مربای به – مربای گیلانی

طرز تهیه: به را به شکل قاچ‌های پرتقال خرد می‌کنیم (زیاد نازک نباشد)…

مربای به  مربای گیلانی  مربای به گیلانی  طرز تهیه مربای به

مربای به گیلانی

مربای به , مربای گیلانی , مربای به گیلانی , طرز تهیه مربای به , تهیه مربای به , درست کردن مربای به , آموزش پخت مربای به , پخت مربای به , دستور مربای به , دستور پخت مربای به , طرز تهیه مربای به گیلانی , تهیه مربای به گیلانی

مربای گیلانی

به رسیده و سالم ۳ کیلوگرم

شکر ۲/۵ کیلوگرم

آبلیمو ۲ قاشق غذاخوری

دانه هل نکوبیده (درصورت تمایل) یک قاشق مرباخوری

طرز تهیه:

به را به شکل قاچ‌های پرتقال خرد می‌کنیم (زیاد نازک نباشد). در یک ظرف مقداری آب سرد می‌ریزیم. قاچ‌های به را پوست می‌کنیم. قسمت سفتی وسط به را درمی‌آوریم. به را در آب سرد قرار می‌دهیم تا سیاه نشود (به را با پوست هم مربا می‌کنند). آنگاه به‌ها را می‌شوییم و در دیگ مسی سفید کرده مناسب می‌ریزیم (دیگ مربای به حتماً باید مس سفید کرده تا رنگ به قرمز خوشرنگ شود). مقداری آب به طوری که کمی روی به را بگیرد در ظرف می‌ریزیم. به اندازه نصف لیوان شکر اضافه می‌کنیم. در دیگ را می‌گذاریم و آن را روی حرارت ملایم قرار می‌دهیم تا به آب کم و با بخار بپزد ولی زیاد له نشود.
بعد شکر خشک را داخل به می‌ریزیم و در ظرف را می‌گذاریم تا مربا با حرارت ملایم ۲ تا ۳ ساعت بجوشد و رنگ آن قرمز خوشرنگ شود و شربت آن غلیظ گردد. بعد آبلیمو و دانه‌های هل را اضافه می‌کنیم. مربا یکی دو جوش که زد حاضر است. آن را از روی آتش برمی‌داریم.

توضیح آنکه در تمام مدت طبخ مربای به باید در دیگ بسته و حرارت ملایم باشد تا مربا خوشرنگ شود.
چنانچه بعد از به دست آمدن رنگ قرمز دلخواه، شربت مربا رقیق باشد، میوه‌ها را از شربت درمی‌آوریم و در دیگ را برمی‌داریم و حرارت را کمی تند می‌کنیم تا شربت غلیظ شود. سپس دوباره میوه‌ها را در شربت می‌ریزیم و مربا را از روی آتش برمی‌داریم.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *