آرایش در دوران بارداری به مغز جنین آسیب میرساند !

اگر در دوران بارداری از لوازم آرایشی استفاده می کنید باید بدانید که آرایش در دوران بارداری برای فرزند آینده تان خطر دارد و به مغز جنین شما آسیب می رساند.

آرایش در دوران بارداری

دانستنی های بارداری : اگر جزو آن دسته از بانوانی هستید که در دوران بارداری از لوازم آرایشی استفاده می کنید باید بدانید که آرایش در دوران بارداری برای فرزند آینده تان خطر دارد و به مغز جنین شما آسیب می رساند.

arayesh dar doran bardari , آرایش دوران بارداری , آرایش در دوران بارداری , عوارض آرایش

بر اساس تحقیقی در دانشگاه یورک در کانادا, مادران باردار باید از لوازم آرایشی بخصوص شوینده‌ها و دارو در سه ماه اول بارداری اجتناب نمایند تا از مغز جنین درحال رشد دربرابر مواد شیمیایی که برانگیزاننده اوتیسم است, محافظت کنند.

محصولاتی که به‌طور روزمره از آنها استفاده می‌کنیم مانند کرم‌ ها و مواد آرایشی حاوی مواد شیمیایی خاصی هستند که به‌طور بالقوه می‌تواند روی جنین در حال رشد در دوران بارداری تاثیر بگذارد.

علاوه بر مواد آرایشی و لوسیون‌ ها به گفته پژوهشگران لیست محصولاتی که مادران باردار باید از آنها در سه ماه اول حاملگی اجتناب کنند از این قرار است ؛

  • محلول‌ های پاک‌کننده
  • آفت‌ کش‌ ها
  • داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند استیل سالیسیلیک اسید
  • میزوپروستول (دارویی که برای کمک به وضع‌حمل استفاده می‌شود)
  • بیفنیلهای چندکلردار که در روان‌کننده‌های صنعتی کاربرد دارد
  • اترهای دیفنیل پلی برومینیت
  • موجود در چوب و منسوجات
  • فتالات‌های موجود در کفپوش‌های پی وی سی، و اسباب‌ بازی‌ های کودکان

غیر از نوع ماده شیمیایی که یک زن باردار ممکن است در معرض آن باشد, تعداد دفعات و میزان غلظت ماده هم می‌تواند روی مغز جنین در حال رشد در مرحله پیش از تولد تاثیر بگذارد.

محققان توصیه می‌کنند زنان درمورد تاثیرات مواد شیمیایی موجود در محیط بر سلامت, آگاهی کسب کنند.

رشد مغز پیش از تولد, دستخوش تغییرات است و عملکرد نرمال آن تا حد زیادی وابسته به وجود ژن‌های خاصی در زمان مشخصش است.

از آنجایی‌که عوامل محیطی روی میزان نمایانی این ژن‌های مهم تاثیر می‌گذارند, مهم است که مادر باردار نسبت به بودن در معرض این عوامل آگاهی داشته و دقیق باشد.

مادران آینده باید توجه داشته باشند, بدلیل آنکه عوامل محیطی روی میزان نمایانی این ژن ها تاثیر خواهد گذاشت مادر باید آگاهی های لازمه را در برخود با این عوامل داشته باشد.

مجله شمالگردی

1+