برج هشتل آمل

برج هشتل آمل , آشنایی با مناطق تاریخی استان مازندران

جاذبه های گردشگری شمال – سفر به شهرستان آمل استان مازندران – برج هشتل آمل : برج هشتل مجموعه عظیم پنج برج آرامگاهی است که در ۵ کیلومتری شرق آمل از ..

برج هشتل آمل مازندران

جاذبه های گردشگری شمال – سفر به شهرستان آمل استان مازندرانبرج هشتل آمل : برج هشتل مجموعه عظیم پنج برج آرامگاهی است که در ۵ کیلومتری شرق آمل از جاده بابل, در روستای هشتل واقع شده است. این برج ها یکی از خاص ترین مکان های تاریخی هستند که به شکل مثلث کنار هم چیده شده اند. بزرگترین برج آن مربوط به یکی از سرداران میرقوام الدین مرعشی, سر سلسله مرعشیان است.

برج هشتل آمل , جاذبه های توریستی مازندران, جاذبه های توریستی شمال, مازندران , شمال, هشتل, برج هشتل, آمل,جاذبه های آمل,دیدنی های آمل,مکان های تفریحی آمل,شهرهای زیبای مانزدران,جاذبه های مازندران,سفر به شمال , سفر به مازندران

شهرت این سردار به دلیل مقاومتی ست که در زمان حمله تیمور از خود نشان داد. سردار سپاه میر قوام الدین جان خود را برای حفاطت مردمش در مقابل حمله چنگیز از دست داده است. بنای اصلی بقعه چهار ضلعی است که مسجدی متصل به آن است و ایوانی در جلوی مسجد ساخته شده است. بنای اصلی از داخل چهار گوشه است. در هر یک از اضلاع یک طاقنمای بلند است.

با چهار گوشواره گود، چهار ضلعی تبدیل به دایرۀ کامل شده و بر روی این دایره گنبدی بلند نوک تیز زده اند. نمای خارجی بنا چهار ضلعی است که میان هر یک از اضلاع طاقنمای بزرگی است. بالای هر یک از بدنه ها سیزده قرنیس سینه کفتری است.

برج هشتل آمل , جاذبه های توریستی مازندران, جاذبه های توریستی شمال, مازندران , شمال, هشتل, برج هشتل, آمل,جاذبه های آمل,دیدنی های آمل,مکان های تفریحی آمل,شهرهای زیبای مانزدران,جاذبه های مازندران,سفر به شمال , سفر به مازندران

گنبد بنا از خارج از نوع گنبدهای زاویه دار مخروطی است سه گنبد دیگر در گورستان به بقعه متصل است. برج هشتل در تاریخ ۷/۵/۱۳۸۲ به شماره ۹۳۵۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع : مجله شمال گردی

• درود کاربر گرامی, چنانچه اطلاعات بالا ناقص یا اشتباه میباشد, از قسمت نظرات اطلاع دهید تا ویرایش یا حذف گردد.

• همچنین اگر دسترسی به مناطق معرفی شده دارید, میتوانید جدیدترین تصاویر این مناطق را برای ما بفرستید تا در سایت قرار بگیرد.

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *