اخبار گلستان

کشف 39 شی عتیقه در گالیکش گلستان !

شاهین پودینه , رئیس یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان گلستان در خبری اعلام کرد : 39 شی عتیقه 900 ساله در شهرستان گالیکش استان گلستان از قاچاقچیان کشف شد
..

کشف 39 عتیقه 900 ساله در گالیکش

اخبار گلستان : شاهین پودینه , رئیس یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان گلستان در خبری اعلام کرد : 39 شی عتیقه 900 ساله در شهرستان گالیکش استان گلستان از قاچاقچیان کشف شد.

وی با اشاره به کشفیات جدید از قاچاقچیان اظهار داشت : از یک دستگاه ماشین در شهرستان گالیکش که این اشیای عتیقه در آن جاسازی شده بود, 39 قطعه شی شامل سفالینه, ظروف مسی, قازان و رکاب اسب کشف شد.

وی افزود : براساس اعلام کارشناسان سفالینه‌ها مربوط به قرن‌های 6 , 7 , 9 و 10 هجری قمری است واین سفالینه‌ها از سفالینه‌های معروف جرجان و دوران غازان است.

رئیس یگان حفاظت از میراث فرهنگی استان گلستان تصریح کرد: در این باره یک نفر مالخر که قصد خروج این اشیاء از استان گلستان را داشت, دستگیر شد و پرونده در دادگستری در حال پیگیری است.

پودینه گفت : مأموران یگان حفاظت میراث فرهنگی با سرکشی‌های مداوم و پی‌درپی ضمن حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی و فرهنگی متخلفان و متجاوزان را شناسایی کرده و در پاسداری هر چه بیشتر از مواریث استان تلاش می‌کنند.

وی اظهار امیدواری کرد : با شناسایی و دستگیری سودجویان و قاچاقچیان اشیای تاریخی و ضبط و کشف آثار و اشیای بدلی در استان, شاهد حفظ مواریث تاریخی غنی و تمدن و فرهنگ اصیل این سرزمین باشیم.

شمالگردی / تسنیم

0