مربای پرتقال و شربت پرتقال – مربای گیلانی

طرز تهیه: پرتقال را طوری انتخاب می‌کنیم که پوست کلفت و تازه باشد…

مربای پرتقال  شربت پرتقال  مربای گیلانی   طرز تهیه مربای پرتقال

مربای پرتقال گیلانی

مربای پرتقال , شربت پرتقال , مربای گیلانی , مربای پرتقال گیلانی , طرز تهیه مربای پرتقال , دستور تهیه مربای پرتقال , تهیه مربای پرتقال , دستور مربای پرتقال , تهیه شربت پرتقال , دستور شربت پرتقال , دستور تهیه شربت پرتقال , طرز تهیه شربت پرتقال , مربای پرتقال گیلانی

مربای گیلانی

مواد لازم:

پرتقال پوست کلفت ۶ عدد

شکر ۲ کیلوگرم

قندکلوخه ۱ کیلوگرم

جوهرلیمو به اندازه یک نخود

طرز تهیه:

پرتقال را طوری انتخاب می‌‍کنیم که پوست کلفت و تازه باشد. ضمناً روی پوستش لک و سیاهی مشاهده نشود. پرتقال‌ها را با برس تمیز می‌شوییم و با دستمال خشک می‌کنیم. قندکلوخه را به چند تکه بزرگ قسمت می‌کنیم. یک تکه قند و یک پرتقال را برمی‌داریم و با قند سطح پرتقال را می‌ساییم تا رنگ قند زرد شود. هر تکه قند را که رنگش زرد شد در یک ظرف چینی قرار می‌دهیم و با تمام این تکه‌قندها پشت شش عدد پرتقال را می‌ساییم و دقت می‌نماییم تا ورقه نازکی از پوست پرتقال‌ها با قند ساییده شود. بعد پرتقال را برای مربا در یک ظرف آب سرد می‌اندازیم و مدت ۴۸ ساعت در هوای آزاد قرار می‌دهیم. چندبار آبش را عوض می‌کنیم:

تهیه شربت پرتقال:

قندها را که به طریقه بالا با اسانس پرتقال آغشته کرده‌ایم در ظرفی می‌‍ریزیم و با دو سه لیوان آب و یک تکه جوهرلیمو می‌گذاریم روی آتش بجوشد. موقعی که جوش آمد، کف آن را می‌گیریم و حرارت را ملایم می‌کنیم تا شربت قوام بیاید. شربت پرتقال زرد خوش‌رنگ است و عطر مطبوع پرتقال در آن به خوبی استشمام می‌شود. وقتی که سرد شد آن را در بطری می‌ریزیم و در بطری را می‌بندیم و در تابستان از آن استفاده می‌نماییم.

مربای پرتقال:

بعد از دو روزی که پرتفال‌ها در آب سرد ماندند، در دیگ لعابی مناسبی آب می‌ریزیم و دیگ را روی آتش تند قرار می‌دهیم تا آب جوش بیاید، پرتقال‌ها را در دیگ آب جوش می‌ریزیم و وقتی که چند دقیقه جوشید، آن‌ها را درمی‌آوریم و در صافی می‌گذاریم و باز آب را جوش می‌آوریم و پرتقال‌ها را می‌جوشانیم. این عمل را چندبار تکرار می‌کنیم تا پوست پرتقال بپزد و نرم شود. سپس پرتقال‌ها را در صافی می‌ریزیم و می‌گذاریم تا آب آن‌ها برود. ۲ کیلوگرم شکر را با ۳ لیوان آب می‌جوشانیم و کف آن را می‌گیریم. یک تکه جوهرلیمو اضافه می‌کنیم.وقتی که شکر نزدیک قوام آمدن شد روی پرتقال‌ها را با کارد دو چاک به فرم به علاوه می‌دهیم (به صورت چهارقاچ) و بعد آهسته با نوک کارد هسته‌های پرتقال را هر چقدر که ممکن است خارج می‌کنیم و پرتقال‌ها را در یک سطح در دیگ می‌چینیم (روی هم نباشد). حرارت را ملایم می‌کنیم تا پرتقال با شکر آهسته بجوشد و قوام بیاید. شربت این مربا معمولاً بعد از یکی دو روز رقیق می‌شود. لذا باید شربت را دوباره چند جوش داد. بعد از غلیظ شدن شربت، پرتقال‌ها را در شربت می‌اندازیم و در یک شیشه دهن گشاد و دردار محفوظ نگه می‌داریم. هنگام مصرف این مربا می‌توان پرتقال‌ها را با یک کارد تیز ۸ قاچ برید و در یک ظرف کریستال زیبا چید و پرتقال را به فرم گل چندپر درآورده و روی آن خلال پسته پاشید.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مربای گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *