هورمون تستوسترون

اثر هورمون تستوسترون بر سلامت مردان

هورمون تستوسترون : تستوسترون هورمون بسیار مهم موجود در بدن انسان هاست, که در بیضه مردان و تخمدان زنان تولید می شود در مردان بسیاری از نشانه های بلوغ جنسی ..

تاثیر تستوسترون بر سلامت مردان

شمال گردی : تستوسترون هورمون بسیار مهم موجود در بدن انسان هاست, که در بیضه مردان و تخمدان زنان تولید می شود, در مردان بسیاری از نشانه های بلوغ جنسی و جسمی و  حتی عملکردهای روانی , وابسته به  هورمون تستوسترون  است, سطح پایین این هورمون, از نشانه های بیماری هیپوگنادیسم در مردان است.

هورمون تستوسترون , هورمون تستوسترون در مردان , فواید هورمون تستوسترون , خواص هورمون تستوسترون , کاهش هورمون تستوسترون , افزایش هورمون تستوسترون , تستوسترون , فواید تستوسترون , خواص تستوسترون , کاهش تستوسترون , افزایش تستوسترون , تستوسترون چیست , اطلاعات پزشکی , دانستنی های پزشکی , اطلاعات عمومی پزشکی

در سال های اخیر تحقیقات بسیاری در رابطه با مزایای هورمون تستوسترون در بدن انجام شده که نتایج کلی آن نشان می دهد, این هورمون می تواند اثرات ناشی از پیری را کاهش دهد, هر چند که تحقیقات بیشتری در رابطه با خصوصیات و تاثیرات تستوسترون نیاز است, در اینجا به برخی تاثیرات این هورمون تستوسترون بر سلامت مردان اشاره شده است.

تراکم استخوانی :

بر اساس مقاله ای که در مجله Therapeutics and Clinical Risk Management, منتشر شده ,  هورمون تستوسترون در تراکم ساختار استخوان ها نقش موثری ایفا می کند, بر اساس این یافته ها, مردهای مبتلا به هیپوگنادیسم در سنین بالاتر به مراتب بیشتر از مردان سالم از شکستگی استخوان ها رنج می برند,

مطالعات متعددی در این زمینه بر روی مردان مبتلا به هیپوگنادیسم انجام شده که به واسطه درمان با کمک تستوسترون تا حدود زیادی بهبود یافته اند.

خلق و خوی بهتر :

از دیگر نشانه های مردان مبتلا به هیپوگنادیسم , افسردگی و کاهش عملکرد ذهنی است.

طبق گفته انجمن پزشکان خانواده در آمریکا, مطالعات نشان داده اند که حافظه کلامی و و عملکرد ذهنی بیماران مبتلا, با درمان به کمک تستوسترون , بهبود چشمگیری داشته است, همچنین درمان های انجام شده باعث توقف روند افسردگی در این بیماران شده است.

تاثیر در روابط جنسی :

مشکلات جنسی مانند اختلال در نعوذ و کاهش میل , در مردان مبتلا به هیپوگنادیسم بسیار شایع هستند.

نتایج تحقیقات نشان می دهد که تستوسترون از مهمترین عوامل افزایش میل جنسی و کاهش اختلالات مرتبط است, در عین حال, مطالعات انجام شده تاثیر تستوسترون در رضایت از رابطه جنسی را بی نتیجه نشان داده است, البته تا کنون نتیجه ای قطعی در خصوص تاثیر این هورمون بر بهبود میل جنسی در مردان مسن تر, یافت نشده است.

کنترل وزن :

تستوسترون عاملی موثر در کنترل سطح چربی بدن است, به گزارش MayoClinic, کاهش سطح تستوسترون عاملی جهت افزایش تمایل بدن در جذب و ذخیره چربی و کاهش توده های عضلانی بدن است.

البته این هورمون به تنهایی وظیفه تنظیم چربی بدن را ندارد, بلکه مصرف الکل و رژیم های غذایی با چربی بالا, خودشان از عوامل موثر بر افزایش وزن و البته کاهش تستوسترون بدن هستند.

تاثیر در رشد ماهیچه ها و توان جسمی :

مطالعات انجام شده در رابطه با تاثیر این هورمون بر حجم عضلات و قدرت افراد نتایج متفاوتی در بر داشته است.

نتیجه برخی بررسی ها, از رشد توده های عضلانی در مردان مسن تر در ازای دریافت تستوسترون حکایت کرده است, در مقابل نتیجه برخی تحقیقات این رشد عضلانی را بدون افزایش قدرت متناسب گزارش کرده است, هر چند که این علائم در بسیاری از مردان مورد مطالعه منجر به افزایش انرژی و انگیزه شده اند.

به هر شکل, هنوز تحقیقات بیشتری برای دریافت تاثیر مستقیم هورمون تستوسترون بر روی حجم عضلانی و توان فیزیکی مردان لازم است.

شمال گردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *