پرورش گوجه فرنگی در فضای آپارتمان

هیچ سالادی را نمی‌توان بدون گوجه فرنگی قرمز و خوشمزه تجسم کرد…

پرورش گوجه فرنگی  صیفی جات  پرورش سبزیجات  کاشت گوجه فرنگی

پرورش گوجه فرنگی

پرورش گوجه فرنگی , صیفی جات , پرورش سبزیجات , کاشت گوجه فرنگی , آموزش کاشت گوجه فرنگی , آموزش کاشت سبزیجات , کاشت سبزیجات در خانه , پرورش سبزیجات در خانه , باغبانی , آموزش کشاورزی , سبزیجات , کاشت صیفی جات , کشت صیفی جات , کاشت گوجه , کاشت گوجه در خانه , پرورش گوجه در خانه

کاشت صیفی‌جات

هیچ سالادی را نمی‌توان بدون گوجه فرنگی قرمز و خوشمزه تجسم کرد. بذر این گیاه را در ۷ گوله قرار دهید و در هر گوله یک بذر قرار دهید و سپس آن‌ها را در زیر نور فلورسنت قرار دهید. گوله‌ها را هر روز آبیاری کنید تا وقتی که جوانه بزند و برگ‌های آن در بالای گوله‌ها ظاهر شود. حالا آن‌ها را در یک گلدان ۷ سانتی‌متری از خاک برگ منتقل کنید. گلدان‌ها را بر روی یک سینی از ریگ گرد پر از آب قرار داده و سینی را به مدت ۱۴ ساعت در روز زیر نور فلورسنت قرار دهید. جوانه زدن گوجه فرنگی در ۹ روز و به بلوغ رسیدن آن تقریباً بعد از ۵۲ روز انجام می‌شود.

دمای آپارتمان برای پرورش این گیاه باید بین ۱۲-۲۳ درجه سانتی‌گراد باشد. اگر این گیاه را به طور مرتب آبیاری کنید و خاک آن را مغذی نمایید آنگاه گوجه فرنگی میوه خواهد داد. این بدین معناست که شکوفه‌های گوجه فرنگی از دو نوع نر و ماده تشکیل می‌شود. شکوفه‌های این گیاه خودلقاعی می‌کنند. دانه گرده به سمت کلاله چسبناک می‌رود و لوله‌های حاوی سلول‌های اسپرم به سمت پایین رشد کرده و به تخمک می‌رسند به این ترتیب گوجه فرنگی به وجود می‌آید.

توجه داشته باشید اگر دمای محیط پایین باشد، لوله‌ها رشد کمی خواهند داشت و شکوفه‌های قبل از اینکه تخمک را پرورش دهند می‌ریزند. اسپری‌هایی در بازار وجود دارد که می‌توان این اسپری را بر روی شکوفه‌ها زده و خودلقاعی را به جلو انداخته و میوه‌دادن آن‌ها را تضمین کرد.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ صیفی‌جات

0