مربای گیلاس – مربای گیلانی

طرز تهیه: گیلاس در فصلش به طور فراوان و به رنگ‌های مختلف زرد و سرخ و قرمز و سیاه در میوه‌فروشی‌ها یافت می‌شود…

مربای گیلاس  مربای گیلانی  طرز تهیه مربای گیلاس  تهیه مربای گیلاس

مربای گیلاس گیلانی

مربای گیلاس , مربای گیلانی , طرز تهیه مربای گیلاس , تهیه مربای گیلاس , دستور مربای گیلاس , درست کردن مربای گیلاس , مربای گیلاس گیلانی

مربای گیلانی

مواد لازم:

گیلاس ۲ کیلوگرم

شکر ۱/۵ کیلوگرم

جوهرلیمو به اندازه یک نخود

طرز تهیه:

گیلاس در فصلش به طور فراوان و به رنگ‌های مختلف زرد و سرخ و قرمز و سیاه در میوه‌فروشی‌ها یافت می‌شود، ولی بهترین نوع آن برای این که مربای خوشرنگ داشته‌باشیم، سرخ و زرد آن است.
گیلاس‌های رسیده و سالم را انتخاب می‌کنیم. دم گیلاس‌‌ها را می‌گیریم و آن‌ها را می‌شوییم. بعد با دقت هسته‌ها را از ته گیلاس و از نقطه دم فشار داده در می‌آوریم. یا اینکه با دستگاه مخصوص هسته‌کش، هسته‌ها را جدا می‌کنیم و گیلاس‌های بی‌هسته را در یک قابلمه لعابی مناسب می‌ریزیم و لابه‌لای آن‌ها شکر می‌پاشیم. وقتی که همه را حاضر کردیم یکی دو ساعت می‌گذاریم با شکر بماند. بعد آن را با آتش تند می‌پزیم تا خوشرنگ شود، ولی باید بسیار مواظب بود چون که گیلاس هم مثل آلبالو و انواع توت‌ها فوراً سر می‌رود.
گیلاس، میوه‌ای است که کمی دیر می‌پزد. وقتی که پخت و شیره‌اش قوام آمد، جوهرلیمو را اضافه می‌کنیم و برمی‌داریم. اگر شیشه مخصوص مربا که دَرِ لاستیکی دارد، داشته باشیم شیشه را اول در آب جوش فرو می‌بریم بعد مربا را گرم در آن می‌ریزیم و دَرِ شیشه را می‌بندیم و یا وقتی که سرد شد در شیشه‌های معمولی دهن‌گشاد می‌ریزیم و شیشه را در جای خنک یا در یخچال نگه می‌داریم. گیلاس سیاه و قرمز را هم به همین طریق می‌پزیم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *