سام پوسته ( شکم پر ) – شیرینی گیلانی

طرز تهیه: کره را می‌زنیم تا باز شود. پودر قند را اضافه می‌کنیم. زرده تخم‌مرغ‌ها را در آن یک‌به‌یک می‌ریزیم…

سام پوسته  سام پسته  شیرینی گیلانی  شیرینی سام پسته  شیرینی سام پوسته

سام پوسته گیلانی

سام پوسته , سام پسته , شیرینی گیلانی , شیرینی سام پسته , شیرینی سام پوسته , سام پوسته گیلانی , شیرینی سام پسته گیلانی , شکم پر , شیرینی شکم پر , شیرینی شکم پر گیلانی

شیرینی گیلانی

مواد لازم:

آرد برنج خیلی نرم به اندازه‌ای که خمیر شود تقریباً ۳/۵ استکان چایخوری

پودر قند نرم ۱ استکان

کره نرم شده ۱ استکان

زرده تخم‌مرغ ۱ استکان

زعفران یک‌سوم قاشق چایخوری

مواد لازم برای مایه وسط سام پوسته:

مغز گردو یا مغز بادام پوست گرفته چرخ کرده ۲۵۰ گرم

شکر ۱۲۰ گرم

مغز هل کوبیده و گلاب به مقدار کافی

طرز تهیه:

کره را می‌زنیم تا باز شود. پودر قند را اضافه می‌کنیم. زرده تخم‌مرغ‌ها را در آن یک‌به‌یک می‌ریزیم. آرد برنج را که به طریقه آرد عسلی حلوا که قبلاً شرح داده شده تهیه نموده‌ایم به تدریج می‌ریزیم. و هم می‌زنیم تا مایه خمیر شود (زیاد سفت نباشد) و خمیر نرمی به دست آید. خمیر را در کیسه پلاستیکی می‌گذاریم چند ساعت بماند تا خمیر به اصطلاح ور بیاید.
سپس یک تکه پارچه ململ را روی یک نعلبکی قرار می‌دهیم. یک گلوله کوچک از خمیر را با دست به صورت دایره به ضخامت نیم سانتی‌متر روی آن پهن می‌کنیم. گردوی چرخ‌کرده یا بادام یا مغز پسته را که با شکر و مغز هل کوبیده مخلوط نموده‌ایم و کمی گلاب روی آن پاشیده‌ایم به مقدار یک قاشق کوچک در یک طرف این خمیر میریزیم و طرف دیگر خمیر را طوری روی هم می‌آوریم که شکل هلال بشود (شبیه قطاب).

سپس اطراف لبه آن را فشار می‌دهیم تا به هم بچسبد و رویش را با شانه نقش می‌اندازیم. بعد آن را در سینی شیرینی می‌چینیم و در فر گرم شده در طبقه وسط با حرارت ۳۵۰ درجه مدت نیم ساعت میگذاریم بماند تا رنگش کمی تغییر کند. بعد سینی را برمی‌داریم. رنگ این شیرینی زرد خوشرنگ است و به علت زعفرانی که در خمیر آن به کار می‌رود طعم متفاوتیبا شیرینی‌‌های دیگر دارد.

طرز تهیه نوع دیگر شکم پر:

خمیر بالا را دو دایره به اندزاه نعلبکی باز می‌کنیم. وسط یک دایره را ۲ قاشق غذاخوری از مخلوط بادام و شکر می‌‌ریزیم. دایره دیگر را روی آن قرار می‌دهیم و اطراف دایره را روی هم فشار می‌دهیم و با دو انگشت به شکل دالبر نقش می‌اندازیم. کمی زعفران را با زرده تخم‌مرغ مخلوط می‌کنیم و با یک پَرِ مرغ تمیز یا قلم‌مو روی دایره را به شکل خورشید یا به شکل صورت نقاشی می‌کنیم. آنگاه مطابق دستور بالا در فر می‌پزیم.

توضیح آنکه در شیرینی‌های خانگی سنتی اندازه صحیحدادن کمی مشکل است. بهتر است آرد را به تدریج به مایه کره و تخم‌مرغ اضافه کنیم (تا هر چقدر لازم داشت) تا خمیری که به دست نچسبد، حاضر شود.

منبع: مجله شمالگردی

دسته ⇐ شیرینی گیلانی

0

توجه: قبل از ارسال نظر به نکات زیر توجه کنید :

  • • چنانچه شمالی هستید, لطفا نظرات را به زبان شیرین محلی تان بنویسید.
  • • نظراتی که به صورت فینگلیش نوشته شده باشند, تایید نخواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *