مربای خلال پوست پرتقال – مربای گیلانی

طرز تهیه: پوست پرتقال را بدون آنکه قسمت سفید داخل آن را بگیریم با قیچی نازک خلال می‌کنیم…

مربای خلال پوست پرتقال  مربای گیلانی  مربای پوست پرتقال

مربای خلال پوست پرتقال گیلانی

مربای خلال پوست پرتقال , مربای گیلانی , مربای پوست پرتقال , مربا خلال پوست پرتقال , مربا پوست پرتقال , طرز تهیه مربای خلال پوست پرتقال , تهیه مربای خلال پوست پرتقال , طرز تهیه مربای پوست پرتقال , تهیه مربای پوست پرتقال , پوست پرتقال , مربای خلال پوست پرتقال گیلانی , خلال پوست پرتقال , مربا پرتقال

مربای گیلانی

مواد لازم:

خلال پوست پرتقال تازه یک کیلوگرم

شکر ۱ کیلوگرم

آبلیمو ۲ قاشق سوپخوری

طرز تهیه:

پوست پرتقال را بدون آنکه قسمت سفید داخل آن را بگیریم با قیچی نازک خلال می‌کنیم. در یک ظرف مناسب مقداری آب می‌ریزیم و روی آتش می‌گذاریم تا جوش بیاید. خلال را در ظرف آب‌جوش می‌ریزیم و چند دقیقه می‌جوشانیم. عمل جوشاندن را دوبار تکرار می‌کنیم تا خلال نرم شود. بعد از ۲۴ ساعت آن را در ظرف آب سرد قرار می‌دهیم و در این فاصله چندبار آب آن را عوض می‌‎کنیم و هربار آن را می‌چشیم، اگر زیاد تلخ نبود برای طبخ آماده است. نباید زیاده از حد در آب بماند چون عطر آن کم می‌شود. بعد شکر را با ۲ لیوان آب می‌جوشانیم و کف روی آن می‌گیریم. خلال تلخی گرفته را داخل شربت می‌ریزیم. وقتی که مربا قوام آمد در اواخر طبخ آبلیمو را اضافه می‌کنیم، یکی دو جوش که زد از روی آتش برمی‌داریم. مربا را بعد از سردشدن در شیشه دردار می‌ریزیم و در جای خنک نگهداری می‌کنیم. ممکن است خلال خشک را هم در آب خیس کرد، وقتی نرم شد مطابق دستور عمل نمود. همچنین می‌توان به جای خلال نازک، پوست پرتقال را به شکل سه‌گوشه‌های کوچک که قاعده آن ۳ سانتی‌متر باشد، برید یا آن را به شکل لول درآورد. به این طریق که پرتقال‌های پوست نازک انتخاب کنیم، پوست هر عدد از پرتقال‌ها را چهارقاچ می‌بریم. قسمت سفیدی داخل پوست را کمی می‌گیریم و می‌گذاریم یک روز بماند تا کمی پلاسیده شود. سپس پوست پرتقال‌ها را لول می‌کنیم و به وسیله نخ و سوزن، یکی پشت سر دیگری مانند گردنبند به نخ می‌کشیم تا لول آن‌ها باز نشود. آنگاه مطابق دستور قبل تلخی پوست‌ها را می‌گیریم و آن‌ها را در شیره می‌جوشانیم.
وقتی که مربا سرد شد نخ آن‌ها را می‌کشیم و با یک کارد تیز لول‌ها را به فاصله یک سانتی‌متر حلقه‌حلقه می‌بریم و آن‌ها را در شیره خود قرار می‌دهیم. این نوع مربای پوست پرتقال علاوه بر طعم و مزه خوب، شکل زیبایی هم دارد.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0