خمس انگور – مربای گیلانی

خمس انگور را هم مانند دوشاب انگور، از انگورهای هسته‌داری که معمولاً به‌طور بومی در گیلان می‌رویند و به نام (سگ انگور) معروف است تهیه می‌نمایند…

خمس انگور  مربای گیلانی  طرز تهیه خمس انگور  تهیه خمس انگور

خمس انگور گیلانی

خمس انگور , مربای گیلانی , طرز تهیه خمس انگور , تهیه خمس انگور , خمس انگور گیلانی , تهیه خمس انگور گیلانی , آموزش پخت خمس انگور , درست کردن خمس انگور , دستور خمس انگور , سک انگور , سگ انگور , درست کردن خمس انگور گیلانی

مربای گیلانی

خمس انگور را هم مانند دوشاب انگور، از انگورهای هسته‌داری که معمولاً به‌طور بومی در گیلان می‌رویند و به نام (سگ انگور) معروف است و همچنین از انگورهای معمولی دیگر تهیه می‌نمایند.

مواد لازم:

انگور ۲۰ کیلوگرم

خاکستر الک‌کرده ۱ لیوان

طرز تهیه:

انگور را می‌شوییم و دانه می‌کنیم. گوشه‌های انگور را می‌گیریم و در یک دیگ لعابی یا مسی سفید‌کرده می‌ریزیم و دیگ را روی آتش می‌گذاریم تا جوش بیاید و به آب بیفتد.
خاکستر را در ظرفی می‌ریزیم و مقداری آب انگور به آن اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم و می‌گذاریم ته‌نشین بشود. آب زلال محلول خاکستر را در دیگ انگور می‌ریزیم و با کفگیر چوبی مرتب هم می‌زنیم تا انگور له شود، آنگاه حرارت را ملایم می‌کنیم و می‌گذاریم چند ساعت بجوشد تا آب انگور تبخیر و سفت شود. در این صورت خمس حاضر است و برمی‌داریم. درصورت تمایل یک قاشق مرباخوری مغز هل به آن اضافه می‌کنیم و هم می‌زنیم. خمس انگور با مغز گردو و نان یا مغز گردو و کته سرد صرف می‌شود. خمس انگور را با کره و تخم‌مرغ هم سرخ می‌کنند و آن را خمس آبیج می‌نامند.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *