آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت دوم

بعد از اینکه شما کمپوست سایر کودها را به خاکتان اضافه کردید، حال زمان آن است که خاکتان را زیرورو کنید…

آموزش باغبانی  آموزش کشاورزی  آموزش مزرعه داری  زمین مناسب کشاورزی

آموزش باغبانی

آموزش باغبانی , آموزش کشاورزی , آموزش مزرعه داری , آموزش کاشت سبزیجات , کاشت سبزیجات , باغبانی , کاشت صیفی جات , کمپوست , بهترین کمپوست , غنی کردن خاک , اصلاح خاک , تبدیل حیاط خانه به مزرعه , کود دادن , کود , کشاورزی , باغداری , بستر کشت , کشت , زمین کشاورزی , کمپوست خانگی , کودهای طبیعی , کود طبیعی , شخم زدن خاک , زمین حاصلخیز , زمین برای کشاورزی , زمین مناسب کشاورزی

آموزش کشاورزی

قسمت اول را از اینجا بخوانید ⇐ آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت اول

برگرداندن خاک با شخم زدن

بعد از اینکه شما کمپوست سایر کودها را به خاکتان اضافه کردید، حال زمان آن است که خاکتان را زیرورو کنید. این کار نه تنها باعث مخلوط شدن کودها می‌شود، بلکه خاکتان را هم نرم می‌کند و گیاه می‌تواند به راحتی ریشه‌هایش را در آن رشد دهد و از مواد غذایی خاک استفاده کند.
در بازار انواع و اقسام تیلر کوچک و بزرگ موجود می‌باشد که می‌توانید برای این کار از آنها استفاده کنید.
از مزایای استفاده از تیلر راحت‌شدن کار و سرعت زیادشان می‌باشد. تیلر به راحتی خاک سفت شده را (کلوخ‌ها) خرد و نرم می‌کنند.
از معایب استفاده از تیلر، قیمت نسبتاً گران آن، عدم انجام کار بدنی و ازبین بردن کرمهای خاک و از همه مهمتر تیغه‌های تیلرها حداکثر به عمق ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متری خاک نفوذ می‌کنند و به خاک‌های فشرده لایه زیرین دسترسی ندارد.
روش دیگر برای برگرداندن خاک استفاده از بیل و چنگک است.
در این روش ابتدا بیل را به اندازه ۳۰ سانتی‌متر در خاک فرو برده و خاک حاصل را به روی کیسه نایلون بر روی لبه گودال جمع میکنیم. این کار را تا انتهای کرت ادامه می‌دهیم. در مرحله بعد چنگک را تا جایی که می‌توانیم در خاک فرو می‌کنیم و چنگک را به جلو و عقب تکان می‌دهیم تا خاک زیر خوب نرم شود. اینکار را تا انتهای کرت ادامه می‌دهیم.
گودال دیگری کنار گودال قبلی می‌کنیم و خاک این گودال را به گودال اول منتقل می‌کنیم. این کار را تا انتهای کرت ادامه می‌دهیم. خاکهای گودال اول را به گودال آخر منتقل کرده و این کار را آنقدر ادامه میدهیم تا کامل شود.
از مزایای این روش: تمرین بدنی، نرم کردن خاک‌های زیرین، هزینه کمتر و ازبین رفتن مقدار کمتری کرم می‌باشد.
از معایب آن: کلوخ‌های به خوبی نرم نمی‌شوند و برای افراد مسن کار سختی است.

قسمت سوم را از اینجا بخوانید ⇐ آموزش باغبانی به زبان ساده – قسمت سوم

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ آموزش باغبانی

0