آموزش باغبانی به زبان ساده قسمت پنجم

اگر خاکتان خوب نیست کار دیگری می‌توانید انجام دهید. می‌توانید بستری مناسب از ترکیب کمپوست و خاک گیاهی تهیه کنید و بر روی خاکتان بریزید…

آموزش باغبانی  آموزش کشاورزی   نگهداری خاک  کاشت  روش های کاشت

آموزش باغبانی

آموزش باغبانی , آموزش کشاورزی , آموزش مزرعه داری , آموزش کاشت سبزیجات , کاشت سبزیجات , باغبانی , کاشت صیفی جات , کمپوست , بهترین کمپوست , غنی کردن خاک , اصلاح خاک , تبدیل حیاط خانه به مزرعه , کود دادن , کود , کشاورزی , باغداری , بستر کشت , کشت , زمین کشاورزی , کمپوست خانگی , کودهای طبیعی , کود طبیعی , شخم زدن خاک , زمین حاصلخیز , زمین برای کشاورزی , زمین مناسب کشاورزی , مواد مغذی خاک , مواد موجود در خاک , باکتری خاک , تغذیه خاک , آماده سازی خاک , آماده کردن خاک , آماده کردن خاک برای کشاورزی , نگهداری از خاک , نگهداری خاک , کاشت , روش های کاشت , روش کاشت گیاهان , آموزش کاشت گیاهان

آموزش کشاورزی

قسمت اول را از اینجا بخوانید ⇐ آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت اول

آماده سازی بستر خاک

اگر خاکتان خوب نیست کار دیگری می‌توانید انجام دهید. می‌توانید بستری مناسب از ترکیب کمپوست و خاک گیاهی تهیه کنید و بر روی خاکتان بریزید. درنظر داشته باشید این خاک بستر هم مانند دیگر خاکها احتیاج به نگهداری دارد.
اضافه کردن سالانه ۲/۵ سانت کمپوست و کودهای ارگانیک براساس نوع گیاهی که کاشته می‌شود، لازم و ضروری می‌باشد. مراقب باشید اضافه کردن مقدار زیادی کود باعث ازبین رفتن خاک و گیاهتان خواهد شد. همچنین فشردگی خاک و بیماری‌های خاک و گیاهانی که رشد نکرده‌اند را در نظر داشته باشید.

کاشت
خاک آماده شده است و فصل مناسب فرا رسیده و زمان کاشت می‌باشد. حالا باید چه کاری انجام داد؟
دو روش برای کاشت گیاهان در باغ وجوددارد:
۱- کاشت مستقیم دانه در خاک باغ
۲- کاشت دانه در داخل گلخانه (نشاء کردن) و بعد از رشد کافی دانه انتقال آن به داخل باغ

در ادامه، زمان و روش هر دو تکنیک توضیح داده می‌شود.

کاشت مستقیم دانه

تمام گیاهان را می‌توان به صورت مستقیم در خاک باغ یا مزرعه کاشت. بسیاری از آنها دارای رشد بهتری می‌شوند؛ اگرچه وقتی زمان کاشت نزدیک می‌شود  برای استفاده مفید و موثر از فضا اقدام به نشاءگیری از بعضی از گیاهانی که دارای رشد کند هستند می‌شود. برای مثال همیشه گوجه‌فرنگی و فلفل را زمانی که هنوز هوا سرد است در داخل گلخانه کاشته و نشاءگیری میشود. با این عمل حدود یک ماه زودتر به محصول دست خواهیم یافت و محصول بیشتری را در فصل بهار به دست خواهیم آورد.
البته گیاهان سریع رشدی هم هستند که احتیاج به نشاءگرفتن از آنها نیست. مانند: کاهو، ترب، کلم و لوبیاسبز و…

چطور دانه را مستقیم در خاک بکاریم

در کاشت مستقیم دانه درخاک چون میزان سرعت جوانه‌زدن بسیار مختلف است ما مقدار بیشتری دانه در یک جا می‌کاریم، درحالی که مقدار فضای موردنیاز یک دانه بستگی به میزان نهایی رشد آن دانه (گیاه بالغ) دارد. برای مثال: دانه کاهو را نزدیک به هم و در عمق خیلی کم کاشته می‌شود. درعوض کلم بروکلی را باید در عمق زیاد (۱۰ سانتی) وبا فاصله (۳۰ سانتی) از یکدیگر کاشته شود.

عمق
برای فهمیدن این که چه دانه‌ای را در چهعمقی بکاریم از روش ساده زیر استفاده یکنیم.ابتدا طول دانه را در نظر می‌گیریم بعد طول دانه را ۳ برابر می‌کنیم. عدد به دست آمده عمق مناسب برای کاشت آن دانه است. بنابراین دانه کوچک کاهو را عمق کم و دانه بزرگ بامیه را عمیق‌تر می‌کاریم.

قسمت ششم را از اینجا بخوانید ⇐ آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت ششم

منبع: مچله شمالگردی

دسته ⇐ آموزش باغبانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *