کاهش عذاب , ترس و وحشت شب اول قبر

سختی های اولیه شب اول قبر واقعا تحمل ناپذیر است, دستوراتی از ائمه اطهار (ع) برای کاهش وحشت شب اول قبر روایت شده که میشود با به این دستورات سختی ها را کاهش داد.

کاهش وحشت شب اول قبر

سختی های اولیه شب اول قبر واقعا تحمل ناپذیر است, پذیرفتن حقایق حساب و کتاب , نکیر و منکر , آشنایی با عالم برزخ و پذیرش برنگشتن به دنیای فانی سخت ترین شب میت می باشد, اما دستوراتی از ائمه اطهار (ع) برای کاهش وحشت شب اول قبر روایت شده که میتوان با توجه و عمل به این دستورات تا حد زیادی از این سختی را کاهش داد.

www_shomalgardi_com , shab aval ghabr , شب اول قبر , وحشت شب اول قبر , قبر , عذاب شب اول قبر

1. با فرا رسیدن ساعات مغرب روز اول به خاکسپاری اگر امکانش فراهم بود به کنار قبر رفته روشنی برده کمی توقف کنید برای میت طلب مغفرت نموده استغفار نمایید که امام سجاد (ع) از جد بزرگوارشان رسول خدا (ص) روایت کرده اند : هیچ هدیه و هیچ تحفه ای به سوی میت فرستاده نمی شود که برتر از استغفار و طلب آمرزش باشد و اگر فرزند دارد استغفار او بهتر از هر شخص و کس دیگر است که امام صادق (ع) می فرمایند خشنود می گردد, آن هم بدان گونه که به کسی هدیه داده می شود.

2. در آن لحظات بسیار حساس صدقه دادن برای میت بسیار کارساز است؛ چراکه رسول خدا (ص) فرموده اند: هنگامی که فردی به نیت مرده ی خود صدقه می دهد خداوند به جبرئیل امر می نماید هفتاد هزار فرشته آن صدقه را به قبرش حمل نمایند و به دست هر کدام از فرشتگان طبقی است که به قبر او حمل می نمایند و می گویند سلام بر تو این هدیه ای است که از فلانی به سوی تو آمده است سپس قبرش نورانی می شود.

3. از جمله هدایایی که برای شب اول دفن بسیار مفید است دعا کردن میت می باشد؛ چنانچه حضرت محمد (ص) فرموده اند: “برای مردگان خود هدیه دهید” عرض می کنند : یا رسول الله هدیه ی اموات چیست ؟ می فرمایند : صدقه و دعا می باشد.

4. اگر نماز قضا دارد کنار قبرش یا هر کجا هستید برایش اقامه ی نماز کنید و اگر نداشت, دو رکعت نماز هدیه به مزارش نمایید به نحوی که امام صادق (ع) فرموده اند: نماز و روزه و حج و صدقه و دعا داخل قبر می گردد تا جایی که بسا آن مرده در تنگی و سختی باشد و خداوند آن فشار و تنگی را بر او گشاده سازد, سپس فرشتگان به نزد او روند, آن نماز را برایش برند و به او گویند این تنگی و فشار از تو تخفیف داده شد به سبب نمازی که فلان برادر مؤمنت به جای تو یا به نیابت از جانب تو به جا آورد تا اینکه اضافه می نمایند: بسا باشد که آن مرده مورد غضب الهی واقع شده باشد و بخشیده شود و یا اینکه در تنگی و فشار قبر باشد, به خاطر این عبادات برای او گشاده گردد و به میت نیز سبب این فرج را اعلام کنند.

5. همان شب اگر امکانش بود چهل نفر از مستمندان شیعیان را اطعام نمایند که چون کار شایسته ای است و هر عمل شایسته ای هم برای میت سود دارد برای آن شب مفید می باشد.

6. اگر میت در مشاهده مشرفه نظیر مشهد , قم و ری فامیل و بستگانی دارد بگویند به نیابت از سوی میت زیارتی انجام دهند ثواب برای اولین شب دفن بسیار عظیم است و میت را از تنگی و فشار و اضطراب و وحشت قبر نجات می دهد.

7. خواندن زیارت عاشورا تا قبل از مغرب و هدیه ثوابش به روح و مزار میت دارای آثار عجیبه ای است که بزرگان عرفا و عالمان دین به آن توجه داشته اند.

پی نوشت : ۱-محدث نوری, مستدرک الوسایل, ج۱: ۸۹, ۱۴۹. ۲-علامه مجلسی, بحارالانوار, ج۱: ۲۹۳. ۳-شیخ حر عاملی, وسایل الشیعه, ج۱: ۶۵۵. ۴-محدث نوری, مستدرک سفینه البحار, ج۹: ۴۶۱. ۵-فیض کاشانی, محجه البیضا, ج۳: ۴۲۰.

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید ⇐ نجات از فشار قبر

آرشیو ⇐ داروخانه معنوی

مجله شمالگردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *