مربای زغال اخته – مربای گیلانی

در گیلان مربای زغال‌ اخته را با چای تلخ می‌خورند و به جای قند از این مربا که بسیار خوشمزه است استفاده می‌کنند…

مربای زغال اخته  مربای گیلانی  طرز تهیه مربای زغال اخته  تهیه مربای زغال اخته

مربای زغال اخته گیلانی

مربای زغال اخته , مربای گیلانی , طرز تهیه مربای زغال اخته , تهیه مربای زغال اخته , دستور پخت مربای زغال اخته , درست کردن مربای زغال اخته , مربای زغال اخته گیلانی , دستور تهیه مربای زغال اخته , زغال اخته , شربت زغال اخته , طرز تهیه شربت زغال اخته

مربای گیلانی

مواد لازم:

زغال اخته ۱ کیلوگرم

شکر ۱ کیلوگرم

جوهرلیمو به اندازه یک نخود

طرز تهیه:

بهتر است که مربا و شربت زغال اخته را با هم تهیه کنیم. موقع خریدن زغال اخته باید دقت کنیم که میوه قرمز خوشرنگ باشد و له شده نباشد. زغال اخته‌های درشت را برای مربا جدا می‌کنیم و ریزهای کم‌رنگ را برای شربت می‌گذاریم.
زغال اخته‌ها را می‌شوییم و در صافی می‌ریزیم تا آب آن‌ها برود. زغال اخته را نمی‌شود از هسته جدا کرد لذا باید با هسته پخته شود. شکر را می‌جوشانیم، صاف می‌کنیم و می‌گذاریم تا قوام بیاید. زغال اخته‌ها را در شیره می‌ریزیم، جوش که آمد، آتش را ملایم می‌کنیم تا بپزد. جوهرلیمو را اضافه می‌کنیم، بعد از یک جوش برمی‌داریم. جوهرلیمو در شربت و مرباهای رنگین تأثیر دارد و رنگ شربت را شفاف و درخشنده می‌نماید. ضمناً مانع له‌شدن مربا می‌گردد و به نگهداری مربا هم کمک می‌کند. این مربا را یک شب می‌گذاریم بماند. اگر شیره‌اش رقیق شد، میوه‌ها را درمی‌آوریم و شیره را دوباره می‌جوشانیم تا غلیظ شود. بعد میوه را در آن می‌ریزیم. سپس مربا را در شیشه می‌ریزیم و دَرِ شیشه را می‌بندیم و شیشه را در جای خنک می‌گذاریم. در گیلان مربای زغال‌ اخته را با چای تلخ می‌خورند و به جای قند از این مربا که بسیار خوشمزه است استفاده می‌کنند.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *