورتی که برنج آبکش شود, همین یک ششم ویتامین B۱ نیز از بین می رود و این ماده مغذیفاقد ویتامین می شود.

زمانی که برنج جوشانده می شود و آب آن دور ریخته می شود, فقط یک بیستم ویتامین B۱ دربرنج باقی می ماند اما کته کردن برنج موجب می شود که ویتامین B۱ آن باقی بماند.

کسانی که می خواهند ویتامین B۱ بیشتری به بدن آنها برسد, می توانند سبوس برنج را خیس کرده و آب آن را مصرف کنند که در این صورت ویتامین B۱ زیادتری به بدنشان می رسد.

به همین دلیل برای حفظ ریز مغذی‌های برنج توصیه می‌شود که آن را به صورت کته پخته و کمتر آبکش کنید, در مورد ته‌ دیگ هم خشک و برشته شدنش باعث کاهش مواد نشاسته‌ای آن نمی‌شود و مهم‌ تر آن که درصد زیادی از روغن غذا در ته‌ دیگ نفوذ کرده و آن را پرچرب و پرکالری‌ تر از پلو می‌کند.

به طور کل هم برنج کته ارزش غذایی را بعد از پخت حفظ خواهد کرد, در شمال ایران به عنوان پلا گیلکی پیشنهاد می شود.

آرشیو ⇐ دانستنی های آشپزی

مجله شمالگردی / پارسینه

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *