مربای بالنگ – مربای گیلانی

بالنگ و بادرنگ جزو مرکباتی هستند که در شمال به عمل می‌آیند. بادرنگ میوه‌اش معطر و بلندتر از بالنگ است…

مربای بالنگ  مربای گیلانی  مربای بالنگ گیلانی  طرز تهیه مربای بالنگ

مربای بالنگ گیلانی

مربای بالنگ , مربای گیلانی , مربای بالنگ گیلانی , طرز تهیه مربای بالنگ , مربا بالنگ , تهیه مربای بالنگ , دستور مربای بالنگ , آموزش تهیه مربای بالنگ , آموزش مربای بالنگ , تهیه مربا بالنگ , بالنگ , مربای بالنگ چیست , مربای بالنگ با آهک , مربای بالنگ تازه

مربای گیلانی

بالنگ و بادرنگ جزو مرکباتی هستند که در شمال به عمل می‌آیند. بادرنگ میوه‌اش معطر و بلندتر از بالنگ است و در شمال بیشتر از آن برای درست‌کردن مربا استفاده می‌شود که طرز تهیه‌اش را قبلاً شرح داده‌ایم.

مواد لازم:

بالنگ متوسط ۲ عدد

شکر ۱/۵ کیلوگرم

جوهرلیمو ۲ گرم

آهک ۱ لیوان

گلاب ۲ قاشق سوپخوری

مغز هل یک‌دوم قاشق چایخوری

طرز تهیه:

بالنگ‌ها را پوست می‌کنیم از وسط نصف می‌نماییم یا به قطعات مربع و مستطیل خرد می‌کنیم و آن‌ها را ۲۴ ساعت در آب سرد می‌گذاریم و مرتب آب آن را عوض می‌کنیم. بعد از ۲۴ ساعت آهک را در چند لیوان آب مخلوط می‌کنیم و می‌گذاریم ته‌نشین شود. آب زلال آن را در ظرف دیگری می‌ریزیم و بالنگ‌ها را در آن قرار می‌دهیم و می‌گذاریم نیم‌ساعت تا سه‌ربع ساعت در آب صاف‌شده آهک بماند. بالنگ‌ها را دوباره با آب سرد می‌شوییم و یک شب دیگر در آب سرد قرار می‌دهیم و آبش را چندبار عوض می‌کنیم. سپس مقداری آب را جوش می‌آوریم و بالنگ‌ها را در آن می‌جوشانیم تا پخته و نرم شود. بعد بالنگ‌ها را در آبکش می‌ریزیم تا آب آن‌ها برود.
سپس آن‌ها را میان یک پارچه سفید آرام آرام فشار می‌دهیم تا آب آن‌ها گرفته شود. شکر را با آب، جوش می‌آوریم و کف آن را می‌گیریم. کمی که جوشید و مات شد بالنگ‌ها را می‌ریزیم و می‌گذاریم نیم‌ساعت آهسته بجوشد. بعد برمی‌داریم. مربا را دو سه روز می‌گذاریم در ظرف بماند. دوباره بالنگ را جدا می‌کنیم و شیره را می‌گذاریم یک‌ربع دیگر بجوشد. بالنگ را داخل شیره می‌نماییم. جوهرلیمو و گلاب و مغز هل را اضافه می‌کنیم و برمی‌داریم و در شیشه دهن‌گشاد می‌‍ریزیم و در جای خنک نگه می‌داریم.
هنگام استفاه، بالنگ را در ظرف کریستال می‌ریزیم و روی آن را با خلال پسته تزیین می‌کنیم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0