آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت هفتم

حالا که ظرف و خاک و محل کشت آماده کرده‌اید، زمان آن است که ظرف خود را پر کرده و گیاهتان را بکارید…

آموزش باغبانی  آموزش کشاورزی  کاشت  روش های کاشت  کاشتن نشاء

آموزش باغبانی

آموزش باغبانی , آموزش کشاورزی , آموزش مزرعه داری , آموزش کاشت سبزیجات , کاشت سبزیجات , باغبانی , کاشت صیفی جات , کمپوست , بهترین کمپوست , غنی کردن خاک , اصلاح خاک , تبدیل حیاط خانه به مزرعه , کود دادن , کود , کشاورزی , باغداری , بستر کشت , کشت , زمین کشاورزی , کمپوست خانگی , کودهای طبیعی , کود طبیعی , شخم زدن خاک , زمین حاصلخیز , زمین برای کشاورزی , زمین مناسب کشاورزی , مواد مغذی خاک , مواد موجود در خاک , باکتری خاک , تغذیه خاک , آماده سازی خاک , آماده کردن خاک , آماده کردن خاک برای کشاورزی , نگهداری از خاک , نگهداری خاک , کاشت , روش های کاشت , روش کاشت گیاهان , آموزش کاشت گیاهان , وجین کردن , آموزش وجین کردن , زمان وجین کردن , چگونگی وجین کردن , وجین , وجین گیاه , آموزش وجین گیاه , کاشت نشاء , آموزش کاشت نشاء , کاشتن نشاء , ظرف نشاء

آموزش کشاورزی

قسمت اول را از اینجا بخوانید ⇐ آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت اول

کاشت

حالا که ظرف و خاک و محل کشت آماده کرده‌اید، زمان آن است که ظرف خود را پر کرده و گیاهتان را بکارید. شروع کار با پر کردن سطل از خاک مورد نظرتان است. به سطل خاک آب اضافه کنید ولی نه تا حدی که شبیه سوپ شود. این کار باعث می‌شود دانه‌ها با رطوبت مناسب به راحتی رشد کنند و مانع آن می‌شود که خاک به سرعت خشک شود. همچنین شما نیاز به آبیاری بعد از کاشت تخم‌ها ندارید، که آبیاری مجدد باعث شسته شدن دانه‌ها می‌شود.
ظرف‌هایتان را می‌توانید با خاک خیس شده پر کنید و شورع به کاشت کنید. در هر ظرف ۲ تخم به عمق ۳ برابر ارتفاع تخم‌ها بکارید. توجه کنید که دانه‌هایتان خشک نشوند. وقتی که احساس کردید رطوبت خاک دارد ازبین می‌رود دوباره خاک را آبیاری کنید. در غیراینصورت دانه‌ها ازبین می‌روند. هر روز آنها را نگاه کنید و در صورت نیاز به آرامی آبیاری کنید، دانه‌ها را بعد از چند هفته به باغ منتقل کنید. قبل از اینکه گیاهان را به باغ منتقل کنید مطمئن باشید که هوا در سرد نباشد.

کاشت نشاءها

چه شما آنها را خودتان بکارید یا از گلخانه‌ای تهیه کرده باشید باید آن‌ها را به باغ منتقل کنید تا بتوانید به اندازه کافی رشد کنند و برایتان مقدار زیادی محصول بیاورند. ظرف حاوی نشاءها را بالای خاک مزرعه قرار دهید. قبل از کاشت نشاء مطمئن شوید مقدار فضای لازم برای رشد هر نشاء چه مقدار است. وقتی که فضای لازم مشخص شد، شما می‌توانید اقدام به کاشت کنید.
چاله‌ای بزرگتر از ریشه‌های نشایتان که قصد کاشتشان را دارید حفر کنید. به آرامی ساقه نشا را بین انگشت وسط و انگشت انگشتریتان قرار دهید و و ظرف نشاء را پشت و رو کنید، به طوری که ساقه کف دستتان قرار بگیرد. به آرامی ظرف را فشار دهید تا وقتی که کل نشاء داخل کف دستتان قرار بگیرد. اگر ریشه‌های نشاء به حدی رشد کرده‌بود که در داخل ظرف گره خورده باشد به آرامی ته ظرف را شکسته و ریشه‌ها را از انتهای ظرف خارج کنید. که این کار باعث می‌شود که ریشه‌های جدید وقتی داخل باغ کاشته شد دربیاید. نشاء را داخل چاله قرار دهید و به آرامی چاله را از خاک پر کنید. خاک اطراف نشاء را با دست فشار دهید. این کار باعث می‌شود که ریشه‌ها به اطراف چاله تماس داشته باشند. آخرین مرحله‌ آبیاری است. هیچوقت بعد از کاشتن نشاء آبیاری فراموش نشود.
بچه‌ها دوست دارند جوانه‌زدن دانه‌ها را ببینند. اگر شما دوست دارید این جوانه‌زدن رابه بچه‌ها نشان دهید، دانه‌‍هایی را انتخاب کنید که جوانه سریع می‌‍زنند. مانند: کاهو، ترب، لوبیا سبز. اگر دانه‌هایی که کند جوانه می‌زنند را انتخاب کنید، مانند: گوجه‌فرنگی، آنها علاقه‌شان را از دست می‌دهند و دانه‌ها رافراموش می‌کنند.
دانه‌ها زمانی جوانه می‌زنند که در محیط مرطوب قرار بگیرند. ک کار تفریحی برای کودکان این است که مقداری دانه کاهو داخل دستمال مرطوب قرار بدهند و دستمال مرطوب را داخل یک پلاستیک بگذارند و پلاستیک را پشت پنجره آویزان کنند و روزی یک بار آن را اسپری کنند. این کار را آنقدر ادامه بدهند تا دانه‌ها جوانه بزنند. این فعالیت به بچه‌ها جوانه‌زدن را بدون اینکه خاک جلوی دیدشان را بگیرد نشان می‌دهد. جوانه‌های درآمده قابل خوردن است.

قسمت هشتم را از اینجا بخوانید ⇐ آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت هشتم

منبع: مچله شمالگردی

دسته ⇐ آموزش باغبانی

0