الچاپو و پابلو اسکوبار , بزرگترین قاچاقچیان جهان !

الچاپو و پابلو اسکوبار از مشهورترین و بزرگترین قاچاقچیان جهان در طول تاریخ هستند که حتی دولت آمریکا, اصلی ترین رقیب قاچاقچیان مواد مخدر در سطح جهانی را بازی دادند.

الچاپو و پابلو اسکوبار

الچاپو و پابلو اسکوبار از مشهورترین و بزرگترین قاچاقچیان جهان در طول تاریخ هستند که با سیاست ها و مدیریت های کلیدی خود حتی دولت آمریکا, اصلی ترین رقیب قاچاقچیان مواد مخدر در سطح جهانی را بازی دادند.

elchapoo , اِل چاپو

ال چاپو :

کوه‌های سی‌یرا مادره در ایالت سینولا در شمال غربی مکزیک قاچاقچیان زیادی را معرفی کرده است، اما هیچ کدام به گرد پای الچاپو نمی‌رسند. او کاری کرده که تمام کشورهای جهان باید مراقب ورود او به کشورشان باشند.

او 37 هزار کیلومتر زمین مخصوص کشت خشخاش و ماریجوانا در مکزیک دارد. به عبارت بهتر، مساحت زمین‌های زراعی او از مساحت کشور کاستا ریکا بیشتر است. شبکه قاچاق الچاپو در 17 ایالت از 32 ایالت مکزیک و همچنین 50 کیلومتر جهان فعال است.

کلمبیا بزرگترین تولیدکننده‌ی کوکائین در جهان است که کارتل الچاپو در حال حاضر کنترل نزدیک به 35 درصد از آن را در اختیار خود دارد. در گزارش منتشر شده در سال 2013 آمده بود که کارتل الچاپو نزدیک به 80 درصد مواد مخدر شیکاگوی آمریکا را تامین می‌کند.

همچنین گفته می‌شود که کارتل سینالوآی الچاپو در کشورهایی نظیر استرالیا، هنگ کنگ و فیلیپین فعال است.

الچاپو البته قبلا گیر قانون افتاده است. او در سال 1993، یعنی زمانی که به رده‌های بالاتر کارتل سینالوآ رسید، دستگیر شد و به زندان گواتمالا منتقل شد. الچاپو در جریان یک تیراندازی موفق شد از آن زندان فرار کند، اما مدتی بعد دستگیر و در یک زندان مکزیکی تا سال 2001 حبس شد. او مجدد در سال 2001 از زندان فرار کرد.

الچاپو 13 سال فراری بود تا اینکه دوباره در فوریه 2014 در «ماساتلان» در سواحل سینالوآ دستگیر شد. او 17 ماه در زندان حبس بود و دوباره به شکلی باورنکردنی فرار کرد. البته آن 17 ماه به کارهای مدیریتی او خللی وارد نمی‌کرد.

سه ماه از آخرین فرار الچاپو می‌گذرد و نیروهای امنیتی مکزیک شاید به او نزدیک‌تر شده باشند.

pablo skoyar , پابلو اسکوبار

پابلو اسکوبار :

تا اواخر دهه 70 میلادی، او و چند نفر دیگر از اطرافیانش مشغول قاچاق کوکائین به بیرون از کلمبیا بودند. چند سال بعد و در اواخر دهه 80 میلادی، کارتل مدیین (مدِلین) توانست به یکی از بزرگترین کارتل‌های جهان تبدیل شود. کارتل مدیین توانست به ارزش صدها میلیون دلار کوکائین وارد بازار ایالات متحده کنند.

میزان ثروت پابلو اسکوبار مشخص نیست، اما گفته می‌شود که درآمد او در اوایل دهه 80 میلادی به 420 میلیون دلار در هفته و 22 میلیارد دلار در سال می‌رسید. او در سال‌های آخر فعالیت خود، حدود 80 درصد کوکائین جهان را تامین می‌کرد که 15 تن آن روزانه به ایالات متحده آمریکا قاچاق می‌شد.

درآمد پابلو اسکوبار 22 میلیارد دلار در سال بود؛ او دو میلیون دلار پول نقد را برای گرم کردن خانواده‌اش آتش زد

او البته به فقرای کشورش کمک می‌‎کرد و همین مسئله موجب محبوبیت او نزد مردم آن منطقه شده بود. در سال‌ها آخر، پس از اینکه دولت کلمبیا و دولت ایالات متحده به دنبال آن‌ها بودند، قرار شد که پابلو اسکوبار در زندانی با طراحی خودش زندانی شود.

یک سال بعد مشخص شد که او همچنان کارتل را از داخل زندان اداره می‌کند. در نهایت، او مجبور شد همراه خانواده‌اش پا به فرار بگذارد. آن‌ها بیش از دو روز در جایی نمی‌ماندند. پابلو اسکوبار حتی مجبور شد 2 میلیون دلار پول نقد را آتش بزند تا اعضای خانواده‌اش از سرما نمیرند.

در نهایت، محل اقامت او در سال 1993 توسط دولت کلمبیا و اعضای «لوس پِپِس» شناسایی شد. گروه لوس پپس مانند دولت کلمبیا به دنبال او بود. پس از ورود نیروهای امنیتی به خانه، پابلو اسکوبار به پشت بام خانه فرار کرد و مشخص نشد که چه کسی به او شلیک کرد. سلطان کوکائین دنیا در نهایت کشته شد.

مقایسه ی دو تبهکار :

bozorgtarin ghachaghchian jahan , tabahkar

مجله شمالگردی /

فرادید/ Businessinsider

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

۱ دیدگاه

  1. عادل در ۲۰ آبان ۱۳۹۴:

    گانگسترایینا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *