روحانیون بزرگ مازندران

زندگی نامه علامه حسن بن عبدالله طبری آملی ( حسن زاده آملی )

جناب علامه حسن بن عبدالله طبری که با نام حسن زاده آملی شناخته میشوند, در اواخر سال ۱۳۰۷ ه ش در روستای ایرای لاریجان شهرستان آمل متولد و تحت پدر و ..

زندگی نامه حسن زاده آملی

شمال گردی : جناب علامه حسن بن عبدالله طبری که با نام حسن زاده آملی شناخته میشوند, در اواخر سال ۱۳۰۷ ه ش در روستای ایرای لاریجان شهرستان آمل متولد و تحت پدر و مادری بزرگوار و الهی تربیت و پرورش یافتند. در حالیکه تنها ۶ ساله بودند به خدمت معلمی روحانی شرفیاب و و در محضر ایشان نوشتن و خواندن یاد گرفتند, تا اینکه در خردسالی تمام قرآن را فرا گرفتند.

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی


ایشان پس از آن وارد دوره ابتدایی شدند. تاریخ ورود حضرت استاد ( حفظه الله تعالی ) به مدرسه روحانی ( حوزه علمیه ) مهرماه سال ۱۳۲۳ هجری شمسی مطابق با شوال المکرم سال ۱۳۶۳ هجری قمری بود.

تحصیلات کتب ابتدائیه را که در میان طلاب علوم دینیه معمول و متداول است از نصاب الصبیان و رساله عملیه فارسی آیه الله سید ابوالحسن اصفهانی ( چون ایشان مرجع علی الاطلاق در آن زمان بودند ) و کلیات سعدی , گلستان سعدی و جامع المقدمات و شرح الفیه سیوطی و حاشیه ملا عبدالله بر تهذیب منطق و شرح جامی بر کافیه نحو و شمسیه در منطق و شرح نظام در صرف، مطول در معانی و بیان و بدیع و معالم در اصول, تبصره در فقه و قوانین در اصول تا مبحث عام و خاص را در آمل که همواره از قدیم الدهر واجد رجال علم بوده, از محضر مبارک روحانیین آن شهر آیات عظام و حجج اسلام : محمد آقا غروی و آقا عزیزالله طبرسی و آقا شیخ احمد اعتمادی و آقا عبدالله اشراقی و آقا ابوالقاسم رجائی و غیرهم که همگی از این نشاء رخت بربسته اند و به ریاض قدس در جوار رحمت ربّ العالمین آرمیده اند, فرا گرفتند و نیز از حضرت آیه الله عزیزالله طبرسی تعلیم خط می گرفتند تا اینکه خود حضرتش در آمل چند کتاب مقدماتی را تدریس می کردند.

مهاجرت به تهران :

پس از آن در شهریور ۱۳۲۹ هجری شمسی به تهران آمدند و چند سالی در مدرسه مبارک حاج ابوالفتح ( رحمه الله علیه ) به سر بردند و باقی کتب شرح لمعه از عام و خاص قوانین تا آخر جلدین آنرا در محضر شریف مرحوم آیه الله آقا سید احمد لواسانی ( رضوان الله تعالی علیه ) درس خواندند.

و بعد از آن چندین سال در مدرسه مبارک مروی به سر بردند.

و به ارشاد جناب آیه الله حاج شیخ محمد تقی آملی ( قدس سره ) به محضر مبارک علامه حاج میرزا ابوالحسن شعرانی طهرانی ( اعلی الله مقامه ) رسیدند و آن بزرگوار چون پدری مهربان, سالیانی دراز در کنف عنایتش, هم خویش را به تربیت و تعلیم ایشان مصروف داشت, به مدت ۱۳ سال و از فنونی چند دری بروی ایشان گشود.

از منقول تمام مکاسب و رسائل شیخ انصاری ( قدس سره ) و جلدین کفایه آخوند خراسانی ( قدس سره ) و پس از آن کتاب طهارت و کتابهای صلوه و خمس و زکات و حج و ارث جواهر را به صورت درس فقه خارج استدلالی محققانه، تا اینکه مطمئن شد و باور نمود که بر استنباط فروع از اصول تواناست.

آنگاه حضرتش را به تصدیق مُنّه استنباط و قوه اجتهاد مشرف ساخت.

از معقول اکثر شرح خواجه طوسی ( قدس سره ) بر اشارات ابن سینا ( قدس سره ) و اکثر اسفار ملاصدرا ( قدس سره ) و کتاب نفس و حیوان و نبات و تشریح شفای شیخ الرئیس که از کتاب نفس تا آخر طبیعیات شفاء است. از تفسیر تمام دوره تفسیر مجمع البیان طبرسی از بدو تا ختم آن.

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

مهاجرت از دارالعلم تهران به شهر مقدّس قم :

در دوشنبه ۲۵ جمادی الاول / سال ۱۳۸۳ هجری قمری برابر با ۲۲ مهر ۱۳۴۲ هجری شمسی به قصد اقامت در قم, تهران را ترک گفته اند.

بعد از ورود به قم, تدریس معارف حقّه الهی و تعلیم فنون ریاضی را شروع کردند.

علوم

از کتب قرائت و تجوید

شرح شاطبیه به نام « شراج المبتدی و تذکار المقری المنتهی » که شرح علامه شیخ علی بن قاصح عذری بر قصیده لامیه منظومه علامه شیخ قاسم بن فیره رعینی شاطبی در علم قرائات است.

این قصیده ۱۳۷۵ بیت دارد که قافیه همه ابیات فقط « لام » است.  مطلع این ابیات :

بَدَأتَ ببسم الله فی النّظم اوّلا

تبارک رحمانا رحیما و موئلاً

و مختوم این ابیات :

و تبدی علی اصحابها نفحاتها

بغیر تناهِ زربنا و قرنفلا

می باشد. شرح شاطبیه  ( در علم قرائات و معرفت قاریان ) از کتابهای درسی بود که در مراکز علمی خوانده می شد و استاد علامه شعرانی ( قدس سره )  آنرا پیش پدرش خوانده بود.

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

از کتب ریاضی و نجوم :

رساله فارسی ملاعلی قوشچی در علم هیئت شرح قاضی زاده رومی بر «الملخّص الهیه» از مؤلفات محمد بن محمود خوارزمی چغمینی معروف به « شرح چغمینی ».

استدراک بر تشریح الافلاک شیخ بهایی تألیف علامه شعرانی کتاب « الاصول » مشهور به اصول اقلیدس صوری به تحریر خواجه طوسی که حاوی پانزده مقاله در حساب و هندسه است که همه مسائلش به براهین ریاضی مبرهن است.

اُکَرمالاناوس به تحریر خواجه طوسی

اُکَر ثاوذوسیوس در مثلثات و اشکال کروی به تحریرخواجه طوسی

شرح علامه خفری بر « تذکره فی الهیه » محقق طوسی در علم هیئت که شرحی استدلالی است بر مسائل هیئت.

بعد از تعلّم شرح خفری بر تذکره به زیج بهادری که اتمّ و ادقّ و اجدّ زیجات است, پرداختند.

تعلیم کتاب کبیرمجسطی تألیف بطلیموس قلوذی به تحریر طوسی در علم هیئت است و شریفترین مصنف در این علم است و نیز مقصد اسنی و مطلب اعلی و نهایه النهایات در درس هیئت استدلالی می باشد, همانگونه که شرح خفری یاد شده و اُکَر ثاوذسیوس و اُکَر مالاناوؤس و کتاب « الکره المتحرکه » تألیف اوطوقوس به تحریر خواجه طوسی و رساله قسطابن لوقا در عمل به کره ذات الکرسی و نظایر این کتاب از متوسطات و اصول اقلیدس و کتابهای پایین تر از آن در حساب و هندسه و هیئت از بدایات در این رشته طبق مراتب درجاتی که نزد اهل هیئت معمول است می باشند.

استخراج تقویم نجومی که چهار سال تعلیم آن در محضر علامه شعرانی طول کشید حضرت استاد علامه حسن زاده ( مدّ ظله العالی ) به غوص در مسایل آن تا آنجا متبحر شدند که بر استخراج آن متمهّر گشتند و آنرا به طور کامل شرح کردند که هنوز چاپ نگشته است.

از این زیج نه سال استخراج تقویم کردند که چاپ و منتشر شد.

در عمل به آلات رصدی

اسطرلاب و ربع مجیّب به نحو کمال و معرفت آلاتی که در کتابهای یاد شده مذکور است.

از کتب طب

قانونچه محمد بن محمود چغمینی شرح الاسباب نفیس بن عوض بن حکیم طبیب تشریح کلیات قانون شیخ الرئیس

در علم درایه و رجال

دوره کامل رساله استاد علامه شعرانی که تاکنون چاپ نگشته است و دوره کامل ( جامع الرواه اردبیلی ) علیه الرحمه

در حدیث و روایت

جامع وافی فیض کاشانی ( رضوان الله تعالی علیه )

پس از خواندن جامع وافی به انخراط در سلک روات دین و انسلاک درسلسله حمله احادیث صادره از اهل بیت عصمت و وحی مشرف گشته است که دستخط شریف علامه شعرانی در کتاب ( درآسمان معرفت ) حضرت مولی آمده است.
اساتید
در محضر علامه رفیعی قزوینی

در آن سنوات استاد آیه الله حاج میرزا ابوالحسن رفیعی قزوینی ( قدس سره ) از قزوین به تهران تشریف فرما شدند و اقامت فرمودند که به هدایت جناب استاد شعرانی به حضور شریفش تشرّف یافتند و چند سالی ( ۵ سال ) در محضر مبارکش نیز به تحصیل علوم عقلی و نقلی و عرفانی از اسفار صدر اعظم فلاسفه و شرح علامه محمد بن حمزه مشهور به ابن فناری بر مصباح الانس صدر الدین قونوی و خارج فقه ( طهارت و صلوه و اجاره از روی متن عروه الوثقی فقیه آقا سید محمد کاظم یزدی ) و خارج اصول ( از متن کفایه الاصول آخوند خراسانی ) مشتغل بودند و به « فاضل آملی » از زبان مبارک ایشان وصف می شدند.

در محضر درس آیه الله حکیم الهی قمشه ای ( رضوان الله تعالی علیه )

تمام حکمت منظومه متاله سبزواری و مبحث نفس اسفار و حدود نصف شرح خواجه بر اشارات شیخ رئیس را تلمذ نمودند.

و نیز در مجلس تفسیر قرآن آن جناب خوشه چین بودند که همه درسها بیش از ده سال در بیت شریف حکیم متأله الهی قمشه ای ( رضوان الله تعالی علیه ) بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شد.

و نیز مدتی مدید در تهران در درس خارج فروع فقهیه و اصول علامه جناب آیه الله آشیخ محمد تقی آملی شرکت فرمودند.

و همچنین از اعاظمی که در تهران به ادراک محضرشان بهره مند بودند، جناب حکیم الهی و عارف صمدانی استاد محمد حسین فاضل تونی ( رحمه الله تعالی علیه ) است که قسمتی از طبیعیات شفا و شرح علامه قیصری بر فصوص شیخ اکبر محی الدین عربی را نزد ایشان تلمذ نمودند.

و قسمتی از طبیعیات شفا را در محضر مبارک جناب آیه الله حاج میرزا احمد آشتیانی ( قدس سره ) خوانده اند. و یکی از آن بزرگواران شیخ جلیل مفضال و خدوم علم و کمال و بارع در علوم عقلیه و نقلیه حاج شیخ علی محمد جولستانی ( رحمه الله تعالی علیه ) بود که در فراگیری لئالی منتظمه در منطق تصنیف متأله سبزواری پیش ایشان شاگردی نمودند.

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

تدریس :

برخی از دروسی که حضرت استاد ( حفظه الله تعالی ) تدریس فرمودند، [۱] به شرح ذیل می باشد :

تدریس چهار دوره اشارات با شرح خواجه که در هر دوره ای با تصحیح دقیق و تعلیقات وشرحی محققانه همراه بوده است.(صفحه ۲۵۳)

تدریس مصباح الانس به مدت هشت سال در حوزه علمیه قم برای چندین نفر از عزیزان به خصوص جناب عارف واصل حضرت حجه الاسلام سمندری نجف آبادی و جناب عارف واصل حضرت آقای دکتر امامی نجف آبادی و دوره دوم تدریس آن نیز در تاریخ ۲۴/۷/۱۳۷۰ برابر هفتم ربیع الثانی ۱۴۱۲ قمری آغاز شد که تا صفحه ۴۹ این کتاب به طبع انتشارات فجر در طی ۱۸۴ جلسه ادامه یافت و در تاریخ ۲۶/۱۱/۷۱ با کسالت حضرت مولی تعطیل شد. (صفحه ۲۵۵)

تدریس شرح فصوص الحکم قیصری چهار دوره که برای شاگردان املاء می فرمود و آنان مینوشتند. (صفحه ۲۵۵)

تدریس یک دوره کامل شفا شیخ رئیس که در ضمن تدریس از روی چندین نسخه تصحیح شده و تعلیقات و حواشی نمودند. (صفحه ۲۵۴)

تدریس چهار دوره تمهید القواعد در حوزه علمیه قم که هر دوره اش حدود چهار سال به طول انجامید. (صفحه ۲۵۴)

تدریس ( اُکَر مانالاؤس ) که مدت سه سال در حوزه علمیه قم بطول انجامید. (صفحه ۲۵۶)

تدریس دو کتاب ( اُکَر ثاوذوسیوس و مساکن ) به تحریر خوجه طوسی. (صفحه ۲۵۷)

تدریس اصول اقلیدس. (صفحه ۲۵۷)

تدریس دروس هیئت و دیگر رشته های ریاضی. (صفحه ۲۶۳)

و ..

تدریس همراه تحصیل :

در مدت اقامت حضرتش در تهران در طی سیزده سال یا بیشتر همراه با اشتغال به تحصیل علوم از آن محاضر عالیه طبق روش معهود و سیره جاریه بین علمای روحانی به تعلیم و تدریس در مدارس ( حوزه علمیه ) روحانی نیز اشتغال داشتند و کتابهای ذیل را تدریس فرمودند :

معالم الاصول

مطوّل تفتازانی, ( حضرت مولی شش دوره به تدریس مطوّل توفیق داشت ) و معانی مطوّل از اول تا آخر و قسمت زیادی از بیان بدیع آنرا تحشیه فرمودند که بسیار گرانقدر و شریف است.

کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد در علم کلام که اینک با تصحیح و تعلیقات حضرتش به طبع رسید.

قوانین در اصول

شرح محقق طوسی بر اشارات شیخ رئیس در حکمت مشائیّه

شرح لمعه در فقه

ارث جواهر در فقه

لئالی منتظمه

جوهر نضید

حاشیه ملاعبدالله

شرح شمسیه

این چهار کتاب اخیر در علم منطق است.

هیئت فارسی در قوشچی

شرح چغمینی

تشریح الافلاک شیخ بهایی

اصول اقلیدس

زیج بهادری

این پنج کتاب در ریاضیات :

هیئت

حساب

هندسه

است و همچنین موفق به یادگیری زبان فرانسه گردیدند.

ادراک محضر علامه طباطبائی ( رحمه الله علیه ) :

حضرت استاد علامه, یگانه عصر به مدت ۱۷ سال از محضر قدسی علامه طباطبائی ( ره ) بهره بردند.

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

در خدمت ایشان کتابهای زیر را خواندند :

کتاب ( تمهید القواعد)  صائن الدین علی بن ترکه، که شرحی است شریف بر ( قواعد التوحید ) ابن حامد ترکه و تدرّس آن شب جمعه ۱۲ شعبان المعظم سنه ۱۳۸۳ هجری قمری به اتمام رسید.

کتاب برهان منطق شفاء شیخ رئیس. تاریخ شروع آن شعبان المعظم ۱۳۸۶ هجری قمری مطابق با آذر ماه ۱۳۴۷ هجری شمسی بوده است. جلد نهم اسفار صدرالمتألهین به چاپ جدید که از اول باب هشتم کتاب نفس تا آخر آن می باشد و درس آن در روز یکشنبه ۲۳ شعبان المعظم مطابق با پنجم آذر ماه ۱۳۴۶ هجری شمسی بطور کامل پایان پذیرفت.

کتاب توحید بحار مجلسی. تاریخ شروع آن : شب پنجشنبه ۱۴ شوال المکرم ۱۳۹۴ هجری قمری بوده است.

جلد سوم بحار که در مورد معاد و مطالب دیگر آن است و آنرا به تمامی خواندند.

حضرتش سوگند یاد کرده و می فرمایند : ( به جانم سوگند مهم‌ترین چیزی که در محضر شریف او جوهر عاقل را مبتهج می کرد، اصول علمیّه و امهّات عقلیه ای بود که القاء می فرمود و هر یک از آنها دری بود که درهای دیگری از آن گشوده می شد.

به خداوند سوگند از محضر روحانی او علم و عمل فیضان می کرد؛ حتی سکوتش نطقی بود که هیمانی ملکوتی را حکایت می کرد. )

در محضر علامه محمد حسن الهی طباطبائی ( ره )

از جمله کسانی که در عتبه علیای او اعتکاف داشتند، زبده علمای عامل و عمده عرفای شامخ، عروج کرده به مطالع یقین, حکیم متفقه، فقیه متأله, استاد علامه مکاشف و بحر معارف مولای حضرتش حاج سید محمد حسن الهی طباطبائی تبریزی, برادر علامه استاد حاج سید محمد حسین طباطبائی تبریزی بود که در فنون علوم غریبه اوفاق، جفر، رمل علم حروف، علم عدد و زُبُر و بیّنات و دیگر شعب ارثماطیقی از محضرشان بهره مند گردیدند.

در محضر حاج سید مهدی قاضی تبریزی ( ره )

حضرت آقا به مدت چهار سال یا بیشتر جهت تعلم علوم ارثماطیقی در محضر گرانقدر عالم وفیّ زکیّ تقیّ, صاحب خط ممتاز, دوحه شجره قرآن و عرفان و برهان, فرزند صاحب کمالات و خوارق عادات, عالم کامل, مکمّل مکاشف, حضرت آیه الله العظمی حاج سید علی قاضی تبریزی مصداق ( اَلوَلَدُ سِرُّ اَبیه ) اعنی الحجه سید مهدی قاضی مشرف بوده اند. به فرمایش حضرت آقا : ( ایشان در تعلیم من بذل جهد فرمود و او را بر من حقی است عظیم .)

به خداوند سوگند قلم و زبان به ادای شکر محشار نیکی هایی که این مشایخ عظام در حقّ ما نموده اند وافی نیست؛ اگر چه عله العلل و مفیض علی الاطلاق, الله ربّ العالمین است.

و الحمد لله ربّ العالمین.

تالیفات

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

کتب و رساله‌های بسیاری از وی موجود است. از آن میان, می‌توان به این عناوین اشاره کرد :

معرفت نفس

نهج الولایه

رساله انسان در عرف عرفان

ریاضیایت و هیات

رساله نور علی نور ،ذکر و ذاکر و مذکور

دیوان اشعار

گشتی در حرکت

انه الحق

نهج الولایه

انسان کامل از دیدگاه نهج البلاغه

الهی نامه متن الهی نامه

وحدت از دیدگاه عارف و حکیم و ..

توصیه‏ هایى از علامه حسن‏زاده آملى

دهان روح و تن :

انسان دو دهان دارد: یکى گوش که دهان روح او است و دیگر دهان که دهان تن او است.

این دو دهان خیلى محترم‏اند. انسان باید خیلى مواظب آن‏ها باشد. یعنى باید صادرات و واردات این دهنها را خیلى مراقب باشد.

آن‏هایى‏که هرزه خوراک میشوند, هرزه کار میگردند, کسانى که هرزه شنو میشوند, هرزه گو میگردند.

وقتى واردات انسان هرزه شد, صادرات او هم هرزه و پلید و کثیف مى‏شود.

یعنى قلم او هرزه و نوشته‏هایش زهرآگین خواهد داشت. حضرت وصى، امیرالمؤمنین, علیه السلام فرمود : عمل نبات است و هیچ نبات از آب بى‏نیاز نیست و آب‏ها گوناگون‏اند.

هر آبى که پاک است, آن نبات هم پاک و میوه‏اش شیرین خواهد بود; و هر آبى که پلید است, آن نبات هم پلید و میوه او تلخ است.

خود عمل، حاکى است که از چه آبى روییده شده است.

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

وقت اندک و کار بسیار  :

بدان که باید تخم و ریشه سعادت را در این نشأ, در مزرعه دلت‏بکارى و غرس کنى. این‏جا را دریاب, این‏جا جاى تجارت و کسب و کار است ; و وقت هم خیلى کم است.

وقت‏خیلى کم است و ابد در پیش داریم. این جمله را از امیرالمؤمنین علیه السلام عرض کنم، فرمود : ( ردوهم ورود الهیم العطاش‏ ) ; یعنى شتران تشنه را مى‏بینید که وقتى چشمشان به نهر آب افتاد چگونه میکوشند و میشتابند و از یکدیگر سبقت میگیرند که خودشان را به نهر آب برسانند, شما هم با قرآن و عترت پیغمبر و جوامع روایى که گنج‏هاى رحمان‏اند این چنین باشید.

بیایید به سوى این منبع آب حیات که قرآن و عترت است. وقت‏خیلى کم است و ما خیلى کار داریم. امروز و فردا نکنید.

عکس منزل حسن زاده آملی

حسن زاده آملی , عکس حسن زاده آملی , تصاویر حسن زاده آملی , زندگینامه حسن زاده آملی , زندگی نامه حسن زاده آملی , منزل حسن زاده آملی , علم حسن زاده آملی , چشم برزخی حسن زاده آملی , علامه حسن زاده آملی

امام صادق علیه السلام فرمود : ( اگر پرده برداشته شود و شما آن سوى را ببینید, خواهید دید اکثر مردم به علت تسویف, به کیفر اعمال بد این‏جاى خودشان مبتلا شده‏اند . ) تسویف یعنى سوف سوف کردن، یعنى امروز و فردا کردن, بهار و تابستان کردن، امسال و سال دیگر کردن.

وقت نیست, و باید به جد بکوشیم تا خودمان را درست ‏بسازیم.

از جمله چیزهایی که از محضر قدسی او استفاده کردند, تحقیق در مورد شعب علم, بحث از واجب تعالی و صفات او, تفسیر آیات قرآنی و تنقیب در عقاید حقّه جعفری بوده است.

مشاهیر مازندران , شمال گردی

2+