وضعیت اجتماعی و اقتصادی استان مازندران

بنابر نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۸۵، جمعیت استان مازندران ۲،۹۲۲،۴۳۲ نفر بوده است…

استان مازندران  مازندران  وضعیت اجتماعی مازندران  اقتصاد مازندران

وضعیت اجتماعی مازندران

استان مازندران , مازندران , وضعیت اجتماعی مازندران , اقتصاد مازندران , سوغات مازندران , مشاغل مازندران , صنایع دستی مازندران

مازندران‌گردی

بنابر نتایج سرشماری عمومی سال ۱۳۸۵، جمعیت استان مازندران ۲،۹۲۲،۴۳۲ نفر بوده است که از این تعداد ۵۳/۱۷ درصد در نقاط شهری و ۴۶/۸۱ درصد در نقاط روستایی سکونت داشته و بقیه غیرساکن بوده‌اند. در همین زمان، از کل جمعیت استان، ۱،۴۶۶،۸۷۰ نفر مرد و ۱،۴۵۵،۵۶۲ نفر زن بوده‌اند و نسبت جنسی آن برابر با ۱۰۱ نفر و خانوار نیز برابر با ۳/۷۳ نفر بوده است. از جمعیت این استان ۲۱/۳۱ درصد در گروه سنی کمتر از ۱۵ ساله، ۷۲/۷۰ درصد در گروه سنی ۱۵-۶۴ و ۵/۹۹ درصد در گروه سنی ۶۵ ساله و بالاتر قرار داشته‌اند.
رشد جمعیت استان مازندران طی دوره ده ساله ۸۵-۷۵ در حدود ۱/۱۷ درصد بوده‌است. این استان ۴/۱۴ درصد از کل جمعیت کشور را در خود جای داده‌است و تراکم نسبی جمعیت در آن در حدود ۱۲۳ نفر در کیلومتر مربع گزارش شده‌است.
در همین سال از ۲،۶۹۵،۳۰۹ نفر جمعیت ۶ ساله و بالاتر استان، ۸۵/۰۱ درصد باسواد بوده‌اند؛ نسبت باسوادی در نقاط شهری ۹۰/۰۴ و در نقاط روستایی ۷۹/۳۰ بوده‌است.
در سال ۱۳۸۵، از ۹۰۵،۰۴۱ نفر شاغلان ۱۰ ساله و بالاتر استان، ۲۱/۳۸ در صد در گروه‌های عمده بخش کشاورزی، ۲۹/۶۱ درصد در گروه‌های عمده بخش صنعت و ساختمان، ۴۷/۷۳ درصد در گروه‌های عمده بخش خدمات فعالیت داشته‌اند و ۱/۲۵ درصد اظهار نشده و نامشخص گزارش شده‌است.
مازندران از نظر کشاورزی، دامپروری، صید ماهی، جنگل‌داری و صنایع و معادن، وضعیت نسبتاً ممتازی دارد. بیش از ۹۰۰ هزار هکتار از مساحت استان، زیر کشت برنج، پنبه، گندم، جو، دانه‌های روغنی (سویا)، مرکبات و چای قرار دارد. بخش مهمی از محصول مرکبات کشور در مازندران تولیده می‌شود. سیب، آلوی قطره طلا و گلابی از سایر میوه‌های استان هستند.
در استان مازندران پرورش دام و انواع طیور هم به شکل سنتی و هم به شکل صنعتی رواج دارد. مراتع قشلاقی، میان‌بند و ییلاقی آن از کانون‌های عمده رمه‌گردانی و زنبورداری است. در نوار ساحلی و حاشیه اراضی باتلاقی، پرورش گاومیش نیز رواج دارد. پرورش کرم ابریشم و تولید پارچه‌های ابریشمی نیز یکی دیگر از فعالیت‌های اقتصادی در استان است. مجاورت استان مازندران با دریای خزر و جریان رودخانه‌های متعدد در آن، زمینه مساعدی را برای پرورش، تکثیر و صید انواع ماهی وتوسعه شیلات فراهم آورده است.
زغال سنگ، سرب، سنگ آهک، سنگ مرمریت، نمک آبی، پوکه معدنی فلورین، بوکسیت و سیلیس از ذخایر معدنی استان هستند که برخی از آن‌ها به‌طور وسیعی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. در استان مازندران صنایع نساجی، غذایی، ساختمانی، چوب و کاغذ و الکتریکی، توسعه قابل توجهی یافته‌اند. گسترش صنایع وابسته به کشاورزی، جنگل و تولید مواد غذایی نیز زمینه‌های بسیار مناسبی دارند، ولی از استقرار صنایع سنگین به ویژه صنایع آلوده‌کننده به دلیل حساسیت محیط طبیعی، استقبال چندانی به عمل نیامده‌است. صنایع دستی استان مازندران شامل قالی‌باقی، گلیم‌بافی، حصیربافی‌، پارچه‌بافی، چادر شب، جوراب پشمی، نخ‌ریسی، نمد، زیلو، جاجیم، ظروف گلی و وسایل چوبی است که مواد خام آن‌ها در محل تهیه می‌شود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ مازندران‌گردی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *