پرورش خیار در فضای آپارتمان

جوانه‌زدن بذر در این گیاه در ۷ گوله و در زیر نور فلورسنت به راحتی انجام‌پذیر می‌باشد. برگ‌های بذر آن بی‌نهایت قوی و نیرومند هستند…

پرورش خیار  صیفی جات  پرورش خیار در آپارتمان   کاشت خیار

پرورش خیار در آپارتمان

پرورش خیار , پرورش خیار در آپارتمان , پرورش خیار در فضای آپارتمان , کاشت خیار , آموزش پرورش خیار , آموزش کاشت خیار در آپارتمان , آموزش کاشت خیار , خیار , کاشتن خیار , آموزش کاشتن خیار , آموزش کاشتن خیار در آپارتمان

پرورش صیفی‌جات

جوانه‌زدن بذر در این گیاه در ۷ گوله و در زیر نور فلورسنت به راحتی انجام‌پذیر می‌باشد. برگ‌های بذر آن بی‌نهایت قوی و نیرومند هستند و در زمان بسیار کمی سیستم ریشه، کناره‌های گوله را سوراخ می‌کند. در این زمان آن را به گلدان بزرگ‌تری انتقال دهید. برای جلوگیری از فروریختگی ساقه، شاخ و برگ و میوه خیار می‌توان از داربست استفاده کرد.
خیار را از گیاهان دیگر دور کنید چون مو و پیچک‌های خیار به ساقه‌های گیاهان اطراف محکم گره می‌خورد.
خیار دو نوع گل دارد: نوع نر که وسط گل آن شکوفه زرد ۵/۲ سانتی‌متری قرار دارد و پرچم‌های ریزی که به صورت گرده در گلبرگ آن دیده می‌شود و در نوع ماده که تخمدان گل شبیه به یک خیار ریزی است که آن هم ۵/۲ سانتی‌متر طول دارد و گل‌هایی که در بالای آن شکوفه می‌زند. این گل‌ها شامل یک کلاله و یک خامه‌ای است که تبدیل به گل خیار می‌شود که همان تخمدان است.
زمانی که حشرات و زنبورها بر روی گل‌ها می‌نشینند گرده‌ها را از گل نر به سمت گل ماده می‌برند. سطح چسبناک کلاله، دانه‌های گرده را گرفته و گرده توسط خامه به سمت تخمک‌ها برده می‌شود و تخمدان شروع به رشد می‌کند تا به خیار بتدیل شود. معمولاً بذر خیار پیوندی، گل‌های ماده نسبت نرها زیاد است و به خاطر همین امر محصولات بیشتری ایجاد می‌شود.
همچنین تعداد زیادی از آفات مقاوم در بذرهای پیوندی وجود دارد. به جرات می‌توان گفت حشرات و زنبورها در آپارتمان وجود ندارد. بنابراین اگر می‌خواهید خیار پرورش دهید باید گرده افشانی کنید به این صورت که با یک قلم‌موی نقاشی نرم به قسمت مرکزی گل نر بکشید با این کار دانه‌های ریز گرده به قلم‌مو می‌چسبد سپس قلم‌مو را به ته کلاله گل ماده بمالید. امیدوارم که تخمدان کوچک شروع به رشد کرده و تبدیل به خیار شود. فراموش نکنید که خیار را به طور مرتب آبیاری کنید و هر ۱۰ روز یکبار به خاک آن کود دهید.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ صیفی‌جات

0