بادنجان تورشی – ترشی گیلانی

طرز تهیه: برای ترشی بادنجان‌های ریز را که تخمی نباشند و معمولاً در پاییز فراوان یافت می‌شوند انتخاب می‌کنیم…

بادنجان تورشی  بادنجان تورشی گیلانی  ترشی گیلانی

بادنجان تورشی گیلانی

بادنجان تورشی , بادنجان تورشی گیلانی , ترشی گیلانی , ترشی بادنجان , ترشی بادمجان , طرز تهیه ترشی بادمجان , تهیه ترشی بادمجان , ترشی بادمجان گیلانی , درست کردن ترشی بادمجان , ترشی بادمجان رشتی , طرز تهیه ترشی بادنجان , تهیه ترشی بادنجان , ترشی بادمجان شکم پر , طرز تهیه ترشی بادمجان شکم پر , ترشی بادمجون

ترشی گیلانی

مواد لازم:

بادنجان قلمی ریز ۲۰ عدد

سبزی خشک (خلواش، نعناع، چوچاق) ۲۵۰ گرم

یا (سبزی تازه) نیم کیلوگرم

سیر رشتی ۳ بته

نمک به مقدار کافی

طرز تهیه:
برای ترشی بادنجان‌های ریز را که تخمی نباشند و معمولاً در پاییز فراوان یافت می‌شوند انتخاب می‌کنیم. دم بلند بادنجان‌ها را طوری می‌بریم که سر بادنجان‌ها کنده نشود و بعد آن‌ها را تمیز می‌شوییم و از پهلو یک چاک کوچک می‌دهیم. بادنجانها را در ظرف لعابی می‌ریزیم و روی آن‌ها کمی سرکه می‌ریزیم و می‌گذاریم چند جوش بزند تا بادنجان کمی در سرکه بپزد و نرم بشود. بعد آن را صاف می‌کنیم و چند روز در هوای آزاد می‌گذاریم تا خنک شود. اگر از سبزی تازه استفاده می‌کنیم، سبزی را می‌شوییم و می‌گذاریم آبش گرفته شود. سیر را پوست می‌کنیم، همراه با سبزی ریز خرد می‌کنیم و با مقداری نمک مخلوط می‌نماییم، آنگاه چاکی را که به بادنجان‌ها داده‌ایم آهسته باز می‌کنیم، داخل شکم بادنجان‌ها را با سبزی مخلوط سیر و نمک پر می‌کنیم سپس دو لبه چاک را به هم جفت نموده و در شیشه دهن‌گشاد متناسبی پهلوی یکدیگر می‌چینیم.

سر شیشه باید مقداری خالی بماند تا وقتی که بادنجان‌ها سرکه را به خود گرفتند و باز شدند گنجایش داشته باشد. سپس روی بادنجان سرکه خوب و مطمئن که ترش باشد می‌ریزیم. سرکه باید کاملاً روی بادنجان‌ها را بگیرد، بعد از چند روز، باز در آن را باز می‌کنیم تا اگر سرکه کم شده باشد، دوباره سرکه اضافه کنیم و در شیشه را محکم می‌بندیم و در جای خنک می‌گذاریم. این ترشی معمولاً بعد از یکی دو ماه حاضر است.

توضیح آنکه بادنجان‌های ترشی را می‌توانیم به جای پختن با سرکه با آب بپزیم. سپس چند روز در آبکش بگذاریم تا خشک بشوند آنگاه در شکم آن‌ها سبزی مخلوط آماده را بریزیم و در سرکه قرار دهیم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ ترشی گیلانی

0