امام محمد باقر ع کمک به نیازمندان را از 70 حج بیشتر می پسندیدند

امام محمد باقر ع عالم و دانشمندی که به علم و دانش و تربیت شاگردان شهره است همواره به سخت ترین کارها برای تامین هزینه های زندگی خود و کمک به اطرافیان مشغول بودند.

نظر امام محمد باقر ع درباره کمک به دیگران و حج

امام محمد باقر ع عالم و دانشمندی که به علم و دانش و تربیت شاگردان شهره است همواره به سخت ترین کارها برای تامین هزینه های زندگی خود و کمک به اطرافیان مشغول بودند.

حج , کمک به نیازمندان , امام محمد باقر , haj , komak be niyazmandan , emam mohamad bagher

آن امام غیر از خانواده و فرزندان به خانواده پدر بزرگوارشان امام سجاد ع , فقرای مدینه , خانواده شیعیانی که دچار خشم و فشار بنی امیه قرار گرفته بودند و همچنین افرادی که از نقاط دور به محضر امام رسیده و تقاضای کمک مالی می کردند, کمک میکرد.

حضرت امام باقر ع کار را عبادت می دانست و لذا با وجود کهولت سن هرگز از کار و تلاش دست نکشید.

امام باقر ع بسیار به سر و سامان دادن زندگی اقشار آسیب پذیر می داد به طوری که می فرماید: ” … ولأن أعول اهل بیت من المسلمین أسدّ جوعتهم و أکسو عورتهم فأکفّ وجوههم عن النّاس أحبّ الیّ من أن أحجّ حجّه و حجّه – انتهی الی… سبعین – ؛ … ”

هرگاه متکفّلِ یک خانواده از مسلمانان شوم, از گرسنگی نجاتشان دهم, و بدن آنها را بپوشانم, و آبرویشان را از مردم حفظ کنم, این کارها را بیشتر دوست می دارم از اینکه یک حجّ “مستحبّی یا دو تا … و حتی هفتاد حج را انجام بدهم. (مراه العقول , ج ۹، ص ۱۰۸)

نکته :

امام صادق (ع) می فرماید پدرم وقتی صدقه می داد پولی را که به نیازمند داده بود پس می گرفت و می بوسید و می بویید و دوباره در دستان سائل قرار می داد و می فرمود: این کمک های مالی قبل از آنکه در دست مستمند قرار بگیرد, به دست خدا می رسد.

لذا دوست دارم چیزی را که در دست خداوند نهاده شده و مورد قبولش واقع شده است، ببوسم و ببویم.  (آثار و برکات صدقه، محمود جویباری، ص ۸۵)

 

بهتر است درکنار روخوانی و حفظ قرآن, کمی هم در احادیث و آیه های کتاب آسمانی تامل کنیم.

مجله شمالگردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

۱ دیدگاه

  1. محدثه در ۱۶ مهر ۱۳۹۴:

    میدونستم ……… کاش ………

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *