افزایش شیر مادر با توجه به این نکات

کاهش شیر مادر یکی از مشکلات همیشگی مادران می باشد, اما نکاتی نیز در کاهش یا افزایش شیر مادر تاثیر مستقیمی دارد که باید به آنها توجه کرد.

افزایش شیر مادر

آموزش های دوران شیردهی : کاهش شیر مادر یکی از مشکلات همیشگی مادران می باشد, اما نکاتی نیز در کاهش یا افزایش شیر مادر تاثیر مستقیمی دارد که باید به آنها توجه کرد.

www_shomalgardi_com , shir madar , afzayesh shir madar , افزایش شیر مادر , کاهش شیر مادر

 

نکاتی برای افزایش شیر مادر :

1. مادر باید به نوزاد خود اجازه دهد که هر موقع از شبانه روز، شیر او را بمکد. عمل مکیدن سبب تولید شیر بیشتر در مادر می شود. هر چه دفعات مکیدن شیر توسط نوزاد بیشتر باشد, تولید شیر نیز در مادر بیشتر خواهد بود.

2. مادر نباید خودش سینه را از دهان نوزاد بگیرد و به او شیر ندهد، بلکه باید به نوزاد فرصت دهد تا خودش شیر خوردن را رها کند, گرفتن سینه از دهان نوازد، روی محرک های طبیعی تولید شیر تاثیر منفی می گذارد.

استراحت کردن به مقدار کافی به مادران شیرده توصیه می شود. بدن مادر پس از هر بار شیردهی, مقدار زیادی انرژی از دست می دهد.

این انرژی از طریق تغذیه مناسب و استراحت کافی قابل برگشت به بدن خواهد بود.

3. در ابتدای هر بار شیردهی، شیر مادر آبکی تر است و به تدریج به مقدار چربی آن افزده می شود, طوری که در پایان هر مرحله شیردهی, مقدار چربی که برای رشد نوزاد ضروری است، بیشتر می شود.

بنابراین هر چه مدت شیردهی طول بکشد, نوزاد از چربی بیشتری استفاده می کند و کاملا سیر می شود و در نتیجه فاصله بین دو مرحله شیردهی نیز بیشتر خواهد شد و افزایش وزن نوزاد طبق منحنی رشد, طبیعی خواهد بود.

4. به مادران شیرده توصیه می شود مقدار مایعات دریافتی خود را افزایش دهند, افزایش مصرف آبمیوه های تازه و مصرف میوه و سبزی های تازه به افرایش تولید شیر کمک زیادی می کند.

5. قرار گرفتن کمتر مادر در محیط پر استرس یکی از ضروریات دوران شیردهی می باشد.

متخصصان به مادران شیرده توصیه می کنند موقع استرس و یا عصبانیت, به نوزاد خود شیر ندهند, زیرا مواد سمی موجود در خون بالا رفته و وارد شیر مادر می شوند و نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهند.

6. استراحت کردن به مقدار کافی به مادران شیرده توصیه می شود, بدن مادر پس از هر بار شیردهی، مقدار زیادی انرژی از دست می دهد.

این انرژی از طریق تغذیه مناسب و استراحت کافی قابل برگشت به بدن خواهد بود.

7. مادران شیرده حداقل 500 کالری بیشتر از حالت عادی در روز نیاز دارند, اگر کمتر از این مقدار کالری دریافت شود, میزان شیر تولید شده در مادر نیز کمتر خواهد بود.

متاسفانه برخی مادران پس از زایمان، رژیم های سخت لاغری می گیرند و در نتیجه شیرشان کم می شود.

8. یکی از مهم ترین و موثرترین گیاهان برای افزایش تولید شیر مادر, شنبلیله می باشد.

این گیاه را می توان به صورت دمنوش شنبلیله مصرف کرد.

مصرف گیاه رازیانه نیز برای افزایش تولید شیر به مادران توصیه می شود.

9. اگر نوزاد ساعات طولانی می خوابد و برای شیر خوردن بیدار نمی شود, مادر باید او را به آرامی بیدار کند و شیر دهد.

این کار علاوه بر افزایش رشد نوزاد، سبب تخلیه شیر از سینه مادر می شود و مادر کمتر دچار درد و ناراحتی در سینه می گردد.

10. به مادران شاغل توصیه می شود برای زمان هایی که در خانه نیستند, هر چند ساعت یک بار شیر خود را بدوشند و تحت شرایط مناسب نگهداری کنند.

این کار علاوه بر تداوم تولید شیر در سینه مادر و جلوگیری از خشک شدن آن, می تواند منبع غذایی خوبی برای نوزاد در غیبت مادر باشد.

توصیه هایی برای افزایش چربی شیر مادر :

به نوزاد خود اجازه دهید تا یک سینه را کاملا بمکد و سپس از سینه دیگر به او شیر دهید, در غیر این صورت میزان چربی دریافتی او کم می شود و سرعت رشد او کاهش می یابد, زیرا همانطور که گفته شد شیر مادر در ابتدای شیردهی آبکی تر است و به تدریج به میزان چربی آن افزوده می شود.

شیر ابتدایی سینه ها حاوی مقادیر زیادی آب است و قسمت انتهایی آن حاوی مقادیر زیادی چربی می باشد.

اگر پزشک متخصص اطفال تشخیص دهد که میزان رشد کودک شما کندتر از حد طبیعی است و میزان چربی دریافتی او از شیر مادر کم است طبق دستور زیر عمل کنید :
قبل از شیر دان به نوزاد خود، ابتدا چند دقیقه شیر سینه خود را بدوشید و سپس به کودک خود شیر دهید, زیرا شیر ابتدایی سینه ها حاوی مقادیر زیادی آب است و قسمت انتهایی آن حاوی مقادیر زیادی چربی می باشد, البته این روش شیر دادن برای مدت طولانی اصلا توصیه نمی شود.

آرشیو ⇐ آموزش های دوران شیردهی

مجله شمالگردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *