زندگی نامه امامعلی حبیبی سریع ترین کشتی گیر دنیا

زندگی نامه کامل امامعلی حبیبی , سریع ترین کشتی گیر دنیا ..

زندگی نامه امامعلی حبیبی

مشاهیر مازندران : زندگی نامه کامل امامعلی حبیبی , سریع ترین کشتی گیر دنیا ..

امامعلی حبیبی , زندگی امامعلی حبیبی , زندگی نامه امامعلی حبیبی , زندگینامه امامعلی حبیبی , بیوگرافی امامعلی حبیبی , عکس امامعلی حبیبی , تصاویر امامعلی حبیبی , محل تولد امامعلی حبیبی , عکس هایی از امامعلی حبیبی , مشاهیر مازندران , مشاهیر بابل , کشتی گیران مازندران , کشتی , مشاهیر کشتی , بزرگان کشتی  , امام علی حبیبی

امامعلی حبیبی در سال 1310 در روستای درزی کلا از توابع شهرستان بابل استان مازندران متولد شد. وی عنوان سریعترین کشتی گیر دنیا را به این دلیل یدک میکشد که در مسابقه های جهانی در کمتر از 3 دقیقه دو کشتی گیر صاحب نام دنیا ” اسماعیل اوغان از ترکیه و بالاوادزه از شوروی ” را ضربه فنی کرد.

جسارت و سرعت عمل در ميدان از ويژگيهای کشتی حبيبی بود.

دوران زندگی :

از دوران نوجوانی به کشتی گيری ( که تقريبا در تمام روستاهای گيلان و مازندران , سنتی ماندگار از دوران کهن ميباشد ) علاقه داشته و هميشه آماده پيکار بود, در جوانی ضمن کار در شهرداری قائم شهر ( شاهی ) اوقات فراغت را با پشتکار به تمرين کشتی می پرداخت, بعدا به تهران آمده و زير نظر مربی نامدار کشتی ايران حبيب الله بلورچی به طور جدی به تمريناتش ادامه داد.

ببر مازندران :

در المپيک ملبورن دومين طلای ايران نيز نصيب جهان پهلوان تختی گرديد, در مسابقات جهانی سالهای 1959, 1961 و 1962 نيز حبيبی موفق به کسب مدال طلا گرديد.

سرعت و جسارت حبيبی فدراسيون جهانی کشتی را به فکر انداخت تا سيستم قديمی کشتی را که گاه به دليل عدم جنگجويی بعضی کشتی گيران کسل کننده بود با سيستم اخطار مهيج کرده و با کوتاه کردن زمان راندها به آن سرعت و تحرک بيشتری ببخشد.

عکس امامعلی حبیبی در کنار جهان پهلوان تختی

امامعلی حبیبی , زندگی امامعلی حبیبی , زندگی نامه امامعلی حبیبی , زندگینامه امامعلی حبیبی , بیوگرافی امامعلی حبیبی , عکس امامعلی حبیبی , تصاویر امامعلی حبیبی , محل تولد امامعلی حبیبی , عکس هایی از امامعلی حبیبی , مشاهیر مازندران , مشاهیر بابل , کشتی گیران مازندران , کشتی , مشاهیر کشتی , بزرگان کشتی  , امام علی حبیبی

او فقط با خاطراتش زندگى مى كند, خاطره اولین غرش ببر مازندران در دنیا در المپیک در سال 1956 و در شهر ملبورن , یاد مسابقه هایى كه داده, مدال هایى كه گرفته, با ارزش ترین یادگارى هاى عمر ورزشى اش ..

المپیک 1956 :

تا سال 1956 ايران هرگز در هيچ رشته ای برنده مدال طلای المپيک نشده بود, حبيبی با کسب مدال طلا در المپيک 1956 ملبورن اين طلسم را شکست, و از آن پس همه ( مردم و مطبوعات ) وی را ببر مازندران می ناميدند.

المپيک ملبورن :

كشتى گیر بابلى براى اولین بار در ملبورن با كشتى گیران  المپیكى سرشاخ شد, او در هر 6 دور برنده بود, براى برد از دور اول با ضربه فنى اند نبرگ سوئدى استارت زد, در دور دوم توت مجارستانى هم تاب ضربه فنى او را نیاورد.

حبیبى در دور سوم با امتیاز بیل فرانسوى را شكست داد تا حریفش در دور چهارم نیزولاى ایتالیایى هم ببازد. تب 40 درجه هم مانع كار او نشد و بستایف از شوروى حریف پنجم او بود كه با ضربه فنى كنار رفت, تا در آخرین مسابقه كازاهاراى ژاپنى هم با قبول ضربه فنى طلا را دو دستى تقدیم امامعلى حبیبى كند, كشتى گیر مازندرانى با این مدال به تاریخ ورزش ایران پیوست.

دلیل قهرمانی حبیبی با توجه به تب 40 درجه :

حبیبی قهرمانی در ملبورن را توکل به خدا و به خاطر تلاشها و تمرینات مرتب و راهنمایی های مربی کار آزموده اش مرحوم حبیب الله بلور میدانست.

دلیل تب حبیبی در مسابقات ملبورن :

به خاطر كم كردن وزن, كبدش خشك شده بود. همین مسأله باعث شد تا تب كند, ماندگارترین خاطره اش, براى فینال المپیک ملبورن بود.

امامعلی حبیبی , زندگی امامعلی حبیبی , زندگی نامه امامعلی حبیبی , زندگینامه امامعلی حبیبی , بیوگرافی امامعلی حبیبی , عکس امامعلی حبیبی , تصاویر امامعلی حبیبی , محل تولد امامعلی حبیبی , عکس هایی از امامعلی حبیبی , مشاهیر مازندران , مشاهیر بابل , کشتی گیران مازندران , کشتی , مشاهیر کشتی , بزرگان کشتی  , امام علی حبیبی

مسابقه هاى جهانى 1961و 1962 :

در مسابقه هاى جهانى در كمتر از 3 دقیقه دو كشتى گیر صاحب نام دنیا به نام بالاوادزه از شوروى و اسماعیل اوغان تركیه اى را ضربه فنى كرد و سریع ترین كشتى گیر دنیا لقب گرفت, در سال 1961 هم دومین قهرمانى جهان را از آن خود كرد, و یک سال بعد در مسابقه هاى جهانى 1962 براى همیشه چهارگوشه دایره طلایى را بوسید.

وقتی روی سکوی قهرمانی ایستاد و مدال را به گردنش انداختند, نمایندگان بلغارستان و آمریکا روی سکوی دوم و سوم, مانند تماشاگران آمریکایی به احترام سرود ملی که در حال نواخته شدن بود ایستادند ؛ اما حبیبی که سرود به گوشش نا آشنا بود از روی سکو پرید پایین, پس از اعتراض حبیب الله بلور سرمربی تیم ملی و مسئولین تیم ملی ایران, مشخص شد که مسئولین ورزشگاه به اشتباه, صفحه مربوط به سرود عراق را پخش کرده اند.

آن ها عذرخواهی کردند و حبیبی دوباره روی سکو رفت تا این بار سرود ملی ایران پخش شود.

امامعلی حبيبی متخصص فنون :

امامعلی حبيبی متخصص فنون ” سر و ته يکی ” , ” يک دست و يک پا “, ” لنگ آرنج و بزکش” بود وی بعد از اتمام خدمت به شاهی برگشت و بدلیل حضور حبیب الله بلور مربی باسابقه کشتی در این شهر به تعلیم کشتی نزد وی پرداخت, در مسابقه دوستانه ای که در حضور شهردار شاهی با تیم منتخب تهران برگزار شده بود تنها پیروز شهر شاهی شده بود حریفش را چنان به پل برد و فشاری به او آورد که از حال رفت که به بیمارستان برده شده و فردای آنروز با راه آهن به تهران فرستادند.

ماجرای آتش نشان شدن :

بعد از مسابقه, شهردار شاهی به سوی او آمد و پیشنهاد آتش نشانی شهرداری را به او داد و امالی با حقوق ماهی هزار تومان این آن را پذیرفت و به سمت آتش نشان شهرداری شاهی منصوب شد.

مسابقه های جهانی تهران :

امامعلی حبیبی در مسابقه های جهانی تهران موفق شد دوتن از بزرگان کشتی جهان ( واختانگ بالاوادزه از شوروی و اسماعیل اوغان از ترکیه ) را مجموعا در کمتر از سه دقیقه ضربه فنی کند.

در عرصه جهانی :

در دوران حضورش در عرصه جهانی معروف به سریعترین کشتی گیر جهان بود و در سال 1961 در بوکوهاما موفق شد بالاتر از موروزوف از شوروی و کانه کو از ژاپن برای دومین بار قهرمان جهان شود, در این سال ایران به مقام قهرمانی کشتی آزاد جهان دست یافت. حبیبی با کسب مدال طلای مسابقه های جهانی تولید و در سال 1962 برای همیشه از صحنه کشتی کناره گیری کرد.

علاوه بر چهار طلای جهان و المپیک, او موفق به کسب مدال طلای بازیهای آسیایی 1958 توکیو در وزن 67 کیلوگرم شد, در این رقابت ها او بر کازوآبه از ژاپن غلبه کرد.

فعالیت سیاسی :

پس از پایان دوره قهرمانی مدتی به مربیگری پرداخت ولی پس از آن وارد عالم سیاست شد و در دوره ای هم به عنوان نماینده مردم بابل در مجلس شورای ملی حضور یافت.

axhaye emam ali habibi

نظر حبیبی در مورد دادن اعتبار بیشتر به ورزش کشتی :

اگر يك صدم اعتباراتي كه براي ساير رشته های ورزشي در نظر گرفته مي شود, برای رشته کشتی هزينه شود به طور قطع اين رشته, موفق تر خواهد شد, به مشكلات معشیتی مربيان کشتی اشاره كرد و گفت : بيشتر مربيان رشته کشتی به رغم تحمل زحمت و تلاش مضاعف به لحاظ معيشتي وضع مطلوبی ندارند.

داستان ماجرای حضور حبیبی در مسابقات انتخابی ملبورن :

در طی ماجراهایی برای انتخابی مسابقات جهانی ترکیه همسر امامعلی بخاطر علاقه اش به کشتی و عدم رسیدگی کافی به زندگی رهایش میکند و مادرش نیز سکته میکند :

من سرافکنده ناراحت و معذب به سوی فرمانداری حرکت کردم برای نجات مادرم پول لازم بود و من تصمیم داشتم با کمک فرماندار سه ماه حقوق مساعد بگیرم, ساعتی پشت در اتاق فرماندار ایستادم تا به من اجازه ورود دادند همانطور که سر به زیر داشتم وارد اتاق شده سلام کرده و گوشه ای ایستادم, فرماندار سری بلند کرد مرا برانداز کرد و با لحن تندی گفت :

پسر چیکار داشتی ؟

قربان آمده ام تقاضایی از شما بنمایم.

زود باش بگو من وقت ندارم.

حقیقت آنست مادرم سکته کرده مریض و بستری است زنم مرا ترک کرده و طفل شیرخواره ام را تنها گذاشته و از تهران هم مرا برای انجام مسابقات قهرمانی کشور احضار نموده اند ..

او حرف های مرا قطع کرد و گفت :

زود مطلب را بگو قصه بافی نکن

من برای اینکه فرماندار از حقایق اطلاع داشته باشد دست در جیب کرده بخشنامه فدراسیون کشتی را در آورده دنباله حرفم را گرفته گفتم :

این هم بخشنامه فدراسیون کشتی است و چون من باید به تهران بروم و مادرم مریض و بستری است تمنا می کنم دستور بفرمایید مبلغ سیصد تومان حقوق سه ماه مرا مساعده بدهند تا بتوان با دلگرمی در راه وطنم خدمت نمایم.

امکان این تقاضا وجود ندارد زود از اینجا برو بیرون

آخر قربان مادرم مریض است بچه ام شیر میخواهد.

فرماندار با عصبانیت فریاد زد :

به درک بفرمایید بیرون.

دستش را برروی زنگ گذاشت و لحظه ای بعد پاسبانی وارد شد و فرماندار به دنبال جمله خود به پاسبان مزبور گفت :

فورأ این چاقوکش حرفه ای را از دفتر من بیرون کنید و اگر هم خواست سماجت کند او را تحویل شهربانی دهید, غرورم خرد شده روحیه ام از میان رفته با چنین حال زاری باید در مسابقات قهرمانی شرکت میکردم میباست با آمادگی کامل با حریفانم روبرو میشدم و ثابت کنم مرد هرچه را اراده کند میتواند صاحب شود.

مسابقات انتخابی ملبورن 19 مهرماه با حضور شاهنشاه بین من و مهندس جهانبخت توفیق قهرمان محبوب آن روزهای مردم برگزار شده من با فن یکدسا اورا به پل برده تا در میان بهت تماشاگران سند برنده شدنم امضا شد.

سکوت سراسر استادیوم را فرا گرفت صدا از کسی بلند نشد چون جوان گمنامی که اصلا به حساب نمیامد برنده مسابقه شده بود.

با خصلتی که از مازندرانی ها داشتم  : بطرف مردم برگشته و به آنان نیز تعظیم کردم.

در این حال حتی یکنفر هم به افتخار پیروزی من کف نزد و زنده یا مرده بادی هم نگفت وقتی میخواستم از روی تشک به کناری بروم یکنفر از داخل جمعیت فریاد کشید : ” زنده باد ببر مازندران امامعلی حبیبی ” من از روی تشک پایین پریده و در آن لحظه بود که مردم یکپارچه مرا تشویق نمودند.

شاهنشاه مرا احضار فرمودند بسوی جایگاه رفتم , ایشان گفتند : ” حبیبی در المپیک حتما باید اول شوی ” سری فرود آورده گفتم اگر مرا اعزام کنند حتما اول خواهم شد.

–  چه کسی تورا اعزام نمی کند ؟!

همین سرتیپ ایزد پناه رییس تربیت بدنی که نمیدانم چرا بدون علت با من مخالف است. ” مگر این مسابقه نهایی نبود ؟ ”

چرا قربان ” خوب تو که پیروز شده ای باید بروی ”

اما چون من مازندرانی ام و پارتی ندارم کسی مرا اعزام نمی کند و گرنه به شما قول میدهم که مدال افتخار را برای کشورم به ارمغان بیاورم, شاهنشاه لبخندی زد و اوامری پیرامون اعزام من به مسئولین کشتی صادر فرموده و باین ترتیب من با سند رسمی به سمت اردو حرکت کردم.

هنوز 15 دقیقه بیشتر یا کمتر نگذشته بود که مستخدم به دنبال من امد که آقای حبیبی فرماندار شاهی با شما کار دارد, ناگهان دلم به شور افتاد تصور کردم حتما برای مادرم اتفاقی افتاد که فرماندار به دیدنم آمده است.

فرماندار در حالیکه می خندید دست در جیب کرد و سه چک تضمین شده هزار ریالی بیرون آورد و گفت : حبیبی بیا این 3000 تومان پول تعارفی را بگیر این پول چیست ؟

بعنوان دستخوش و تعارف به تو میدهم تا به زخم کارهایت بزنی باور کن من به قهرمانان کشور ارادت خالصانه دارم و مخصوصا تو که روستازاده, پاک دل و روشن ضمیر هستی ..

ولی من این پولو نمی گیرم ..

چرا ؟

چون این پول حرام است شما حقوق مرا که 300 تومان بود ندادید و در ضمن لقب چاقوکش رویم گذاشتید چطور حال به من ارادت خالصانه پیدا کردی و پول به من تعارف می کنید ؟ هرچه کرد آن پول را نگرفتم در حالیکه به 100 تومان آن هم معطل بودم.

امامعلی حبیبی , زندگی امامعلی حبیبی , زندگی نامه امامعلی حبیبی , زندگینامه امامعلی حبیبی , بیوگرافی امامعلی حبیبی , عکس امامعلی حبیبی , تصاویر امامعلی حبیبی , محل تولد امامعلی حبیبی , عکس هایی از امامعلی حبیبی , مشاهیر مازندران , مشاهیر بابل , کشتی گیران مازندران , کشتی , مشاهیر کشتی , بزرگان کشتی  , امام علی حبیبی

افتخارات :

مدال طلا در المپيک 1956 ملبورن

مدال طلا مسابقات جهانی سالهای 1959, 1961 و 1962

مدال طلای بازیهای آسیایی 1958 توکیو در وزن 67

نقل قول و خاطرات :

حبیبی : كشتي گيران كشور بايد هرروز زمانی را برای مرور فن و زمانی را برای نرمش و افزايش قدرت بدنی و انعطاف تخصيص دهند تا بتوانند در مسابقات با آمادگی كامل روی تشک كشتی حاضر شوند.

امامعلی حبیبی , زندگی امامعلی حبیبی , زندگی نامه امامعلی حبیبی , زندگینامه امامعلی حبیبی , بیوگرافی امامعلی حبیبی , عکس امامعلی حبیبی , تصاویر امامعلی حبیبی , محل تولد امامعلی حبیبی , عکس هایی از امامعلی حبیبی , مشاهیر مازندران , مشاهیر بابل , کشتی گیران مازندران , کشتی , مشاهیر کشتی , بزرگان کشتی  , امام علی حبیبی

حبیبی, مازندران را مهد كشتی ايران و جهان دانست :

مازندران قهرمانان زيادی در رشته كشتی تربيت كرده است كه متاسفانه جايگاه اين قهرمانان در عرصه ورزش كشور مشخص نيست.

اسطوره كشتی ايران و مازندران خواستار توجه بيشتر مسوولان امر به كشتی گيران شد و گفت : من پنج مدال طلای جهان و المپيک را دارم , مسوولان امر بدانند, قهرمانان و كشتی گيران نيازمند حمايت هستند من جوان روستازاده ای بودم که سالهای جوانی عمر خود را در دهات سپری کرده, نه پای بند اصول و تمدن بوده و نه از ریا و تزویر شهرنشینان چیزی می دانستم تنها قلب پاکی داشتم که به عشق شالیزارهای شمال بطپش در میامد و همه فکرم آبادانی و خوشبختی مردم شالیکار بود و سراپای وجودم مفتون صفا و صمیمیت این مردم بزرگ گشته بود.

مجله شمال گردی

3+