دلار یا درار گیلانی

دَلار مخلوطی است از سبزی‌های معطر با مقداری نمک که در گیلان آن را به جای نمک با میوه‌های ترش می‌خورند…

دلار  درار  دلار گیلانی  ترشی گیلانی  تورشی گیلانی

دلار گیلانی

دلار , درار , دلار گیلانی , ترشی گیلانی , تورشی گیلانی , طرز تهیه دلار , طرز تهیه درار , طرز تهیه دلار گیلانی , طرز تهیه درار گیلانی , دستور درار , دستور تهیه درار , درار چیست , دلار چیست , دلار مخصوص گیلان

ترشی گیلانی

دَلار مخلوطی است از سبزی‌های معطر با مقداری نمک که در گیلان آن را به جای نمک با میوه‌های ترش مثل گوجه‌سبز، پرتقال ترش، توت سرخ، سیب ترش و مخصوصاً با خیار سبز می‌خورند. همچنین مخلوطی از دلار و سکنجبین و سرکه یا دلار و شکر و سرکه با کاهو صرف می‌شود.
گاهی هم گوجه‌سبز ترش را در نمکیار که ظرف سفالی مخصوص گیلان است می‌کشنند یا له می‌کنند با دلار مخلوط می‌نمایند و آن را «آلوچه فشکن» می‌نامند. آلوچه فشکن بسیار خوشمزه است و در نزد خانم‌های باردار طرفداران زیادی دارد.

مواد لازم:

سبزی (گشنیز، نعناع، خلواش و کمی چوچاق) ۱٫۵ کیلوگرم

نمک به مقداری که کمی شور شود.

طرز تهیه:

توضیح آنکه اگر سبزی خلواش و چوقاق که سبزی مخصوص شمال است در دسترس نباشد می‌توان فقط از گشنیز و نعناع استفاده کرد. سبزی‌ها را با دقت طوری تمیز می‌کنیم که دم ضخیم سبزی جدا شود. پره‌های سبزی را می‌شوییم و در آبکش می‌گذاریم تا آبش برود. آنگاه سبزی را در میان یک پارچه تمیز می‌گذاریم و رطوبتش را کاملاً می‌گیریم. سپس مقدار متناسبی نمک روی سبزی می‌ریزیم و آن را در نمکیار چندبار می‌ساییم یا اگر این وسیله در دسترس نباشد می‌توان آن را در چرخ‌گوشت یا میکسر برقی عمل آورد.
دلار باید کمی شور باشد تا به جای نمک استفاده بشود. بعد آن را در شیشه دردار می‌ریزیم و همچنین می‌توان برای مدتی در یخچال نگهداری نمود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ ترشی گیلانی

0