مربای خلال پوست نارنج – مربای گیلانی

طرز تهیه: پوست نارنج را بدون آن‌که قسمت سفید داخل آن را بگیریم با قیچی نازک خلال می‌کنیم…

مربای خلال پوست نارنج  مربای گیلانی  گرفتن تلخی پوست نارنج

مربای خلال پوست نارنج گیلانی

مربای خلال پوست نارنج , مربای گیلانی , گرفتن تلخی پوست نارنج , مربای خلال پوست نارنج گیلانی , مربای پوست نارنج , مربای نارنج , مربای حلقه ای نارنج , مربای نارنج حلقه ای , مربا نارنج , طرز تهیه مربای خلال پوست نارنج , طرز تهیه مربای نارنج , طرز تهیه مربای پوست نارنج , تهیه مربای پوست نارنج , خلال پوست نارنج , طرز گرفتن تلخی پوست نارنج

مربای گیلانی

مواد لازم:

خلال پوست نارنج تازه یک کیلوگرم

شکر ۱ کیلوگرم

آبلیمو ۲ قاشق سوپخوری

طرز تهیه:

پوست نارنج را بدون آن‌که قسمت سفید داخل آن را بگیریم با قیچی نازک خلال می‌کنیم. در یک ظرف مناسب مقداری آب می‌ریزیم و روی آتش می‌گذاریم تا جوش بیاید. خلال را در ظرف آب‌جوش می‌ریزیم و چند دقیقه می‌جوشانیم. عمل جوشاندن را دوبار تکرار می‌کنیم تا خلال نرم شود. بعد از ۲۴ ساعت آن را در ظرف آب سرد قرار می‌دهیم و در این فاصله چندبار آب آن را عوض می‌‎کنیم و هربار آن را می‌چشیم، اگر زیاد تلخ نبود برای طبخ آماده است.
نباید زیاده از حد در آب بماند چون عطر آن کم می‌شود. بعد شکر را با ۲ لیوان آب می‌جوشانیم و کف روی آن می‌گیریم. خلال تلخی گرفته را داخل شربت می‌ریزیم. وقتی که مربا قوام آمد در اواخر طبخ آبلیمو را اضافه می‌کنیم، یکی دو جوش که زد از روی آتش برمی‌داریم. مربا را بعد از سردشدن در شیشه دردار می‌ریزیم و در جای خنک نگهداری می‌کنیم.
ممکن است خلال خشک را هم در آب خیس کرد، وقتی نرم شد مطابق دستور عمل نمود. همچنین می‌توان به جای خلال نازک، پوست نارنج را به شکل سه‌گوشه‌های کوچک که قاعده آن ۳ سانتی‌متر باشد، برید یا آن را به شکل لول درآورد. به این طریق که نارنج‌های پوست نازک انتخاب کنیم، پوست هر عدد از نارنج‌ها را چهارقاچ می‌بریم. قسمت سفیدی داخل پوست را کمی می‌گیریم و می‌گذاریم یک روز بماند تا کمی پلاسیده شود. سپس پوست نارنج‌ها را لول می‌کنیم و به وسیله نخ و سوزن، یکی پشت سر دیگری مانند گردنبند به نخ می‌کشیم تا لول آن‌ها باز نشود. آنگاه مطابق دستور قبل تلخی پوست‌ها را می‌گیریم و آن‌ها را در شیره می‌جوشانیم.
وقتی که مربا سرد شد نخ آن‌ها را می‌کشیم و با یک کارد تیز لول‌ها را به فاصله یک سانتی‌متر حلقه‌حلقه می‌بریم و آن‌ها را در شیره خود قرار می‌دهیم. این نوع مربای پوست نارنج علاوه بر طعم و مزه خوب، شکل زیبایی هم دارد.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0