مربای بادرنگ – مربای گیلانی

طرز تهیه: بادرنگ‌ها را اول با برس خیلی خوب می‌شوییم تا تمیز بشوند…

مربای بادرنگ  مربای گیلانی  مربای بادرنگ شمالی  مربای رنده بادرنگ

مربای بادرنگ گیلانی

مربای بادرنگ , مربای گیلانی , مربای بادرنگ شمالی , مربای رنده بادرنگ , طرز تهیه مربای بادرنگ , تهیه مربای بادرنگ , دستور مربای بادرنگ , آموزش تهیه مربای بادرنگ , مربای بادرنگ گیلانی , طرز تهیه مربای بادرنگ شمالی , طرز تهیه مربای بادرنگ گیلانی , بادرنگ , مربا بادرنگ

مربای گیلانی

مواد لازم:

بادرنگ خیلی بزرگ ۲ عدد
شکر ۳ کیلوگرم
آهک آب ندیده ۲ کیلوگرم
زاج سفید و جوهرلیمو به مقدار کافی

طرز تهیه:

بادرنگ‌ها را اول با برس خیلی خوب می‌شوییم تا تمیز بشوند. آن‌ها را از طول چهار قاچ می‌کنیم. ترشی داخل میوه را با کارد می‌گیریم و جدا می‌کنیم. بادرنگ‌ها را با پوست خرد می‌کنیم. قطعات آن کمی بزرگ‌تر باشد بهتر است. قطعات بادرنگ را ۲۴ ساعت در آب سرد می‌گذاریم. روزی چندبار آب آن را عوض می‌کنیم. سپس آهک را روی بادرنگ‌ها می‌ریزیم، نیم ساعت یا ۳ ربع در آب آهک می‌گذاریم. دوباره بادرنگ‌ها را ۲۴ ساعت در آب سرد می‌گذاریم. چند دفعه آبش را عوض می‌کنیم، سپس آب را روی آتش چند جوش می‌آوریم. یک تکه به اندازه یک نخود زاج سفید در آن می‌اندازیم. بادرنگ‌ها را داخل آن می‌ریزیم، بدون اینکه در ظرف را بگذاریم با آتش تند مدت نیم ساعت می‌جوشانیم. بعد آب آن را عوض می‌کنیم، جوشاندن را تا سه بار تکرار می‌کنیم تا هم تلخی آن تا حدی گرفته شود و هم وقتی روی گوشت بادرنگ با انگشتان فشار می‌دهیم کمی فرو رود و نرم به نظر بیاید.
آنگاه شکر را با یک نخود جوهرلیمو بار می‌گذاریم وقتی غلیظ شد بادرنگ‌ها را در آن می‌ریزیم، می‌گذاریم تا صبح فردا بماند. سپس بادرنگ‌ها را با کفگیر از شیره درمی‌آوریم و جدا می‌کنیم. شیره را دوباره می‌جوشانیم تا آبی که بادرنگ پس داده جمع گردد و شیره غلیظ شود. بادرنگ‌ها را در شیره می‌ریزیم و یک ربع ساعت دیگر شیره و میوه را با هم می‌جوشانیم تا کاملاً قوام آید.
میوه این مربا باید ترد و شفاف شیشه‌ای و پرشیره باشد. مربا را در یک شیشه دهن‌گشاد می‌ریزیم و در آن را می‌بندیم و در جای خنک نگهداری می‌نماییم. این مربا دسر خوبی است و برای هضم غذا بسیار مفید است. مربای رنده بادرنگ نیز مثل دستور بالا تهیه می‌شود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

1+

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *