کشتی با شال مازندرانی

کشتی با شال ازجمله کشتی‌های رایج در مناطق شهرستان‌های بهشهر، کرکوی و گرگان است…

کشتی با شال  معرفی کشتی با شال   بازی های محلی

کشتی با شال

کشتی با شال , معرفی کشتی با شال , درمورد کشتی با شال , بازی های محلی , کشتی با شال مازندرانی , بازی های محلی مازندران , کشتی مازندرانی , کشتی محلی مازندران , کشتی گرگان , کشتی محلی , کشتی محلی شمال , کشتی با شال گلستان , کشتی با شال مازندران , قوانین کشتی با شال , قانون کشتی با شال , کشتی محلی با شال

بازی های محلی

گروه سنی: نوجوانان، جوانان و بزرگسالان
جنسیت: مردان
تعدا بازیکنان: دو نفر
نوع بازی: انفرادی و گروهی
محل اجرا: فضای رو باز (زمین چمن، خاک نرم)
تجهیزات مورد نیاز: شال (به طول دو متر وعرض نیم‌متر) به تعداد کشتی‌گیران. کشتی با شال ازجمله کشتی‌های رایج در مناطق شهرستان‌های بهشهر، کرکوی و گرگان است. این کشتی همه ساله طی مراسمی خاص و به مناسبت‌های مختلف برگزار می‌گردد.

کشتی با شال از قدمت دیرینه‌ای برخوردار است. پیشکسوتان و ریش‌سفیدان سابقه آن را بیش از ۵۰۰ سال نقل می‌کنند. این کشتی بیشتر در فصل بهار و هنگام برگزاری مراسم عروس انجام می‌‎شود. در روزهای معین اهالی چندین روستا که از قبل دعوت شده‌اند، در قطعه زمین وسیعی که چمن و یا خاک آن نرم باشد جمع می‌شوند. قبلاً توسط اهالی چندین ظرف و مجمع بزرگ پر از گل، میوه و کله قند به محل مسابقه آورده می‌شود. سرپرستی و اداره کشتی را یکی از پیشکسوتان این رشته که در گذشته عنوان قهرمانی داشته، به عهده می‌گیرد.

معمولاً یکی از کشتی‌گیران قدیمی داوری مسابقه را به عهده دارد. مدیر جشن یا برنامه وجوه نقدی اهدایی علاقمندان را جمع‌آوری کرده، به کشتی‌گیران برنده اهدا می‌کند. در اصطلاح محلی به هر نفری که یک کشتی گرفته است برنده یا بازنده تفاوتی ندارد، می‌گویند “کمر کشتی” گرفته است. هر یک از کشتی‌گیران باید، شالی تایید شده را دور کمر خود بپیجند. این شال معمولاً سه متر طول و نیم متر عرض دارد. شال را باید طوری به کمر خود بپیچند که یک سر ان به کمر بسته شده و سر دیگر در کنار پای راست آن‌ها قرار گیرد. در این کشتی، هر کشتی‌گیر با دست حلقه پای راست و با دست چپ حلقه کمر حریف را می‌گیرد (منظور از حلقه همان شال است) و کشتی شروع می‌شود.

در این کشتی حرفیان تنها می‌توانند دست در حلقه‌هایی که توسط همین شال درست شده بیندازند و حریف را به زمین بزنند. هرکس بتواند حریف را با استفاده از فنون لنگ و کندن، تاباندن، خراب کردن حریف، نیم تیغ کردن و تماس باسن با زمین، خاک کند، برنده بازی است. در این کشتی هر کس یک بار کشتی بگیرد، می‌گویند یک کمر کشتی گرفته است. هر کشتی‌گیری که بتواند یک نقطه از بالاتنه و یا زانوهای حریف را به زمین بزند، برنده بازی محسوب می‌شود. جوایز این کشتی علاوه بر وجوه نقدی شامل جوایز غیرنقدی مانند پارچه، پتو گاو و گوسفند و غیره می‌باشد که هزینه آن را اهالی محل، متقبل می‌شوند. فنون رایج کشتی با شال عبارت است از: لنگ و کندن، تاباندن، خراب کردن حریف و نیم تیغ کردن.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ بازی‌های محلی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *